Reklama
środa, 22 stycznia 2025 14:05
Reklama
Reklama

DZIĘKUJEMY ŻOŁNIERZOM Z CZARNEGO. Byli pierwsi na miejscu, by walczyć ze skutkami kataklizmu

25 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, niestrudzenie pracuje na Dolnym Śląsku lub w dolnym biegu Odry w województwie zachodniopomorskim, pomagając powodzianom. Lądek Zdrój, Stronie. To dwa zniszczone przez żywioł miejscowości w których pracują pomorscy Terytorialsi.
DZIĘKUJEMY ŻOŁNIERZOM Z CZARNEGO. Byli pierwsi na miejscu, by walczyć ze skutkami kataklizmu

Autor: 7 PBOT

To wielka operacja logistyczna i budowlana, imponująca w liczbach przerzucanych ludzi i sprzętu. Jednak od statystki ważniejsze są ludzkie emocje i wdzięczność.

Kilka dni po przejściu wody, kiedy na miejscu pojawili się pierwsi żołnierze z Pomorza, Lądek Zdrój przypominał stertę gruzu pokrytego błotem i śmieciami, ale dziś, do miasta można już dojechać. Wojsko „przebiło” błoto i wodę, prowizorycznymi drogami. Umożliwiło to transport zaopatrzenia i posiłków do sprzątania mniejszych ulic oraz budynków.

Żołnierze pracują w pocie czoła, odgruzowując dom pod domu, piwnica po piwnicy. Praca trwa nieustannie. Konieczne są zmiany – koledzy gotowi czekają w odwodzie.

Wszystkie szkolenia rotacyjne, podporządkowane są pomocy w ramach operacji FENIKS. Pracy jest tak dużo, że przydaje się dosłownie każda para rak, a i tak potrzeby są wielkie.

Nadchodzi jesień. Pogoda na terenach górskich będzie zmieniała się szybciej. Już niedługo zrobi się chłodniej, a setki mieszkańców zniszczonych miejscowości potrzebują schronienia przed zimnem.

Cywile wiedzą jak wiele pracy wkładają żołnierze WOT, w tym ci którzy przybyli z Pomorza.


 

Mieszkańcy wspierają wojskowych jak tylko mogą i czym potrafią. To szczególnie ujmujące, w obliczu strat dobytku jaki ci ludzie ponieśli. Mimo to przynoszą żołnierzom jedzenie: kanapki, drożdżówki, a nawet ciepłe napoje.

W jednym z punktów z jedzeniem, na paczkach drożdżówek przygotowanych do wydania Terytorialsom z 7 Brygady, mieszkańcy wypisali dużymi literami: „Podziękowania dla żołnierzy z Czarnego. Byli pierwsi na miejscu i pierwsi zaczęli walkę z efektami kataklizmu.”


 

7 PBOT



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Don 30.09.2024 18:00
A podobno wojska WOT są niepotrzebnym, drogim wymysłem Maciarewicza

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama