Tegoroczne uroczystości ze względu na trwającą pandemię koronawirusa były całkowicie inne niż zazwyczaj. W samo południe, na największym osiedlu w Pelplinie przy ul. Dworcowej z głośników rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Mieszkańcy osiedla mogli wspólnie zaśpiewać hymn Polski wychodząc na swoje balkony lub otwierając okna. To był piękny przejaw patriotyzmu, w wykonaniu naszych mieszkańców.
Z kolei oficjalne, patriotyczne uroczystości rozpoczęły się złożeniem wiązanek kwiatów na grobie pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego. Następnie w bazylice katedralnej odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Krzysztof Piątek. Po zakończeniu Mszy przedstawiciele samorządu Gminy Pelplin udali się na Plac Wolności. Tam nastąpiła dalsza część uroczystości, której głównym punktem było wkopanie kapsuły czasu. Kapsuła spoczęła przy pomniku na Placu Wolności, a miejsce jej umieszczenia zostało oznaczone pamiątkową tablicą, wykonaną przez firmę MARMUREX z Lipinek Szlacheckich. W metalowej tubie umieszczone zostały materiały i dokumenty związane z Gminą Pelplin oraz obchodami 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski.
Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła powiedział: W dniu 11 listopada, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę, kończymy nasze obchody powrotu Pelplina do Macierzy! Niech symbolem kończącego się jubileuszu 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski będzie kapsuła czasu, którą umieszczamy przy pomniku na placu Wolności. Zamykamy w niej nasze wspomnienia, związane z minionymi uroczystościami, by pamięć o nich przetrwała jak najdłużej. Chcemy, by została ona otwarta nie wcześniej niż w roku 2070, kiedy to będzie przypadać 150-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski.
Pelplińskie obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, mimo iż odbywały się w bardzo ograniczonej formie ze względu na obowiązujące obostrzenia, bez wątpienia zapadną długo w naszej pamięci. Mieszkańcy Gminy Pelplin pokazali, że bez względu na trudną sytuację epidemiologiczną, pamiętają o ważnych dla naszego Narodu rocznicach oraz o tych, dzięki którym możemy je dzisiaj świętować.
Napisz komentarz
Komentarze