Celem głównym projektu jest zmniejszenie poziomu ubóstwa i włączenie społeczne poprzez wzrost aktywności społecznej i zawodowej 205 (110 kobiet/95 mężczyzn, w tym 40 osób z niepełnosprawnością) osób wykluczonych społecznie oraz ich otoczenia.
Przeciwdziałanie wykluczeniu
Szczegółowe cele to przede wszystkim zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez realizację instrumentów aktywnej integracji oraz poprawa skuteczności i efektywności działań z zakresu integracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych lub dotkniętych wykluczeniem społecznym.
A wszystko to w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w osi priorytetowej: Integracja, w zakresie działania: Aktywna Integracja, poddziałanie Aktywizacja społeczno - zawodowa – mechanizm ZIT
- Innowacyjność realizowanego projektu polegać będzie na kompleksowym wykorzystaniu potencjału partnerów (zarówno formalnych jak i nieformalnych) z sektora administracji publicznej, przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych. – powiedział Mirosław Augustyn, starosta tczewski. - Takie podejście pozwoli na sprawny przepływ informacji, dzięki czemu nie będzie powielał wsparcia realizowanego w ramach innych projektów. Osoby uczestniczące w projekcie będą mogły skorzystać m.in. z terapii psychologicznej, uzależnień, brokera pracy i edukacyjnego, doradztwa specjalistycznego, warsztatów, szkoleń i kursów oraz praktyk i staży zawodowych.
Liderem projektu jest Zespół Szkół Technicznych, a partnerami formalnymi są: Fundacja Pokolenia, NZOZ Centrum Leczenia Uzależnień "Zapowiednik", Gmina Miejska Tczew, w tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie. Partnerami nieformalnymi w projekcie są: PUP w Tczewie, PCPR w Tczewie, Towarzystwo im. św. Brata Alberta w Tczewie, Zespół Kuratorów Sądowych itp.
Najważniejsze cele
Należy do niej zaliczyć aktywizację społeczną oraz możliwość skorzystania z terapii psychologicznej. Dostępne będzie również wsparcie asystenckie, animacyjne i streetworkingowe. Uczestnicy projektu skorzystają również z mieszkania treningowego i pilotażowego programu Housing First (najpierw mieszkanie). Do ich dyspozycji będą warsztaty i szkolenia kompetencji społecznych i zawodowych, świadczenia pomocowe, terapia uzależnień, pomoc specjalistyczna. Projekt zakłada wsparcie w wejściu na rynek pracy - brokering pracy i doradztwo zawodowe. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z job-shadowing, czyli praktyki zawodowej, której głównym celem jest zapoznanie się z pracą na danym stanowisku poprzez obserwację zadań wykonywanych przez innych pracowników, jak również odpłatnych 3-miesięcznych staży organizowanych u pracodawców.
W ramach projektu powstanie Inkubator Przedsiębiorczości Młodych, w ramach którego kompleksowe wsparcie otrzymają osoby między 18- a 21 rokiem życia. Działania podejmowane w Inkubatorze będą polegały na cyklu warsztatów, zwiększających kompetencje planowania rozwoju zawodowego, w tym prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a także zwiększania kwalifikacji zawodowych. Będzie on prowadzony w ścisłej współpracy ze szkołami zawodowymi (technikami i szkołami branżowymi). Uczestnicy działań będą korzystać z coachingu, doradztwa zawodowego i specjalistycznego. Będą objęci opieką tzw. mentoringiem przez lokalnych pracodawców. Efektem każdego cyklu będzie konkurs na najlepszy biznesplan.
opr. W. Mocny/Starostwo Powiatowe w Tczewie
Napisz komentarz
Komentarze