Nowy rok szkolny oznacza nowe wyzwania... Jak powitała go Szkoła Podstawowa nr 5?
- Powitała nas nieco nietypowo, bo deszczem, stąd uroczystości z okazji rozpoczęcia roku nie odbyły się na boisku szkolny, a w naszej pięknej auli. W auli rozpoczęły rok dwie grupy uczniów z klas: I – IV oraz wcześniej V i VI. Takie wydarzenie to zwłaszcza dla młodszych uczniów duże przeżycie... Stąd zapewne jedno omdlenie, do którego wówczas doszło. Było to jednak zdarzenie incydentalne, a całe uroczystości przebiegały nadzwyczaj bezpiecznie.
Rodziny otrzymują obecnie wiele świadczeń socjalnych. Świadczenia 500 plus, wyprawka 300 plus, do tego dotacje socjalne z miasta i z MOPS... Jak Pani ocenia czy tego rodzaju środki będą pomocne dla rodzin i czy będą dobrze wykorzystane?
- Myślę, że co do tego nie powinno być wątpliwości. Widzimy zresztą, że rodzice dobrze wykorzystują przyznawaną im pomoc. Widzimy, że więcej naszych uczniów korzysta z płatnych form zajęć takich jak wycieczki czy wyjścia do kina. Chodzą na dodatkowe zajęcia. Mogę powiedzieć, iż zdecydowana większość rodziców wydaje przyznawane im na dzieci środki dobrze i zgodnie z przeznaczeniem. W okresie półkolonii mieliśmy dużo dzieci, które korzystało z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Teraz tych dzieci jest bardzo niewiele. Na całą moją szkołę jedynie ok. 15 osób...
Czy myśli Pani, że kolejny rok szkolny będzie równie, a może nawet bardziej udany niż miniony?
- Nie mamy powodu, by sądzić inaczej. W ostatnie dni sierpnia planowaliśmy pieczołowicie co będziemy robić w nowym roku. W tym roku zarówno uczniom, rodzicom, jak i dyrekcji i nauczycielom emocji nie zabraknie, ponieważ będziemy obchodzili okrągły jubileusz 90-lecia szkoły. Będzie to mottem pracy w naszej szkole. Bardzo ważna, mająca wpływ na zajęcia szkolne jest także rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Oznacza to dla nas wiele działań edukacyjnych, które wpiszą się w wychowanie patriotyczne. Poza tym nie zapominamy o promocji zdrowia – zdrowych nawyków żywieniowych.
A jaki wpływ na pracę szkoły będzie miała reforma edukacji?
- Zgodnie z przyjętą uchwałą Rady Miejskiej przez trzy lata uczniowie z większości naszych szkół klas VI przechodzą do budynków byłych gimnazjów czyli jedynki i trójki, tworząc własne szkoły podstawowe.
Nasza szkoła w tym roku zakończy edukację ostatniego rocznika klas VI minionego systemu. W przyszłym roku „piątka” będzie już nauczać klasy VII. Myślę, że pozytywny będzie fakt, że te dzieci zostaną z nami, bo jednak przechodzenie stosunkowo jeszcze małych dzieci do innej placówki było dla nich dość stresujące.
Dziękuję za rozmowę
Napisz komentarz
Komentarze