Podczas ostatniej sesji radni zgłosili wniosek o usunięcie gwiazdy. Radni w tej sprawie podjęli decyzję na konwencie przy przew. RM - by na najbliższej sesji 31 marca br. przegłosować wniosek o usunięcie kontrowersyjnego symbolu. Zadecydowano o przekazaniu wniosku do wojewody. By doszło do zgodnego z prawem usunięcia symbolu pozytywną opinię powinien wydać wojewoda pomorski. W obliczu najazdu rosyjskiego na Ukrainę, który odbywa się pod flagami ZSRR gwiazda budzi zrozumiałe skojarzenia z totalitaryzmem i dyktaturą.
Teraz w obliczu, gdy gwiazdy już nie ma opinia wojewody będzie spóźniona, ale nadal, zwłaszcza gdy trwa wojna i napięte stosunki z Federacją Rosyjską, będzie bardzo istotna.
Przypomnijmy, że radni klubu PiS oraz m.in. radny Maciej Skiberowski złożyli już wniosek, którym mowa. Za usunięciem gwiazdy opowiedział się także radny Tomasz Tobiański, którego pisząc o tej sprawie zapytaliśmy.
Sprawę komplikuje fakt, że pomnik jest także zbiorową mogiłą. Historycy szacują, że mogą tam znajdować się szczątki 469 sołdatów. Są opinie, że znajduje się tam o wiele więcej szczątków ludzkich, bo np. zdaniem posła Kazimierza Smolińskiego w tym miejscu, na dużo większym obszarze niż kontrowersyjny pomnik chowano wiele ofiar wojny z najbliższych terenów – także m.in. Niemców czy Polaków – wszystkich znalezionych, którym należał się godny, a nie przypadkowy pochówek.
M.in. za sprawą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża udało się ustalić nazwiska około 111 osób pogrzebanych w mogile. Część z nich to nazwiska polskobrzmiące. To sprawia, że teren jest elementem umowy polsko-rosyjskiej o wzajemnej ochronie miejsc pamięci.
Tczewska policja bada kto odpowiada za usunięcie gwiazdy, bo jakby nie było, doszło do niezgodnego z prawem wandalizmu.
(tomm)
Napisz komentarz
Komentarze