W naszym powiecie szkołę zaczęło 5299 dzieci w Tczewie i 3647 uczniów szkół średnich. Łącznie rok szkolny w szkołach administrowanych przez Starostwo Powiatowe w Tczewie rozpoczęło 4396 uczniów (z tego 1396 uczniów pierwszych klas): Szkoły ponadpodstawowe - 3974 Szkoły specjalne – 422. W samym Tczewie naukę rozpocznie 3674 uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Tczewski. W tczewskich podstawówkach w dziewięciu samorządowych szkołach podstawowych w Tczewie uczyć się będzie łącznie 5299 dzieci w 248 oddziałach. 631 spośród nich uczęszczać będzie do klas pierwszych, a 322 do klas zerowych.
- Czy powstała albo dopiero powstanie strategia dot. problemu utrzymania tczewskich szkół podstawowych w bieżącym roku szkolnym?
Nie planujemy tworzyć strategii ww. temacie; utrzymanie tczewskich szkół monitorowane jest na bieżąco.
- W jaki sposób miasto zamierz poradzić sobie z drastycznymi podwyżkami cen mediów i rosnącą inflacją? Czy usługi, które świadczą szkoły dyrektorzy zamierzają podnosić (obiady, opłaty np. za komitet rodzicielski inne)?
Na dzień dzisiejszy wzrosty cen jeszcze nie powodują zagrożenia i cały czas są przez służby finansowe monitorowane; w zależności od tego jak sytuacja się będzie rozwijała będą na bieżąco podejmowane stosowne decyzje.
Do końca roku 2022 r. odpłatność za obiady (w zakresie kosztu wsadu do kotła) nie ulega zmianie.
Wysokość za komitet rodzicielski ustalana jest przez Radę rodziców w poszczególnych placówkach, a zatem nie decydują o tym dyrektorzy.
- Jakie obciążenia wynikające z funkcjonowania szkół będę najtrudniejsze do zrealizowania?
Największą niewiadomą jest wzrost cen mediów i jakie będą tego skutki finansowe.
- W jaki sposób liczba dzieci ukraińskich w tczewskich szkołach wpływa i jak szacują Państwo, jak wpłynie na system edukacji w SP w Tczewie? Z jakimi kosztami wiąże się konieczność zapewnienie ciągłości edukacyjnej ukraińskim dzieciom?
Obecność dzieci ukraińskich nie powoduje żadnych zaburzeń w funkcjonowaniu szkół podstawowych. W związku z uczęszczaniem dzieci ukraińskich miasto otrzymuje zwiększone środki finansowe w subwencji oświatowej.
- Czy obecnie tczewskie szkoły mają problem z przepełnieniem? Wiem z rozmów z dyrektorami, że wiele tczewskich szkół wprowadza w najmłodszych klasach I - III naukę w systemie 2-zmianowym...
Dwuzmianowość w szkołach podstawowych występuje od lat, wynika to z większej ilości oddziałów od ilości sal lekcyjnych. A zatem nie możemy mówić o problemie przepełnienia w szkołach. Ponadto w rozpoczętym roku szkolnym 2022/2023 ilość oddziałów w stosunku do poprzedniego roku szkolnego spadła łącznie o 13, a w klasach I – III o jeden. W większości szkół ilość klas I – III nie uległa zmianie.
W. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze