poniedziałek, 2 grudnia 2024 23:30
Reklama
Reklama

AWANGARDA TWÓRCÓW LOKALNYCH. Nowa książka o zasłużonych mieszkańcach Pelplina

W wydawnictwie Bernardinum ukazał się V tom „Wielkich ludzi małego Pelplina” – serii publikacji zawierających referaty wygłaszane w czasie konferencji popularnonaukowych organizowanych od 2017 r. przez Oddział Kociewski ZKP w Pelplinie oraz Biblioteką Diecezjalną w Pelplinie.
AWANGARDA TWÓRCÓW LOKALNYCH. Nowa książka o zasłużonych mieszkańcach Pelplina

Autor: Wyd. Bernardinum

Piąta konferencja i – co za tym idzie – piąty tom poświęcony został współtwórcom pelplińskiej szkoły historycznej, m. in. ks. Stanisławowi Kujotowi, ks. Romualdowi Frydrychowiczowi, ks. Bernardowi Czapli, ks. Pawłowi Czaplewskiemu, ks. Brunonowi Czapli, ks. Alfonsowi Mańkowskiemu, ks. Pawłowi Piotrowi Panskemu. 

Wśród autorów książki są zarówno pracownicy naukowi, jak i historycy oraz regionaliści – pasjonaci dziejów Kociewia i całego Pomorza. Książkę zredagował Bogdan Wiśniewski, który jest autorem artykułu o Stefanie Łaszewskim – pierwszym wojewodzie pomorskim w niepodległej Polsce. Artykuł ten znalazł się w aneksie książki  w związku ogłoszonym w Pelplinie i całym powiecie tczewskim Rokiem Stefana Łaszewskiego.

Książkę można otrzymać (bezpłatnie!) w trzech miejscach w Pelplinie: w Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej na pl. Tumskim, Bibliotece Diecezjalnej przy ul. bpa Dominika oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Sambora.

Trwają już przygotowania do VI konferencji z cyklu „Wielcy ludzie małego Pelplina”, która odbędzie się w październiku 2022 r. Poświęcona zostanie ks. Bernardowi Sychcie - językoznawcy, leksykografowi, etnografowi, pisarzowi, malarzowi, profesorowi pelplińskiemu WSD. W 2023 r. natomiast mowa będzie o artystach malarzach i rzeźbiarzach wywodzących się z Pelplina i z nim związanych. Wacław Szczeblewski, Władysław, Kazimierz i Leon Drapiewscy, Mikołaj Cichosz, Stefan Lewicki, Antoni Durek – to postacie godne przypomnienia.

Książka „Współtwórcy pelplińskiej szkoły historycznej” ukazała się dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Tczewie.

 

BZW


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama