poniedziałek, 2 grudnia 2024 17:48
Reklama
Reklama

Po przebudowie "berlinki" liczyli na porządny chodnik. "Z posesji mamy iść wprost po koła ciężarówek?"

Przez ostatnich kilkadziesiąt lat chodzili do sklepu oraz na przystanek poboczem. Pięć rodzin mieszkających przy ul. Starogardzkiej w Czarlinie liczyło, że wraz z oddaniem do użytku przebudowanej drogi krajowej nr 22, w miejscu utwardzonej ścieżki pojawi się chodnik. Przeliczyli się. – Jeżdżę wózkiem ze sparaliżowanym mężem. Dwa tygodnie temu zorientowałam się, że wyjście z naszej posesji prowadzi wprost na „berlinkę”. Czy mam lawirować pomiędzy ciężarówkami – pyta jedna z mieszkanek. GDDKiA rozważa przychylenie się próśb zainteresowanych rodzin.
Po przebudowie "berlinki" liczyli na porządny chodnik. "Z posesji mamy iść wprost po koła ciężarówek?"
Pięć rodzin z Czarlina apeluje do GDDKiA o budowę chodnika tuż przy nowym, podwójnym rondzie w drodze krajowej nr 22.

Autor: (KU)

Trwa przebudowa skrzyżowania dróg krajowych nr 22 i 91 w miejscowości Czarlin, wraz z modernizacją niespełna 4-km odcinka pierwszej z nich. Po niedawnym proteście rolników, którzy zarzucili inwestorowi odcięcie  dojazdu do pól, tym razem swoje zastrzeżenia zgłaszają mieszkańcy ul. Starogardzkiej. Jak mówią, nie spodziewali się, że po zakrojonej na tak dużą skalę inwestycji oraz kilkunastomiesięcznych pracach nadal będą zmuszeni przemieszczać się do sklepu czy na przystanek poboczem. 

Liczyli na porządny chodnik

Chodzi o dwa zjazdy, w sumie do pięciu domów, zlokalizowanych po lewej stronie „berlinki”, tuż przed „okularem” od strony Starogardu Gd. Do tej pory ok. 200-metrowy odcinek w kierunku wsi mieszkańcy pokonywali niebezpieczną, jednak dobrze utwardzoną ścieżką na poboczu. Jakież było ich zdziwienie, gdy kilka tygodni temu pracownicy zostawili ich bez możliwości dojścia do wsi, przygotowując pobocze pod trawnik. 

- Wyglądało to tak, jakbyśmy mieli wychodzić z domów wprost na ulicę, którą regularnie jeżdżą TIR-y – mówi Maria Partyka, mieszkanka Czarlina. – Mój mąż jest sparaliżowany i tylko z moją pomocą porusza się o wózku. Dla niego brak ścieżki oznacza uwięzienie w domu. Byliśmy przekonani, że wraz z budową ronda powstanie porządny chodnik, tymczasem okazało się, że GDDKiA w ogóle nie planuje tu ścieżki.

Po interwencji mieszkańców, ok. dwa tygodnie temu pracownicy wykonawcy zadania utwardzili ubijakiem szeroki na ok. 70 cm pas biegnący dokładnie wzdłuż ruchliwej ulicy.

Potrzebne pismo mieszkańców

Prowizoryczna ścieżka powstała, jednak komfort poruszania się nią, z uwagi na wyboje, jest niski. O przejeżdżaniu wózkiem nie ma mowy. Takie rozwiązanie nie zadowala mieszkających w okolicy. (...)


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Edek 03.05.2019 11:20
Przed przebudową drogi prowadzone są konsultacje i wójt je zatwierdza w imieniu mieszkańców. Czyżby były jakieś zmiany od czasu konsultacji i zatwierdzenia przez poprzedniego wójta.

Bob 03.05.2019 07:18
Co robią w tym problemie władze gminy, Augustyniakiem na czele

Czarlin 02.05.2019 14:00
Wychodząc z posesji na busa to jest aż strach iść tamtędy, nie pisząc już o dzieciach które muszą dostać się na przystanek jak i do sklepu, kto to projektował????

kierowca samochodu osobowego 02.05.2019 12:33
Tragedią jest skręt w lewo po pokonaniu dwóch rond jadąc ze strony Starogardu w kierunku Tczewa. Tylko patrzeć, jak dojdzie tam do wypadku. Kąt jest tak ostry, że trzeba mieć niesamowicie sprawne kręgi szyjne, aby zobaczyć, czy nie nadjeżdżają samochody z kierunku Łodzi. Ustawione lustro wprowadza tylko w błąd mogący kosztować życie ludzkie, bowiem obraz w nim jest tak pomniejszony, że ocena odległości nadjeżdżającego pojazdu jest praktycznie niemożliwa . A było kiedyś tak bezpiecznie i czytelnie.....

Tw23 02.05.2019 11:54
Przecierz tam i tak nie widać końca robót, takze moze w 2059 roku

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama