piątek, 4 października 2024 15:16
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

AWANGARDA TWÓRCÓW LOKALNYCH. Niedługo ukaże się tomik prozy i poezji „Pod kociewskim niebem”

W 2023 r. ukaże się nietypowa, ale bardzo interesująca książka - „Pod kociewskim niebem. Almanach Tczewskiego Koła Literatów im. Romana Landowskiego” przy Bibliotece Publicznej w Tczewie im. Aleksandra Skulteta. Jest to praca zbiorowa miłośników literatury, a zwłaszcza poezji z rysunkami Brunona Kretkowskiego, poety – kolejarza zaprzyjaźnionego z redakcją Gazety Tczewskiej i portalem Tczewska.pl
AWANGARDA TWÓRCÓW LOKALNYCH. Niedługo ukaże się tomik prozy i poezji „Pod kociewskim niebem”

Autor: Materiały promocyjne

Tomik wydany jest z okazji 5. rocznicy powstania Tczewskiego Koła Literatów im. Romana Landowskiego. Okładkową ilustracje namalowała Wanda Krużycka.

Czytelnik znajdzie w nim różnorodne tematyczne wiersze także ze szczyptą ironii oraz przepełnione miłością do „Małej Ojczyzny”, przekona się „co komu w duszy gra”. Utwory pisane prozą, to pouczająca bajka dla dzieci, opowiadanie – nie tylko dla wędkarzy, a nawet fragment romantycznej powieści, czy z cyklu „Książki ciekawe i ważne”; autorskie opracowanie „Droga Jana Kasprowicza nad polskie morze”.

Wzrok zapewne przyciągną barwne ilustracje autora, o którym była już mowa. Rysunki przedstawiają konkretne, charakterystyczne miejsca oraz bogactwo flory i fauny kociewskiej krainy.

Tadeusza Brunona Kretkowskiego, członka SKSTiK „Kolejarz” w Warszawie. Jego utwory ukazywały się w Gazecie Tczewskiej, Kurierze Tczewskim oraz Gazecie Miasteckiej. Wydał dwa tomiki wierszy: „Konsulat” (2019) oraz „Warkocze” (2020).

Tworzy karykatury znanych osób z Kociewia, Kaszub, jak i przyjaciół oraz koleżanek i kolegów z Tczewskiego Koła Literatów, do którego przystąpił 17.09.2019 r.


 

Marcelina Kropkowska – 18 lat, ukończyła liceum i planuje dalszą naukę na kierunku pedagogika. Kocha książki, zwierzęta i podróże Lubi spotkania z ciekawymi ludźmi oraz dobre seriale. Pisze od kilku lat. Do TKL dołączyła w 2019 r.


 

Arkadiusz Kropkowski – ur. 15.06.1974 r. w Tczewie. Z zawodu stolarz, od 2004 r. prowadzi firmę meblową. Jego zawód stał się hobby, tak jak malarstwo, grafika, akwarele i fotografia.

Żonaty, dójka dzieci (Marcelina i Tomasz). Lubi naturę zwierzęta i ma poczucie humoru. 25 stycznia 2022 r. przeszedł operację przeszczepu serca. Żyje i czuje się dobrze!


 

Wiersze,

Brunon Kretkowski


 

Życie II 

Potęga życia to kolory we wzory

Pogodne ranki, upojne wieczory.

Uczuciem szczerym wypełnione czary

Nienawiść i złość - to złego zamiary.


 

W te dni niepogody dla ducha otucha

Gdy zima za oknem, gdy zawierucha.

Lub mokrą porą te wilgotne cienie ...

Słoneczko ogrzeje tu wasze marzenie


 

Wrażliwością nadzieja otwiera widoki

Niepotrzebne już jęki, dzikie wyskoki.

Miłością nie szastać na prawo i lewo

Jeśli głowa zaboli, wypić ... Placebo !


 

Jest bardzo ważne i w każdym czasie

Z uśmiechem grając... Na kontrabasie

Wypić kawusię i po trawie na golasa ?

Nie dać się stłamsić. Jokerem bić Asa


 

Tadeusz Brunon Kretkowski 2022 r.

Wysłano


 

Do Pary

Znajdujecie to w przyrodzie

Wszystko zawsze jest do pary

Jeden ma dwie lewe ręce

Drugi ma dobre zamiary .


 

Mając pracy w bród od świtu

Zawodami w tym życia biegu

Nie będzie powielania mitu

Lepiąc bałwana ze śniegu .


 

Miesiąc czeka do niedzieli

Godzinami, pory dnia wzorcowe

Zarobkami, nikt się nie dzieli

Nosząc miny wybuchowe.


 

Wczoraj ktoś głośno zawołał

Że pogoda dobrze wróży.

Wszyscy patrzą, deszcz od rana

A parasol jest w podróży .


 

To co dziś przeszkadza udręce

Osobno dążyć do pewnej ugody.

Stać ? Nie trzymając się za ręce

Szukać a nie patrzeć na wygody.


 

Tadeusz Brunon Kretkowski

Gdańsk 2022 r.


 


 

(tomm)


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Alutka 22.05.2023 14:04
Tadeusz Kretkowski to mój kolega z pracy, pisze piękne wiersze przy których można się rozmarzyć. Na uwagę zasługują rysunki i karykatury, są przepiękne i godne polecenia. Zaszczytem dla mnie jest praca z Tadeuszem. Pozdrowienia i wielkie brawa!!!!!

Romuald Rutkowski 31.12.2022 13:44
Tadeusz Kretkowski pisze bardzo ładne wiersze przy których można odlecieć gdzieś ponad chmury. Lubię je czytać bo sprawiają że zły humor szybko ze mnie ulatuje i zastępuje go pozytywna energia bijącą z Jego twórczości. Mam w kolekcji książki gdzie znajduje się Jego wspaniała praca okraszona fajnymi rysunkami. A tak przy okazji jeśli to czyta, chciałbym napisać jeszcze... Pozdrawiam Cię Wujek!!!!

Karol Rutkowski 31.12.2022 13:19
Tadeusz Kretkowski to mój wujek i jestem dumny że mogę się tym pochwalić. Jest świetnym poetą i pięknie rysuje, ma duszę artysty. Jestem z Malborka i gdyby w nim były takie możliwości dla artystów jak w Tczewie to mogli by rozwiązać skrzydła. Pozdrowienia i uznanie dla wszystkich twórców tego dzieła.

Karol Rutkowski 31.12.2022 13:37
Karol Rutkowski 31.12.2022 13:19
Tadeusz Kretkowski to mój wujek i jestem dumny że mogę się tym pochwalić. Jest świetnym poetą i pięknie rysuje, ma duszę artysty. Jestem z Malborka i gdyby w nim były takie możliwości dla artystów jak w Tczewie to mogli by rozwiązać skrzydła. Pozdrowienia i uznanie dla wszystkich twórców tego dzieła.
Chodziło o "rozwinąć skrzydła". Sorka za błąd to przez telefon.😁

Bartek 31.12.2022 13:04
Wokół nas są prawdziwi artyści, lokalni mistrzowie, taki też jest Tadeusz...Wielkie brawa !!!

Henryk Przerwa 30.12.2022 23:08
Super wydanie, których brakuje w innych miejscowościach, znam osobiście Tadeusza, fantastyczny talet i ręka, osobiście skorzystałem z talentu do wydania Limeryki i wierszyki autorów dwóch

Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Biblioteka w Tczewie serdecznie zaprasza na Noc Bibliotek – coroczne wydarzenie, w którym biblioteki w całym kraju zapraszają Czytelników i mieszkańców do odwiedzin w weekendowy wieczór. Także tczewska książnica zaprasza do siebie.W tym roku główną atrakcją będzie… czytanie książek. Ale za to w jakim wykonaniu! Czytaniem reżyserowanym zajmą się aktorzy ze Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury – którzy potrafią, jak mało kto, w ciekawy i zabawny sposób oddać treść książki. Nie będzie to pierwszy raz gdy przed tczewską publicznością wystąpią aktorzy SAIL – wcześniejsze spotkania zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wypełniały sale po brzegi!Czytanie reżyserowane zostanie wykonane przez aktorów pod kierunkiem reżysera spektaklu Adriana Wiśniewskiego. Grupę aktorów stanowi zespół twórców i wykonawców tworzący własne projekty autorskie, których misją jest szerzenie musicalu i muzyki filmowej w Polsce i po polsku. W spektaklu będącym adaptacją utworu Anny Łajming wezmą: Adrian Wiśniewski (reżyser, aktor), Anna Bugajska (aktorka), Natalia Piotrowska-Paciorek (aktorka), Kamil Dominiak (aktor) oraz Bolesław Scholl (udźwiękowienie i światło).PROGRAMO godz. 16.00 - zaczynamy czytaniem fragmentu książki Darii Kaszubowskiej Franc i tajemnica Jantaru. Historia dzieje się na niedalekich Kaszubach, gdzie młodzi bohaterowie muszą przeprowadzić niebezpieczne śledztwo, od którego zależy los całych Kaszub. Młodzi czytelnicy poznają nie tylko wartość przyjaźni czy współpracy, ale i lokalne legendy i kulturę. Z pewnością, w takim wykonaniu fragmentu książki, każdy sięgnie po całą lekturę! O godz. 18.00 - zacznie się kolejne czytanie reżyserowane, tym razem dla starszych czytelników, w którym aktorzy przedstawią swoją interpretację utworu Szczęście Anny Łajming. Ta pochodząca z Kaszub autorka, dwudziestolecie międzywojenne spędziła w Tczewie, który barwnie opisała w swojej późniejszej twórczości. Zaprezentowany utwór pokazuje, że aby znaleźć szczęście, potrzeba naprawdę niewiele. Interpretacja w wykonaniu zaproszonych aktorów sprawi, że łatwiej będzie to szczęście odnaleźć. O godz. 20.00 – zwiedzanie zabytkowego budynku biblioteki na Starym Mieście. Jakie tajemnice kryją się w tym liczącym 176 lat obiekcie? Co mieściło się w nim wcześniej? Jakie pamiątki po dawnych czasach możemy znaleźć do dzisiaj? Na to, i wiele innych pytań, odpowiedzi można będzie poznać już w sobotę 5 października 2024 r. Noc Bibliotek w Tczewie sobota, 5.10.2024Od godz. 18.00Miejska Biblioteka Publiczna ul. J. Dąbrowskiego 6Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.10.2024 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 05.10.2024 22:00
4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
Reklama
Reklama