Profilaktyk tczewskiej policji prowadzi cyklicznie działania skierowane na ochronę seniorów przed różnego rodzaju oszustwami. W sobotę mł.asp. Wioleta Maras-Dudyńska przeprowadziła spotkanie profilaktyczne z seniorami z Koła Gospodyń Wiejskich w Rakowcu w celu omówienia najczęstszych metod, jakimi posługują się sprawcy oraz wskazała sposoby na ich uniknięcie. W trakcie prowadzonych rozmów policjantka tłumaczyła seniorom, że sprawcy często podają się za krewnych, kurierów, policjantów, pracowników banku czy poczty. Wszystko po to, aby uwiarygodnić swoje działanie, oszukać pokrzywdzonego i zdobyć od niego pieniądze. Podczas spotkania funkcjonariuszka poruszyła także temat prawidłowego zabezpieczenia mieszkań oraz bezpieczeństwa poza domem, m. in na drodze czy w miejscach takich jak targowiska czy sklepy wielkopowierzchniowe. Mundurowa wyjaśniła także kwestię związana z cyberzagrożeniami.
W związku z działaniami "Bezpieczeństwo seniorów" policjantka przekazała numer telefonu do jednostki Policji oraz zachęcała uczestników do korzystania z aplikacja "Moja Komenda", czy narzędzia internetowego w postaci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Pamiętajmy, aby nie przekazywać pieniędzy obcym osobom. Żaden policjant, czy też funkcjonariusz innych służb nie ma prawa żądać od nas przekazania żadnych pieniędzy. Jeśli to robi, to znak, że mamy do czynienia z oszustem i powinniśmy jak, najszybciej wezwać prawdziwych policjantów uprzednio dokładnie rozłączając poprzednie połączenie. Apelujemy do rodzin osób starszych, aby również rozmawiali ze swoimi babciami i dziadkami, uczulając ich na takiego rodzaju zagrożenie.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować Policję. Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszusta.
Napisz komentarz
Komentarze