środa, 2 października 2024 08:23
Reklama
Reklama
Reklama

Oferty krajowe i zagraniczne przyciągały uwagę! VII Tczewskie Targi Pracy 13.04.2023

VII Tczewskie Targi Pracy w tym roku z uwagi na duże zainteresowanie przedstawicieli firm i instytucji pośrednictwa pracy miały miejsce w hali II LO. Chętnych do zapoznania się z ofertami pracy nie brakowało. Przed ponad 2 godziny prezentowano rozmaite propozycje pracy, także za granicą. Oprócz ofert lokalnych były również te zagraniczne – dzięki specjalistom z sieci EURES. Łącznie szacuje się, że targi odwiedziło ok. 500 osób.
Kliknij aby odtworzyć

Organizatorem wydarzenia był Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie we współpracy z dyrekcją i pracownikami II LO im. Jana III Sobieskiego. Imprezę jak co roku swoim patronatem objął starosta tczewski Mirosław Augustyn oraz redakcja Gazety Tczewskiej i portalu Tczewska.pl Podczas targów obecny był m.in. wicestarosta Andrzej Flisik.


 

- Do udziału w targach zachęcamy osoby poszukujące zatrudnienia, osoby zamierzające założyć własną firmę, młodzież kończącą szkołę zasadniczą zawodową lub średnią, jak również przedsiębiorców poszukujących pracowników – oznajmili nam pracownicy tczewskiego PUP .


 

Praca w różnych branżach

Targi pracy przede wszystkim są dobrą okazją do zaobserwowania jak wygląda obecnie lokalny rynek pracy.

- Dzięki temu, że targi odbywają się w hali II mamy więcej wystawców i osób odwiedzających – stwierdziła Żaneta Sadowska, dyr. PUP w Tczewie. - Mamy ok. 50 wystawców. Jeśli chodzi o odwiedzających, trudno mówić o konkretnych liczbach, ale myślę, że mogło dziś przyjść nawet ok. 500 osób. Poszukiwani są pracownicy z sektora przemysłowego i usługowego. Pracodawcy poszukując zarówno osób do pracy nie wymagających specjalnych kwalifikacji, jak i z wysokimi kompetencjami. Poszukiwani są spawacze, kierowcy ciężarówek, technicy testów, napraw, jakości, operatorzy maszyn... Tegoroczne targi podzieliliśmy na pięć stref tematycznych: strefę pracodawców, która obejmuje pracodawców i agencje zatrudnienia ; strefę mundurową z wolnymi etatami w straży granicznej, policji, służbie więziennej czy wojsku oraz strefę biznesu, czyli ukłon w stronę osób, które myślą bądź zdecydowały się na założenie własnej firmy. Przedstawialiśmy w tym miejscu urzędy i instytucje wspierające przy prowadzeniu i zakładaniu działalności np. usługi firm świadczących usługi marketingowe i księgowe. Nie zapomnieliśmy o rozwoju zawodowym, dlatego umożliwiliśmy doradztwo specjalistów z urzędów pracy powiatowych i wojewódzkich, jednostek szkoleniowych i uczelni wyższych.

Dyrektor Sadowska. zwróciła także uwagę na oferty w zawodach medycznych, których przedstawiciele także gościli na targach. Dodajmy, że była nawet okazja do skorzystania z porady dietetyka – szansa na wiedzę o dobrej diecie, ale i tym popularnym zawodzie.


 

Jak widać na naszych zdjęciach młodzieży nie brakowało. Oczywiście najwięcej było uczniów z II LO, ale nie brakowało także osób spoza szkoły. Spotkaliśmy wielu 20-, 30- i 40-latków.

Wśród propozycji pracy nie brakowało tych z tczewskich zakładów jak Hȕber Söhner czy Szpitale Tczewskie SA, prezentowały się też placówki oświatowe jak CKZ „Nauka” oraz służby: policja, straż graniczna. Zauważyliśmy też firmy rolnicze, kosmetyczne, dystrybucyjne, jak oferujący kosmetyki AVON i wiele innych.


 

Wśród poszukujących pracy były także osoby nieco starsze.

- Nie szukam pracy zmianowe, bo mam po takiej pracy problemy zdrowotne np. z zasypianiem – powiedział nam pan Wiesław, 54 lata. - To dobrze, że organizowane są takie targi. Interesuje mnie praca w służba, choć wiem, że z uwagi na wiek nie do każdej bym się nadał. Gdybym był młodszy zatrudniłbym się w straży granicznej...


 

Oferty w zawodach technicznych

Ciekawe oferty pracy zaprezentowała firma Hȕber Söhner, jej przedstawicielki opowiedziały nam o swoich oczekiwaniach.

- Oceniam, że było duże zainteresowanie naszym stoiskiem, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy niebawem ukończą szkołę - mówiła Anna Bartoszewicz – Bajka, specjalista ds. HR. - Mamy różne oferty. Jesteśmy firmą techniczną, dlatego interesują nas kwalifikacje z tego obszaru. Poszukujemy inżynierów, osób z obszaru outsourcingu, z zakresu handlu, transportu, ale też na produkcję, brygadzistów. Myślę, że to bardzo dobry pomysł z takimi targami. Zainteresowani mogą spokojnie podejść, nie ma kolejek i nie trzeba nawet zbyt długo czekać na rozmowę z nami.

