Na rok szkolny 2021/2022 Powiat Tczewski przygotował 909 miejsc w 8 szkołach ponadpodstawowych. Oznacza to 260 miejsc w liceach ogólnokształcących, 411 miejsc w technikach, 238 miejsc w branżowych szkołach I stopnia.
Technikum
jest typem szkoły, w której nauka obejmuje przedmioty zawodowe, przedmioty ogólnokształcące oraz praktyki zawodowe. Nasze technika oferują naukę kilkunastu ciekawych zawodów z różnych branż gospodarki pozwalających na podjęcie pracy w najbliższym regionie. Technika są przeznaczone dla osób zainteresowanych uzyskaniem zawodu oraz wykształcenia średniego. Niezależnie od profilu zawodowego, w każdym oddziale dwa przedmioty ogólnokształcące nauczane są w zakresie rozszerzonym. O tym jakie są to dziedziny wiedzy decyduje profil zawodowy oddziału.
Podstawowe informacje:
- Nauka trwa 5 lat,
- Uczeń odbywa dwie czterotygodniowe praktyki zawodowe,
- W trakcie nauki należy zdać dwa egzaminy zawodowe,
- Uczeń uczy się dwóch przedmiotów ogólnokształcących w zakresie rozszerzonym,
- Po ukończeniu szkoły i zdaniu dwóch egzaminów zawodowych absolwent uzyskuje wykształcenie średnie i tytuł zawodowy technika,
- Po zdaniu egzaminu maturalnego uzyskuje się świadectwo dojrzałości, które daje prawo do ubiegania się o przyjęcie na wyższą uczelnię,
- Absolwent technikum ma kwalifikacje do podjęcia pracy w danym zawodzie oraz dalszego kształcenia się na uczelniach wyższych.
Branżowa Szkoła I Stopnia
jest najlepszym wyborem dla uczniów chcących szybko zdobyć atrakcyjny zawód i rozpocząć pracę. Nasze branżówki oferują naukę kilkudziesięciu ciekawych zawodów, z różnych działów gospodarki pozwalających na podjęcie pracy w najbliższym regionie. Uczeń w trakcie nauki otrzymuje wynagrodzenie. Wybrana przez Ciebie szkoła może pomóc Ci w podpisaniu umowy z pracodawcą, dotyczącą kształcenia praktycznego w wybranym zawodzie.
Podstawowe informacje:
- Nauka trwa 3 lata,
- Praktyczna nauka zawodu odbywa się: u pracodawcy lub centrum kształcenia zawodowego,
- W trakcie nauki należy zdać jeden egzamin zawodowy,
- Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu zawodowego absolwent uzyskuje wykształcenie zasadnicze branżowe i dyplom potwierdzający kwalifikacje w danym zawodzie.
- Absolwent branżowej szkoły I stopnia ma kwalifikacje do podjęcia pracy w danym zawodzie oraz dalszego kształcenia się w Branżowej Szkole II Stopnia lub Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych.
Liceum Ogólnokształcące
to typ szkoły, w której proces nauczania jest całkowicie podporządkowany przygotowaniu absolwenta do dalszej nauki - studiowania na wyższej uczelni. Ten rodzaj szkoły oferujemy uczniom, którzy mają zamiar uzyskać kwalifikacje zawodowe na poziomie wyższym. Nasze licea proponują oddziały o zróżnicowanych profilach, w których trzy przedmioty nauczane są w zakresie rozszerzonym. Pamiętaj, zanim zdecydujesz się na wybór profilu sprawdź, które przedmioty są wymagane przez uczelnię wyższą na kierunku, którym jesteś zainteresowany.
Podstawowe informacje:
- Nauka trwa 4 lata,
- Uczeń uczy się w zakresie rozszerzonym trzech przedmiotów,
- Po ukończeniu szkoły absolwent uzyskuje wykształcenie średnie,
- Po zdaniu egzaminu maturalnego uzyskuje się świadectwo dojrzałości, które daje prawo ubiegania się o przyjęcie na wyższą uczelnię,
- Absolwent liceum ogólnokształcącego nie posiada kwalifikacji do wykonywania konkretnego zawodu.
Zapraszamy również do korzystania ze strony internetowej
http://8klasa.codalej.powiat.tczew.pl
która jest internetowym informatorem edukacyjnym Powiatu Tczewskiego. Można znaleźć tam kompletną informację o profilach kształcenia i zawodach nauczanych w naszych szkołach ponadpodstawowych. Można także, w zakładce Rekrutacja dowiedzieć się jak zostać uczniem wybranej szkoły.
Kliknij na reklamę i przejdź na stronę szkoły:
Napisz komentarz
Komentarze