Obecna ustawa o cmentarzach jest niestety zbyt łatwa do obejścia i niekompletna. Zaniedbany cmentarz można na mocy przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym przekształcić w „teren zielony” i zbudować na nim plac zabaw. Albo zbudować drogę na grobach powołując się na specustawę drogową. Można domagać się usunięcia źle widzianego, bo „obcego” grobu pod pretekstem ochrony rosnącego przy nim drzewa, populacji orlika albo ekosystemu rzadkich porostów. W prawie brakuje także jasnego określenia podmiotów odpowiedzialnych za opiekę nad cmentarzami oraz podkreślenia samego ich charakteru, z uwzględnieniem etycznej konieczności zaakceptowania i ochrony świętości miejsca pochówków.
Art. 8 umowy konkordatowej między Polską a Stolicą Apostolską stanowi o nienaruszalności cmentarzy. Instrukcja Komisji Episkopatu Polski z 1987 r. wprost mówi: Należy zadbać o zachowanie cmentarzy, nagrobków zabytkowych i historycznych innych wyznań czy narodowości, by były świadectwami chrześcijańskiego szacunku dla każdego człowieka, tolerancji i braterstwa. Ich zachowanie może budować porozumienie międzyludzkie i międzynarodowe oraz inspirować ochronę polskich cmentarzy poza granicami kraju. Wszelkie poczynania zmierzające do likwidacji tych obiektów należy uznać za sprzeczne ze sprawiedliwością i duchem chrześcijańskim. Rozbieranie starych, zabytkowych grobowców, wykorzystywanie ich elementów oraz detali jak: płyty, krzyże, tablice itp. do budowy nowych jest niedopuszczalne i nieetyczne.
Podczas ww konferencji padł postulat, by cmentarze wpisywać do rejestrów zabytków, ujmować w ewidencji gminnej oraz zaznaczać w planach zagospodarowania przestrzennego. Wpisanie cmentarza do rejestru zabytków jest kluczowe, bo wtedy nie można nic zrobić z jego terenem bez zgody konserwatora zabytków. Dzięki funduszom unijnym wszystkie informacje z rejestrów i ewidencji zostaną zdigitalizowane i zaznaczone na cyfrowych mapach w serwisie www.zabytek.pl. – Pierwsze dane powinny się w nich zacząć pojawiać od połowy przyszłego roku na stronie. Będzie to przydatne i pomocne narzędzie do ochrony zrujnowanych cmentarzy.
Jeśli my nie zadbamy o pamięć tych, którzy odeszli, kto zadba o pamięć o nas?
Spacer po nieistniejących cmentarzach - „Tczewskie Zaduszki IX”
- Tradycyjnie 31 października o godzinie 18.00 wyruszymy na spacer śladami nieistniejących staromiejskich cmentarzy – mówi Wojciech Giełdon z Dawnego Tczewa. - Przy każdym z nich zapalimy symboliczny znicz, a także opowiemy jego historię. Spotykamy się przy głównym wejściu do Fary.
W ramach tczewskich zaduszek grupa miłośników historii miasta zaprasza także do udziału w
przejeździe rowerowym szlakiem zapomnianych tczewskich cmentarzy.
Wyjazd nastąpi 2 listopada o godzinie 12.00. Dzięki temu uczestnicy uczestnicy dowiedzą się o lokalizacji i historii takich nekropolii jak cmentarz austriacki, szwedzki, skazańców i baptystów. Przy każdym z tych miejsc grupa zatrzyma się na krótką opowieść. Miejscem zbiórki będzie parkingu przy Intermarche, poruszać się będziemy głównie ścieżkami rowerowymi.
Spotkanie "Piwne Zaduszki. Historia tczewskiego piwowarstwa"
31 października o godz. 20, w sali kameralnej restauracji You na pl. Hallera, odbędzie się spotkanie "Piwne Zaduszki. Historia tczewskiego piwowarstwa". Będzie to kontynuacja wydarzeń Października na Fest, ale z naciskiem na opowieść o tradycjach piwowarskich Tczewa. Przygotujemy specjalną prezentację i opowiemy co i jak dawniej w Tczewie warzono.
Napisz komentarz
Komentarze