- Mamy dużą ilość dostarczonych CV i jest w czym wybierać – przyznała Jessica Perlich, mł. Specjalista ds. Szkoleń. - Ofert jest ok. 30.


 

Gospodarzami targów byli nauczyciele i dyrekcja II LO, Dyrektor liceum Dorota Kościjańczuk nie ukrywa zaskoczenia, ale i zadowolenia z aż tylu uczestników.

- Jest duże zainteresowanie zarówno wśród naszej młodzieży z ostatnich klas, jak i osób dorosłych – zauważyła dyrektor D. Kościjańczuk. - Cieszę się zwłaszcza ze względu na naszą nie zdecydowaną młodzież, która w ten sposób może zapoznać się z rynkiem pracy. Są oferty zagraniczne, a zatem nasze klasy o profilach rozszerzonych języków obcych mają tu zastosowanie.

 

Konkurs na pomysł na biznes i autopromocję

Z okazji zorganizowania targów ogłoszono wyniki konkursu dla młodzieży, której zadaniem było wypromowanie siebie i własnego pomysłu na biznes w formie krótkiej prezentacji wideo.

- Konkurs „Mój talent w planowaniu kariery zawodowej” zorganizowaliśmy pod patronatem Starosty Mirosława Augustyna – uzupełniła Żaneta Sadowska. - Myślę, że to doskonała okazja, by docenić uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu tczewskiego. Łącznie w konkursie wzięło udział 11 uczniów z 6 różnych szkół naszego powiatu. Punktowaliśmy zgodność z tematem konkursu, zwrócenie uwagi na pomysłowość w jego przedstawienia i efekt autopromocji.

**Uczniowie prezentowali pomysł na biznes cukierniczy, prawniczy. Jedna z uczennic zaprezentowała swoje plany w związku ze staraniami o aplikację radcowską. Co ciekawe jeden z nastolatków zaprezentował swoje marzenie zawodowe w formie wiadomości telewizyjnych. Oczywiście chce zostać dziennikarzem. Trzymamy kciuki!

 

Wawrzyniec Mocny

Tekst, fot., WIDEO



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Biblioteka w Tczewie serdecznie zaprasza na Noc Bibliotek – coroczne wydarzenie, w którym biblioteki w całym kraju zapraszają Czytelników i mieszkańców do odwiedzin w weekendowy wieczór. Także tczewska książnica zaprasza do siebie.W tym roku główną atrakcją będzie… czytanie książek. Ale za to w jakim wykonaniu! Czytaniem reżyserowanym zajmą się aktorzy ze Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury – którzy potrafią, jak mało kto, w ciekawy i zabawny sposób oddać treść książki. Nie będzie to pierwszy raz gdy przed tczewską publicznością wystąpią aktorzy SAIL – wcześniejsze spotkania zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wypełniały sale po brzegi!Czytanie reżyserowane zostanie wykonane przez aktorów pod kierunkiem reżysera spektaklu Adriana Wiśniewskiego. Grupę aktorów stanowi zespół twórców i wykonawców tworzący własne projekty autorskie, których misją jest szerzenie musicalu i muzyki filmowej w Polsce i po polsku. W spektaklu będącym adaptacją utworu Anny Łajming wezmą: Adrian Wiśniewski (reżyser, aktor), Anna Bugajska (aktorka), Natalia Piotrowska-Paciorek (aktorka), Kamil Dominiak (aktor) oraz Bolesław Scholl (udźwiękowienie i światło).PROGRAMO godz. 16.00 - zaczynamy czytaniem fragmentu książki Darii Kaszubowskiej Franc i tajemnica Jantaru. Historia dzieje się na niedalekich Kaszubach, gdzie młodzi bohaterowie muszą przeprowadzić niebezpieczne śledztwo, od którego zależy los całych Kaszub. Młodzi czytelnicy poznają nie tylko wartość przyjaźni czy współpracy, ale i lokalne legendy i kulturę. Z pewnością, w takim wykonaniu fragmentu książki, każdy sięgnie po całą lekturę! O godz. 18.00 - zacznie się kolejne czytanie reżyserowane, tym razem dla starszych czytelników, w którym aktorzy przedstawią swoją interpretację utworu Szczęście Anny Łajming. Ta pochodząca z Kaszub autorka, dwudziestolecie międzywojenne spędziła w Tczewie, który barwnie opisała w swojej późniejszej twórczości. Zaprezentowany utwór pokazuje, że aby znaleźć szczęście, potrzeba naprawdę niewiele. Interpretacja w wykonaniu zaproszonych aktorów sprawi, że łatwiej będzie to szczęście odnaleźć. O godz. 20.00 – zwiedzanie zabytkowego budynku biblioteki na Starym Mieście. Jakie tajemnice kryją się w tym liczącym 176 lat obiekcie? Co mieściło się w nim wcześniej? Jakie pamiątki po dawnych czasach możemy znaleźć do dzisiaj? Na to, i wiele innych pytań, odpowiedzi można będzie poznać już w sobotę 5 października 2024 r. Noc Bibliotek w Tczewie sobota, 5.10.2024Od godz. 18.00Miejska Biblioteka Publiczna ul. J. Dąbrowskiego 6Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.10.2024 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 05.10.2024 22:00
Reklama
Reklama