Pierwsza z nich powstała w okolicy rzeki Wierzyca przy ul. Stefańskiego. Druga łąka znajduje się w bezpośredniej okolicy placu zabaw „Nivea” na os. Pólko. Łąki powstały w ramach uzyskanego dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na realizację zadania pn.: „Wspierania bioróżnorodności i zrównoważonego funkcjonowania ekosystemów poprzez zakładanie łąk kwietnych i montaż wiat przystankowych w Pelplinie w 2022 r.” Zarówno jedna jak i druga łąka zostały przygotowane i zrealizowana przez spółkę PELKOM przy dodatkowym wsparciu sponsorów, którzy przekazali na ten cel materiał siewny. .
Łąki kwietne są prawie samowystarczalne – wystarczy zadbać o 2-krotne jej skoszenie w roku. Jedną z ważniejszych cech jest miododajność łąki – bo to dzięki niej pszczoły mogą wytwarzać najsłodszy produkt naturalny – miód.
Oprócz walorów estetycznych (różnokolorowe kwiaty), taki rodzaj roślinności lepiej znosi suszę niż trawa, pozytywnie wpływając na poziom wód gruntowych. Są w stanie bardzo dobrze ją magazynować dzięki czemu zapobiegamy erozji wodnej po ulewnych deszczach.
Zakładanie łąk kwietnych jest doskonałym sposobem na wspieranie bioróżnorodności biologicznej. Liczne inwestycje, wciąż rozwijająca się sieć infrastruktury budowlanej oraz przemysłu skutkują zanikaniem terenów zielonych, w efekcie powodując znikanie wielu kluczowych gatunków dla całego ekosystemu.
Napisz komentarz
Komentarze