poniedziałek, 30 września 2024 15:30
Reklama
Reklama
Reklama

DZIĘKUJEMY ŻOŁNIERZOM Z CZARNEGO. Byli pierwsi na miejscu, by walczyć ze skutkami kataklizmu

25 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, niestrudzenie pracuje na Dolnym Śląsku lub w dolnym biegu Odry w województwie zachodniopomorskim, pomagając powodzianom. Lądek Zdrój, Stronie. To dwa zniszczone przez żywioł miejscowości w których pracują pomorscy Terytorialsi.
DZIĘKUJEMY ŻOŁNIERZOM Z CZARNEGO. Byli pierwsi na miejscu, by walczyć ze skutkami kataklizmu

Autor: 7 PBOT

To wielka operacja logistyczna i budowlana, imponująca w liczbach przerzucanych ludzi i sprzętu. Jednak od statystki ważniejsze są ludzkie emocje i wdzięczność.

Kilka dni po przejściu wody, kiedy na miejscu pojawili się pierwsi żołnierze z Pomorza, Lądek Zdrój przypominał stertę gruzu pokrytego błotem i śmieciami, ale dziś, do miasta można już dojechać. Wojsko „przebiło” błoto i wodę, prowizorycznymi drogami. Umożliwiło to transport zaopatrzenia i posiłków do sprzątania mniejszych ulic oraz budynków.

Żołnierze pracują w pocie czoła, odgruzowując dom pod domu, piwnica po piwnicy. Praca trwa nieustannie. Konieczne są zmiany – koledzy gotowi czekają w odwodzie.

Wszystkie szkolenia rotacyjne, podporządkowane są pomocy w ramach operacji FENIKS. Pracy jest tak dużo, że przydaje się dosłownie każda para rak, a i tak potrzeby są wielkie.

Nadchodzi jesień. Pogoda na terenach górskich będzie zmieniała się szybciej. Już niedługo zrobi się chłodniej, a setki mieszkańców zniszczonych miejscowości potrzebują schronienia przed zimnem.

Cywile wiedzą jak wiele pracy wkładają żołnierze WOT, w tym ci którzy przybyli z Pomorza.


 

Mieszkańcy wspierają wojskowych jak tylko mogą i czym potrafią. To szczególnie ujmujące, w obliczu strat dobytku jaki ci ludzie ponieśli. Mimo to przynoszą żołnierzom jedzenie: kanapki, drożdżówki, a nawet ciepłe napoje.

W jednym z punktów z jedzeniem, na paczkach drożdżówek przygotowanych do wydania Terytorialsom z 7 Brygady, mieszkańcy wypisali dużymi literami: „Podziękowania dla żołnierzy z Czarnego. Byli pierwsi na miejscu i pierwsi zaczęli walkę z efektami kataklizmu.”


 

7 PBOT



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Miasta w malarstwie Sashko Balabai'a, artysty naiwnego, reżysera filmowego Miasta w malarstwie Sashko Balabai'a, artysty naiwnego, reżysera filmowego W Fabryce Sztuk zostanie zaprezentowana kolejna wystawa malarstwa współczesnego.Sashko Balabai (ur. 1971, Charków) – artysta naiwny, reżyser filmowy, artysta audiowizualny, członek Ukraińskiej Akademii Filmowej, fotograf, dziennikarz, wolontariusz.  Brał udział w wielu wystawach i projektach artystycznych. Pracuje w swoim własnym stylu, który krytycy sztuki nazwali „bąbelkowy naiw” lub „sztuka akustyczna”. Na wystawie zobaczymy wykonane tą techniką miasta, m.in. Tczew, Sopot, Poznań, Malbork, Paryż, Budapeszt, Mariupol.„Chcę żeby moje obrazy wywoływały u ludzi jasne i pozytywne emocje. To właśnie w poszukiwaniu pozytywnych emocji zanurzyłem się w malarstwie po ciężkiej depresji podczas kwarantanny. Ta arteterapia pomaga mi przetrwać chwile społecznej próżni i powrót do udanej twórczości. Pomysły na obrazy odnajduję w codzienności – to są wspomnienia z dzieciństwa, inspiracje w czasie zwiedzania wystaw sztuki, ciekawych wydarzeń, podróży. Na każdym moim obrazie są kolorowe bąbelki przypominające piłki w suchym basenie dla małych dzieci, dla mnie to symboliczny powrót do spokojnego i szczęśliwego dzieciństwa, chwile spokoju i miłości. Ponadto jeżeli przez dłuższy czas oglądasz moje obrazy – to możesz usłyszeć szelest bąbelków”. S. Balabai  10.09/godz. 18.00 – wernisaż wystawa czynna do 30.09 godziny otwarcia: pon. -pt. 8.00-18.00, sob., niedziela 10.00-16.00 Fabryka Sztuk, Tczew, ul. 30 Stycznia 4 wstęp bezpłatny Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.09.2024 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 30.09.2024 18:00
Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Biblioteka w Tczewie serdecznie zaprasza na Noc Bibliotek – coroczne wydarzenie, w którym biblioteki w całym kraju zapraszają Czytelników i mieszkańców do odwiedzin w weekendowy wieczór. Także tczewska książnica zaprasza do siebie.W tym roku główną atrakcją będzie… czytanie książek. Ale za to w jakim wykonaniu! Czytaniem reżyserowanym zajmą się aktorzy ze Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury – którzy potrafią, jak mało kto, w ciekawy i zabawny sposób oddać treść książki. Nie będzie to pierwszy raz gdy przed tczewską publicznością wystąpią aktorzy SAIL – wcześniejsze spotkania zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wypełniały sale po brzegi!Czytanie reżyserowane zostanie wykonane przez aktorów pod kierunkiem reżysera spektaklu Adriana Wiśniewskiego. Grupę aktorów stanowi zespół twórców i wykonawców tworzący własne projekty autorskie, których misją jest szerzenie musicalu i muzyki filmowej w Polsce i po polsku. W spektaklu będącym adaptacją utworu Anny Łajming wezmą: Adrian Wiśniewski (reżyser, aktor), Anna Bugajska (aktorka), Natalia Piotrowska-Paciorek (aktorka), Kamil Dominiak (aktor) oraz Bolesław Scholl (udźwiękowienie i światło).PROGRAMO godz. 16.00 - zaczynamy czytaniem fragmentu książki Darii Kaszubowskiej Franc i tajemnica Jantaru. Historia dzieje się na niedalekich Kaszubach, gdzie młodzi bohaterowie muszą przeprowadzić niebezpieczne śledztwo, od którego zależy los całych Kaszub. Młodzi czytelnicy poznają nie tylko wartość przyjaźni czy współpracy, ale i lokalne legendy i kulturę. Z pewnością, w takim wykonaniu fragmentu książki, każdy sięgnie po całą lekturę! O godz. 18.00 - zacznie się kolejne czytanie reżyserowane, tym razem dla starszych czytelników, w którym aktorzy przedstawią swoją interpretację utworu Szczęście Anny Łajming. Ta pochodząca z Kaszub autorka, dwudziestolecie międzywojenne spędziła w Tczewie, który barwnie opisała w swojej późniejszej twórczości. Zaprezentowany utwór pokazuje, że aby znaleźć szczęście, potrzeba naprawdę niewiele. Interpretacja w wykonaniu zaproszonych aktorów sprawi, że łatwiej będzie to szczęście odnaleźć. O godz. 20.00 – zwiedzanie zabytkowego budynku biblioteki na Starym Mieście. Jakie tajemnice kryją się w tym liczącym 176 lat obiekcie? Co mieściło się w nim wcześniej? Jakie pamiątki po dawnych czasach możemy znaleźć do dzisiaj? Na to, i wiele innych pytań, odpowiedzi można będzie poznać już w sobotę 5 października 2024 r. Noc Bibliotek w Tczewie sobota, 5.10.2024Od godz. 18.00Miejska Biblioteka Publiczna ul. J. Dąbrowskiego 6Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.10.2024 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 05.10.2024 22:00
Reklama
Reklama