Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzimy jako Dzień Tczewa. W tym roku przypadają 103. Urodziny Miasta. Jest to pamiątka wkroczenia do miasta w 1920 r. Wojsk Frontu Pomorskiego gen. Józefa Hallera i powrotu Tczewa do Polski. Z tej okazji władze Miasta Tczewa zaprosili mieszkańców na uroczystości rocznicowe. W miniony piątek odbyły się uroczysta sesja, na której wręczono nagrody: Medal Pro Domo Trsoviensi, Tczewianin Roku oraz Pro Obywatel. Odbyła się inscenizacja przejmowania Tczewa przez wojsko gen. Hallera oraz wystawy, a nawet okolicznościowy bieg grupy „Biegający Tczew”.
Podczas sesji niespodzianką okazało się przyznanie kolejny raz Nagrody Tczewianin Roku – Józefowi Bejgrowiczowi – mistrzowi świata trójboju siłowym ze Słowacji oraz mistrzowi Polski ze Złotoryi (82,5 kg z wynikiem 220 kg). Pan Józef w typowy dla siebie sposób, wykorzystał okazję, by opowiedzieć o swoich ostatnich dokonaniach sportowych i zapromować sporty siłowe.
Statuetka Tczewianina Roku przypadła też kapitanowi Maciejowi Sodkiewiczowi, wybitnemu żeglarzowi, szkoleniowcowi, kapitanowi wielkich polskich, manualnych żaglowców m.in. Zawisza Czarny, Kpt. Borchardt. Dotarł także jako pierwszy Polak do Basenu Foxe'a.
- Docieraliśmy w najdalsze zakątki świata na statkach żaglowych m.in. do niedostępnej dla turystów Zatoki Hudsona, po drodze do Grenlandii, Sptzber Alaskę, Ziemię Franciszka Józefa – wymienia kpt. Maciej Sodkiewicz. - Byliśmy trzykrotnie na Antarktydzie, a nawet w Patagonii. Opłynęliśmy Przylądek Horn. Musze przyznać, że było tego trochę. Nagroda jest dla mnie zaskoczeniem, bo laureaci dowiadują się o niej tuż przed galą. Jest to na pewno ogromne docenienie moich starań i pasji.
Usłyszeliśmy jeszcze kilka ciekawych zakątków, gdzie był niespełna 45-letni kapitan. Z pewnością jeszcze o nie zapytamy...
Medale Pro Domo Trsoviensi powędrowały do trenera boksu Ryszard Kruży, wieloletniego śpiewaka Chóru „Echo” Andrzeja Merchela i Janusza Landowskiego, pedagoga, społecznika, znanego z organizowania Festiwalu Twórczości Romana Landowskiego (notabene ojca), przez który popularyzuje wiedzę o Tczewie i Kociewiu.
Na scenie CKiS wręczono także nagrodę ProObywatel 2022 - które trafiło w ręce Karoliny Kornas, muzyka, dyrygentki tczewskich chórów, animatorce kultury.
Z okazji odejścia na emeryturę trenerską okolicznościową nagrodę wręczono też Józefowi Krawczykiewiczowi (legendarny tczewski trener lekkoatletyki). Dodajmy, że ma on już 90 lat.
(tomm)/Fot. A. Wirkus/W. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze