Kilka ciekawostek
Kolej żelazna dotarła do Tczewa w XIX w.
Pierwszy tczewski budynek dworcowy wzniesiono w latach 1856-1857 między dwiema liniami kolejowymi łączącymi Tczew z Gdańskiem oraz Tczew z Bydgoszczą. W tym samym czasie powstały również inne obiekty wchodzące w skład tak zwanego kompleksu dworcowego, m.in. lokomotywownia, wagonownia, magazyn towarowy z rampą przeładunkową, a także budynki mieszkalne przeznaczone dla rodzin kolejarskich.
Według rozkładu jazdy z 1860 roku pociąg pospieszny, wyruszający z Bydgoszczy o godzinie 7:29, docierał do stacji kolejowej w Tczewie po upływie 2 godzin i 45 minut (współcześnie pociąg TLK pokonuje trasę Bydgoszcz-Tczew w ciągu niespełna półtorej godziny).
Tczew, obok Paryża, Berlina, Poznania, Królewca, Tallina oraz Petersburga, był jednym
z przystanków na trasie, kursującego od roku 1896, czterdziestotonowego (!) parowozu francuskiego Nord Express.
Most kolejowo-drogowy, współcześnie most drogowy, budowany w latach 1851-1857, był częścią linii kolejowej prowadzącej z Berlina do Królewca. W momencie otwarcia Most Tczewski był najdłuższym mostem w Europie kontynentalnej.
A jak wyglądało testowanie mostu tuż przed oddaniem go do użytku? Wystarczył do tego jeden skład z 39 załadowanymi po brzegi wagonami towarowymi. Pociąg testowy pokonał liczącą ponad 780 metrów długość mostu trzykrotnie, za każdym razem z inną prędkością. To właśnie na podstawie przeprowadzonych analiz most kolejowo-drogowy uznano ostatecznie za obiekt spełniający wszelkie wymogi bezpieczeństwa.
W okresie międzywojennym węzeł kolejowy w Tczewie należał do największych w kraju.
Na kolei zatrudnionych było ponad 1000 osób (!), co stanowiło około 30 procent wszystkich pracowników tczewskiego sektora gospodarki.
Do obejrzenia wystawy zachęca Monika Jabłońska, kierownik seksji historycznej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie:
Więcej informacji na temat historii kolei znajdą Państwo w publikacjach:
Tczew miastem kolejarzy: 160 lat kolei w Tczewie (1852-2012), red. Kazimierz Ickiewicz, Leszek Muszczyński, Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2012
Tczew miastem kolejarzy: 165 lat kolei w Tczewie (1852-2017), red. Kazimierz Ickiewicz, współred. Adam Murawski, Leszczek Muszczyński, wyd. II rozszerzone, Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2017
Roman Landowski, Tczew w czasie i przestrzeni, Kociewski Kantor Edytorski, Tczew 2008 [rozdział: „Przy żelaznej drodze”, s. 117-141]
Po ww. tytuły zapraszamy do Sekcji Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie
(ul. Kościuszki 2)
O Skarbnicy:
Tczewska książnica, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, każdego dnia publikuje na stronie skarbnica.tczew.pl/ różnego rodzaju materiały historyczne: druki ulotne, archiwalia, karty pocztowe z przełomu wieków, fotografie, mapy katastralne, dokumenty życia społecznego, itd. Są to tak zwane zbiory specjalne, przez ponad 30 lat, gromadzone przez Sekcję Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.
Obecnie biblioteczna Skarbnica liczy już 2670 obiektów!
Zachęcamy także do odwiedzania profilu facebookowego Skarbnicy – Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej facebook.com/skarbnicatczewska
Monika Jabłońska/ Fot.
Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie
Napisz komentarz
Komentarze