Jak się dowiadujemy ze względu na koszty i obszerny zakres robót zadanie inwestycyjne będzie realizowane w systemie dwuletnim.
Prezydent miasta oznajmił też, że termin składania ofert w odpowiedzi na ogłoszenie Zakładu Usług Komunalnych w Tczewie mija 26 lipca br. , a sama przebudowa wiaduktu drogowego jest bardzo obszerną inwestycją, dotykającą wiele branż, w związku z czym jej realizacja wymaga odpowiedniego czasu.
Zapewne w czasie kolejnych zakrojonych na szeroką skalę robót miejskich, użytkownikom wiaduktu, zarówno zmotoryzowanych jak i pieszym pozostanie uzbroić się w cierpliwość i zrozumienie, co patrząc na przebieg innych inwestycji w Tczewie raczej będzie trudne do uzyskania... Niemniej remont jest pilny, bo już teraz obecny obiekt nie spełnia w 100 procentach swoje roli. Obecnie, z uwagi na zły stan techniczny obiektu, obowiązują w tym miejscu ograniczenia ruchu
Rozbiórka istniejącego wiaduktu będzie inwestycją o charakterze strategicznym z uwagi na fakt, że wiadukt łączy Nowe Miasto – Zatorze i Stare Miasto, do tego znajduje się nad linią kolejową nr 009 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny – ulica Nowy Rynek w Tczewie. Ten ostatni aspekt sprawi, że roboty będą musiały być uzgadniane m.in. z kierownictwem kolei.
Jak podaje miejski portal Wrota Tczewa, zakres zadań to m.in.:
-
prace przygotowawcze i zabezpieczające,
-
budowa objazdu tymczasowego i stanowiska montażowego,
-
budowa tymczasowej konstrukcji wsporczej na czas prowadzenia robót mostowych oraz jej późniejszą rozbiórkę,
-
rozbiórka istniejącego wiaduktu,
-
budowa nowego wiaduktu wraz z drogową infrastrukturą towarzyszącą,
-
przebudowa układu drogowego powiązanego funkcjonalnie z wiaduktem (tj. ulic: Nowy Rynek, Mostowej, Pomorskiej, Południowej i Kolejowej),
-
oznakowanie pionowe i poziome oraz montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego,
-
budowa nowej oraz przebudowa i/lub rozbudowa istniejącej infrastruktury technicznej,
-
budowa kanałów technologicznych,
-
nasadzenie drzew i krzewów oraz ułożenie warstwy ziemi urodzajnej wraz z obsianiem jej mieszanką traw.
Ze względu na koszty i obszerny zakres robót zadanie inwestycyjne będzie realizowane w systemie dwuletnim. Wykonawca będzie miał na realizację zadania 15 miesięcy. Na tę inwestycję przyznano 6 mln zł ze środków rządowych. Na tegoroczny etap miasto planuje przeznaczyć około 13 mln zł.
Termin składania ofert mija 26 lipca br.
W związku z planowaną inwestycją, będą czasowe ograniczenia w organizacji ruchu na czas trwania robót. Dla pojazdów osobowych (poniżej wysokości 2 m i dopuszczalnej masy całkowitej 2,5 tony) będzie możliwość korzystania z wiaduktu, natomiast pozostałe samochody będą musiały poruszać się objazdami ul. Malinowską.
(tomm)
Napisz komentarz
Komentarze