poniedziałek, 2 grudnia 2024 13:44
Reklama
Reklama

81. rocznica mordu w Lesie Szpęgawskim

We wrześniu każdego roku do Lasu Szpęgawskiego przybywają setki osób. Mieszkańcy Pomorza chcą w ten sposób oddać hołd zamordowanym w latach 1939-1940 przez niemieckiego okupanta. W tym roku jednak uroczystości będą miały charakter symboliczny.
81. rocznica mordu w Lesie Szpęgawskim

Pierwsza masowa egzekucja w Lesie Szpęgawskim miała miejsce najprawdopodobniej 18 września 1939 roku. Najwięcej odbyło się ich pomiędzy 10 października a 8 grudnia. Według relacji jednego z więźniów - księdza Ignacego Stryszyka - „prawie trzy razy dziennie wywożono więźniów na rozstrzelanie”. W sumie w taki sposób zabito 1500 osób ze starogardzkiego więzienia. Zginęła prawie połowa kapłanów ówczesnej diecezji pelplińskiej, prawie 200 nauczycieli i pedagogów. Łącznie szacuje się, iż między wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. zamordowano tam od 5000 do 7000 osób – przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Obok nich w Lesie Szpęgawskim ginęli również Żydzi oraz niemieccy przeciwnicy nazizmu.


Kociewska Golgota
Po zakończeniu wojny w Lesie Szpęgawskim odkryto 32 zbiorowe mogiły.
Ten szczególny leśny cmentarz zwykliśmy nazywać Kociewską Golgotą. Z inicjatywy lokalnych samorządowców, przy współpracy Piotra Pliszki i Mateusza Kubickiego nazwiska blisko 2500 ofiar tej strasznej zbrodni w 2019 roku przestały być anonimowe. W miejscu kaźni odsłonięty został wyjątkowy monument - betonowy las. Ścięte pnie są symbolem straconego nagle życia. Życia, które tętniło pełnią energii i zapału do działania i pracy na rzecz ojczyzny. To właśnie na nich zamieszczono nazwiska ofiar niemieckich zbrodni.


Wrześniowe uroczystości
Uprzejmie informujemy, że zaplanowane na 27 września uroczystości związane z obchodami 81. Rocznicy zbrodni w Lesie Szpęgawskim, z uwagi na trwającą epidemię, będą miały charakter kameralny.

W obecności wyłącznie zaproszonych gości, władz samorządowych oraz ograniczonej liczby członków organizacji i stowarzyszeń kombatanckich zostanie wygłoszone okolicznościowe wystąpienie, odprawiona będzie krótka modlitwa, a na pomniku głównym zostaną złożone kwiaty.

W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, bardzo prosimy i zapraszamy do indywidualnego uczczenia pamięci pomordowanych i odwiedzenia cmentarza w dowolnie wybranym przez Państwa czasie. Zdajemy sobie sprawę, że będzie Państwu brakować  wspólnej modlitwy, która co roku łączy mieszkańców Kociewia w hołdzie składanym ofiarom II wojny światowej. Jednakże ze względu na sytuację, która jest wyjątkowa i niezależna od nas, zmuszeni jesteśmy ograniczyć do minimum ryzyko spowodowane pandemią, zwłaszcza że wielu z uczestników to osoby starsze.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, gdy sytuacja w kraju i na świecie się ustabilizuje, 82. rocznicę zbrodni w lesie Szpęgawskim będziemy znów świętować wspólnie wedle dotychczasowej tradycji.

                                                                                                                                                Gmina Wiejska Starogard Gdański


Transmisja na żywo
W tym roku uroczystości będą miały charakter symboliczny. Podobnie jak w roku ubiegłym, nasi dziennikarze poprowadzą dla Państwa relację na żywo, która będzie dostępna na profilu facebookowym Kociewiak.pl. Nadawanie rozpoczniemy o godzinie 13.10.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama