Pomoc materialna dla uczniów ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych i umożliwienie im lepszego startu w dorosłe życie. Celem tych działań jest także zapobieganie segregacji uczniów ze względu na sytuację materialną oraz stworzenie im możliwości równego uczestnictwa w życiu społeczności szkolnej.
Udzielenie uczniowi pomocy w odpowiedniej formie (właściwych zajęć wyrównawczych, edukacyjnych, terapeutycznych, zaspokojenie specyficznych potrzeb wynikających z procesu edukacji jak np. „zielona szkoła” lub wycieczka szkolna, czy pomocy rzeczowej) jest uwarunkowane jego rzeczywistymi potrzebami edukacyjnymi, a nie potrzebami socjalnymi. Dzięki takim działaniom dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mają takie same szanse na zdobycie dobrego wykształcenia jak pozostali uczniowie.
Od stycznia do grudnia 2019 r. na stypendia szkolne o charakterze socjalnym przeznaczono 522 308 zł . 80 proc tej kwoty to dotacja z budżetu państwa, 20 proc – środki własne gminy.
Od stycznia do czerwca 2019 r. z zasiłków skorzystało 492 uczniów, zaś od września do grudnia – 429. Miesięczna wysokość stypendium, w zależności od dochodów w rodzinie, wynosiła od 105 do 125 zł.
Opr. (tomm)/UM w Tczewie
Napisz komentarz
Komentarze