W tym roku wpłynęło 17 wniosków o przyznanie nagrody od różnych stowarzyszeń i instytucji z trzech kociewskich powiatów: tczewskiego, starogardzkiego, świeckiego. Decyzją Kapituły „Kociewskiego Pióra”, której przewodniczył prof. Tadeusz Linkner, przyznanych zostało siedem nagród w następujących kategoriach: literatura: Jerzy Stachulski z gminy Starogard Gd. za publikacje książkowe dotyczące Lubichowa i okolic, animacja kultury – indywidualnie: Krzysztof Bagorski z gminy Zblewo – artysta malarz, kronikarz życia lokalnej społeczności, propagator Kociewia, animacja kultury – zbiorowo: Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta TORPEDA z Tczewa oraz Zespół Folklorystyczny „Kociewska Familija” z Pinczyna, za całokształt działalności: zespół „Świeckie Gzuby” ze Świecia, Honorowe „Kociewskie Pióro” - Kazimierz Ickiewicz z Tczewa, ks. Ireneusz Smagliński – od 23 lat dyrektor pelplińskiego Radia Głos.
Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta TORPEDA otrzymała nagrodę w dziedzinie animacji kultury. Zespół tworzą: Radosław Kornas (kapelmistrz), Marcin Kowalkowski, Paweł Jadczak, Michał Mocarski, Przemysław Jendrych, Piotr Freitag, Sławomir Freitag, Lech Kluge, Rafał Kryża, Kazimierz Gdula, Krzysztof Kotlęga, Wiktoria Kowalkowska, Marcin Wawrzyniak, Maciej Bławat, Iwo Słomiński i Piotr Piechowski. Orkiestra zasila szeregi Kociewskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Frantówka”, pokazując w ten sposób, że tradycyjne kociewskie kapele ludowe składały się z instrumentów dętych. „Torpeda” uświetnia swoimi występami różne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, począwszy od Światowego Dnia Kociewia poprzez powiatowe, gminne i działkowe dożynki, a skończywszy na koncertach, m.in. w ramach projektu „Muzyczna Starówka”.
Kazimierz Ickiewicz, tczewski historyk, publicysta, nauczyciel, profesor oświaty, regionalista samorządowiec został nagrodzony za całokształt działalności. Posiada znaczący dorobek naukowy. Jest autorem lub współautorem łącznie około 40 książek, prawie 50 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz około 300 tekstów publicystycznych. Jest nauczycielem od 37 lat., wielokrotnie odznaczany za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne. W latach 1995-2004 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Kolejowych w Tczewie, w latach 2004-2010 - Zespołu Szkół Technicznych im. Antoniego Garnuszewskiego w Tczewie. Jest wychowawcą pokoleń młodzieży, szczególnie historyków, których zaraził zamiłowaniem do regionalizmu.
Nagroda „Kociewskie Pióro” przyznawana jest przez Towarzystwo Społeczno – Kulturalne im. Małgorzaty Hillar od 2005 r. Otrzymują ją twórcy z Kociewia, działający na teranie Kociewia i dla Kociewia. Inicjatorem nagrody był nieżyjący już Michał Spankowski. Do tej pory „Kociewskimi Piórami” nagrodzono ponad 80 osób.
Napisz komentarz
Komentarze