wtorek, 3 grudnia 2024 01:43
Reklama
Reklama

Na dwóch kółkach czy z nurtem - oto jest pytanie! Tegoroczne inwestycje w gminie poprawią ofertę turystyczną

Gmina Pelplin to obecnie jedna z popularniejszych destynacji turystycznych Kociewia. Uroki tego zakątka powiatu odkryją wkrótce nie tylko spragnieni wiedzy o skarbach katedry oraz biskupich muzeach. Miłośnicy rekreacji kajakowej dostaną do dyspozycji piękną i dobrze zagospodarowaną pod względem infrastruktury Wierzycę, a podążający do i z Gdańska rowerzyści zatrzymają się przy Wiśle, by zregenerować siły przed dalszą częścią podróży. Turystyczne serce Kociewia zaczyna bić coraz mocniej.
Na dwóch kółkach czy z nurtem - oto jest pytanie! Tegoroczne inwestycje w gminie poprawią ofertę turystyczną

Gm. Pelplin przygotowuje się do realizacji dwóch programów dofinansowanych z funduszy unijnych, które zauważalnie wzbogacą dotychczasową ofertę turystyczną. Mowa o budowie Wiślanej Trasie Rowerowej oraz projekcie „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Wierzycą po zabytkach Kociewia”, które zostaną zrealizowane dzięki środkom partnerskich gmin oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. 

Promocja naturalnego dziedzictwa

O planach zagospodarowania pelplińskiego odcinka Wierzycy pisaliśmy wielokrotnie. W ostatnim czasie, z powodu niekorzystnych uwarunkowań gruntowo – wodnych i dużego ryzyka zalania, odstąpiono od pomysłu utworzenia plaży z kąpieliskiem pomiędzy ul. Starogardzką a śluzą. Rezygnacja z trudnego do utrzymania miejsca do rekreacji nie oznacza, że w najbliższym czasie przy Wierzycy nie będzie się nic działo. Wręcz przeciwnie. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku, tylko na terenie miasta, zagospodarowane zostaną dwa tereny nad rzeką o łącznej powierzchni 0,65 ha. Przyszedł czas, by odsłonić szczegóły planowanych inwestycji.   

- Celem całego zadania przewidzianego dla powiatu tczewskiego oraz starogardzkiego jest poprawa standardów infrastruktury turystycznej, zapewnienie dostępu do naszego dziedzictwa naturalnego i  kulturowego oraz promowanie turystyki kajakowej. Liczymy, że ten projekt przyczyni się do promocji walorów Pelplina oraz całej gminy – mówi Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina. – W ramach projektu przewidziano zagospodarowanie czterech miejsc przystankowych na terenie naszej gminy. Będą to Rajkowski Młyn, przenoska w Pelplinie, przystań w Pelplinie oraz Stocki Młyn. Każde z tych miejsc postoju dla kajakarzy zostanie wyposażone w teren rekreacyjny.  

Najpierw przeprawa, później rekreacja

Pierwszym przystankiem na trasie spływu będzie Rajkowski Młyn. Położony w zaciszu, tuż przy lesie teren stanowić będzie miły zakątek dla osób ceniących obcowanie z naturą. Powstanie tu pomost (z dwoma miejscami na kajaki) oraz slip, urządzony zostanie brzeg, w planach jest montaż stojaków na rowery oraz kajaki, stołów, wiat, koszy na śmieci oraz zagospodarowanie miejsca na ognisko. Następnie, podążający na południe kajakarze zmuszeni będą zatrzymać się w Pelplinie, w miejscu przenoski przez śluzę cysterską zlokalizowanej po północnej stronie ul. Starogardzkiej, a później, jeśli wystarczy im czasu, przy sporym terenie rekreacyjnym, który znajdzie się po drugiej stronie ulicy i zachodniej stronie katedry. Śluza to miejsce trudno dostępne pod względem komunikacyjnym, dlatego nie przewiduje się przy niej miejsc parkingowych dla aut z przyczepami. Przy przystani ma być ich pięć. 
- W przypadku przenoski powstaną slipy, ciąg pieszy na trasie przenoski, zejście i zjazd z ul. Podgórnej, ale także sześć suszarek na kajaki, duża wiata czy pięć ławostołów – mówi burmistrz Chyła. (...)


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama