Treść obu korespondencji przedstawiamy poniżej oraz w plikach do pobrania pod informacją.
Oświadczenie przew. Klubu radnych „Powiat 2023” Andrzeja Demskiego:
Szanowna Pani Przewodnicząca,
„Klub Radnych ,,Powiat 2023" stanowczo protestuje przeciwko zmianie terminu sesji Rady Powiatu. Dokonana przez Panią zmiana terminu sesji rady z czerwca na lipiec 2021 r. narusza §8 ust. 3 Statutu Powiatu Tczewskiego, który stanowi ,,Rada działa zgodnie z p/anem pracy" oraz art. 14 ust. 3 Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, który stanowi: ,,Zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady".
Pomimo tych przepisów zmieniła Pani postanowienia uchwały nr XXVI/173/2020 Rady Powiatu z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie planu pracy Rady na 2020 r. Takie postępowanie jest niedopuszczalne i jednocześnie - naszym zdaniem - to możliwe przekroczenie uprawnień. To, że przepisy szczególne wydłużyły termin procedury absolutoryjnej i rozpatrzenia raportu o stanie powiatu do końca lipca 2021 r., nie daje Pani prawa do samowolnej zmiany uchwały Rady w sprawie planu pracy. Można było to zrobić za zgodą Rady. Dodajmy ze w zeszłym roku wydłużono termin procedury absolutoryjnej do końca sierpnia, ale zgodnie z planem pracy sesja absolutoryjna odbyła się w czerwcu.
Naruszyła Pani także dobry obyczaj, według którego każdego roku w lipcu była przerwa w pracy Rady, ze względu na okres wakacyjny i urlopy radnych, co wynikało też z planów pracy (także z planu na 2020 r.). Arbitralna zmiana wbrew postanowieniom uchwały Rady spowodowała problemy z urlopami zaplanowanymi przez radnych.
Warto tez podkreślić, ze ustalony termin sesji nie był wynikiem kompromisu, gdyż na spotkaniu 21.06.2021 r. uznaliśmy termin 29.06.2021 r. jako podstawowy, a drugi termin między 10-17 lipca (wynikał on z konsultacji z 11 radnymi). Ostatecznie wybrała Pani 27 lipca, chociaż wyraźnie wskazaliśmy, ze co najmniej dwóch radnych będzie miało problem z udziałem w sesji w ostatnim tygodniu lipca. Zatem nie był to konsensus, co stara się Pani przedstawić w informacji do Radnych z dnia 30 czerwca 2021 roku (,,Termin został ustalony po przeprowadzeniu konsultacji z wiceprzewodniczącymi rady, przewodniczącymi klubów i pozostałymi radnymi oraz starając się uwzględnić plany urlopowe radnych").
Zwracamy się z prośbą o podanie faktycznego powodu przesunięcia terminu sesji, gdyż argument uzasadniający przesunięcie sesji zawarty w wyżej wspomnianej informacji: ,,z uwagi na przedłużony do 31 lipca 2021 r. termin przeprowadzenia sesji tzw. absolutoryjnych, informuje że najbliższa sesja rady powiatu odbędzie sir 27 lipca br. (ostatni wtorek miesiąca)"
- jest dla nas kuriozalny.
Znane są nam argumenty niektórych radnych, ze Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Alicja Gajewska pełniąca wówczas obowiązki Przewodniczącej nie zwołała sesji w listopadzie 2020 roku. Chcielibyśmy przypomnieć, że w listopadzie 2020 roku nasilała się epidemia Covid-19. Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - restrykcyjnie określały możliwości zwoływania organów kolegialnych. Taka była też wola znacznej części radnych oraz nakazywał to zdrowy rozsądek i troska o zdrowie. \
Należy pamiętać o tym, że listopad 2020 był pod względem śmiertelności najgorszym miesiącem w Polsce od czasów II wojny światowej (zmarło 64 tys., osób, wobec 30 tys. w listopadzie 2019 roku). Jednocześnie był problem jak zwołać sesję zdalną i czy uchwały podejmowane zdalnie były ważne. W tej sprawie były konsultacje z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim. Radni nie byli jeszcze wyposażeni w laptopy do pracy zdalnej. Była więc to sytuacja nadzwyczajna, którra uniemożliwiała faktyczne odbycie sesji.
Obecnie sesje stacjonarne można zwoływać, większość radnych jest zaszczepiona, ograniczenia epidemiczne zostały w znacznej mierze zniesione, radni prosili o niezmienianie terminu sesji ze względu na plany urlopowe. Znaczna część rad w woj. pomorskim jest po sesjach absolutoryjnych np. gminy Gniew i Pelplin, gmina miejska Tczew, gmina wiejska Tczew, itd. W związku z powyższym postępowanie Pani Przewodniczącej jest niezrozumiale, a zmiana terminu sesji nie ma żadnych podstaw.
Przypominamy także, że w końcu 2020 r. zgłoszono do prokuratury sprawy niezwoływania sesji, występowano w tej sprawie do Wojewody Pomorskiego i zasięgano opinii prawników Sejmu. Jako klub radnych ,,Powiat 2023" nie planujemy takich działań. Mając jednak na uwadze Pani słowa - po wyborze na Przewodniczącą Rady Powiatu Tczewskiego w dniu 28 maja 2021 roku - kiedy zapowiedziała Pani niwelowanie napięć w Radzie Powiatu, liczymy na rzetelną odpowiedz na kwestie poruszone w niniejszym piśmie.”
Z poważaniem:
Andrzej Demski, przewodniczący klubu radnych ,,Powiat 2023"
Odpowiedź Przewodniczącej Rady Powiatu Tcz. Barbary Kamińskiej:
„Stojąc na stanowisku, że „oświadczenie” przyjmuje się do wiadomości i nie prowadzi się dalszej polemiki, ale jednocześnie chcąc sprostać oczekiwaniu wyrażonym w przedmiotowym oświadczeniu, które zawiera się w stwierdzeniu: „liczymy na rzetelną odpowiedź na kwestie poruszone w niniejszym piśmie”, odpowiadam na najważniejsze kwestie w nim zawarte .
Wyznaczając termin sesji działałam zgodnie z prawem, gdyż organizowanie pracy rady jest ustawowo zagwarantowane (Art.14 ust.3 Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym) a rada obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego rady powiatu w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał (Art.15 ust.1 w/w ustawy). Te przepisy były przez Państwa przywoływane wielokrotnie wobec działań podejmowanych przez Panią Wiceprzewodniczącą Alicję Gajewską w okresie od 15.10.2020 roku do 28.05.2021 roku. Natomiast par.8 ust.3 Statutu Powiatu Tczewskiego jest przepisem instrukcyjnym i zapisy planu pracy rady oraz odpowiednio komisji rady, dotychczas stosowane były elastycznie w duchu powyższej interpretacji. W tym czasie nie zostały zwołane sesje Rady Powiatu w listopadzie 2020 r. oraz w marcu 2021 roku bez zmiany uchwały w sprawie planu pracy rady na dany rok, a także bez żadnego uprzedzenia radnych oraz beż podania uzasadnienia przez Panią Alicję Gajewską. Także termin ostatniej sesji, początkowo ustalony na dzień 01.06.br., został następnie nieoczekiwanie zmieniony na 28.05. 2021 r. co wywołało spore zamieszanie a wyjaśnienia Pani Wiceprzewodniczącej były dla większości radnych nieprzekonywujące.
Przed podjęciem decyzji o terminie zwołania sesji, chcąc przywracać wcześniejsze dobre obyczaje, przeprowadziłam konsultacje z wiceprzewodniczącymi rady oraz przewodniczącymi klubów. Nigdy nie stwierdziłam, że termin 27 lipca osiągnięto w drodze konsensusu ale potwierdzam, że nie był on kwestionowany przez zdecydowaną większość radnych. Datę sesji podałam do wiadomości wszystkich radnych i Pana Starosty w dniu 30.06.2021 roku tj. na cztery tygodnie przed planowaną sesją, chociaż prawo zobowiązuje mnie do zachowania terminu 7 dni. Uczyniłam to z tak dużym wyprzedzeniem mając na względzie okres urlopowy oraz aby pozostawić do dyspozycji radnych praktycznie miesiąc lipiec , stąd decyzja ,że będzie to ostatni wtorek miesiąca.
Pragnę również zwrócić Państwa uwagę, chociaż przyznaję, że wydawało mi się to tak oczywiste, że nie wymagało dodatkowego komentarza, że 28 maja br. nastąpiła w Radzie Powiatu zmiana dotychczasowej większości , która dokonała wyboru przewodniczącej rady. Również w tym dniu złożono po raz pierwszy wniosek o odwołanie Starosty Tczewskiego w trakcie kadencji. Te fakty wymagają z mojej strony szczególnej rozwagi i staranności a nie pośpiechu w podejmowaniu decyzji. Tym bardziej ,że po objęciu funkcji przewodniczącej, zapoznając się z korespondencją , zauważyłam, że 20 maja wpłynął wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 kwietnia 2021 roku, uchylający uchwałę XXIV/163/2020 Rady Powiatu z dnia 27.10.2020 r. podjętą w trybie korespondencyjnym, którą zaskarżył do WSA Wojewoda Pomorski, a radni nie zostali o tym wyroku powiadomieni, jak również pismo Wojewody Pomorskiego wzywające do przeprowadzenia sesji w celu dokonania wyboru przewodniczącego rady, podkreślając brak przeciwwskazań prawnych, którego również nie przekazano radnym przed sesją 28 maja br.
Mogę przypuszczać, że brak poinformowania radnych o tych faktach, mógł mieć wpływ na przebieg głosowań personalnych na tej sesji.
Jestem przekonana ,że obecna sytuacja w Radzie Powiatu Tczewskiego jest na tyle ważna , że wymaga bardzo przemyślanego i odpowiedzialnego działania zarówno ze strony przewodniczącej rady jak i wszystkich radnych.
Z poważaniem
Barbara Kamińska
Napisz komentarz
Komentarze