wtorek, 3 grudnia 2024 21:42
Reklama
Reklama

TCZEWSCY PATRIOCI UCZCILI 39 ROCZNICĘ WPROWDZENIA STANU WOJENNEGO

Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.
TCZEWSCY PATRIOCI UCZCILI 39 ROCZNICĘ WPROWDZENIA STANU WOJENNEGO

Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednomyślnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, a faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych]. Został on poparty przez Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku

Tczew także zapisał się w historii ruchów solidarnościowych. Wszystko zaczęło się jeszcze w 1980 roku. Cichych bohaterów tamtych zdarzeń było wielu - często ich historii nikt nie pamięta.
W 39-tą  rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Fundacja im. Roberta Peplińskiego zaprosiła mieszkańców Tczewa na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny ,wszystkich ofiar stanu wojennego i działaczy Solidarności. Działacze nie zawiedli i w dość licznym gronie uczestniczyli w mszy świętej a wraz z nimi i mieszkańcami Tczewa stawili się poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński oraz przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ SOLIDARNOŚĆ Krzysztof Dośla. Po mszy przemieszczono się pod portiernię Eatonu.


 Na ścianie portierni zakładu FPS Polmo (dzisiejszy Eaton) umieszczona jest tablica upamiętniającą 22 internowanych tczewian. Znajdziemy tam nazwiska Jerzego Bandrowskiego, Jana Belinga, Andrzeja Bunikowskiego, Leona Czapiewskiego, Romana Detlaffa, Konrada Gajewskiego, Antoniego Jędrzejewskiego, Jerzego Jagody, Andrzeja Kaszuby, Tadeusza Kruża, Leszka Lamkiewicza, Jerzego Lamkowskiego, Kazimierza Maciejewskiego, Stanisława Milewskiego, Stanisława Mrozka, Mariana Piekarskiego, Romana Szlagowskiego, Andrzeja Staśkowskiego, Mariana Stawickiego, Romana Urbańskiego, Ryszarda Walenczewskiego oraz Stanisława Zwolickiego. Na tablicy wyryto słowa autorstwa Jana Pawła II - "Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać". Tam też złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Następnie zebrani udali się pod pomnik 30 -to lecia Solidarności gdzie okolicznościowe wystąpienia mieli poseł Kazimierz Smoliński oraz Przewodniczący Krzysztof Dośla. Uroczystości zakończyły się na cmentarzu starym przy ul. 30-go stycznia złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie Roberta Peplińskiego Twórcy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, zwanym popularnie pomnikiem trzech krzyży. Krótkie wspomnienie o Robercie wygłosił jego przyjaciel prezes Fundacji im. Roberta Peplińskiego Krzysztof Filbrandt. Szkoda że nikt z władz samorządowych nie złożył choćby skromnej wiązanki i nie zapalił znicza pamięci. Szkoda że świadomość naszej najnowszej historii jest tak mało znana młodzieży, która woli biegać po ulicach i wykrzykiwać bzdurne hasła.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama