Gm. Pelplin przygotowuje się do realizacji dwóch programów dofinansowanych z funduszy unijnych, które zauważalnie wzbogacą dotychczasową ofertę turystyczną. Mowa o budowie Wiślanej Trasie Rowerowej oraz projekcie „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Wierzycą po zabytkach Kociewia”, które zostaną zrealizowane dzięki środkom partnerskich gmin oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.
Promocja naturalnego dziedzictwa
O planach zagospodarowania pelplińskiego odcinka Wierzycy pisaliśmy wielokrotnie. W ostatnim czasie, z powodu niekorzystnych uwarunkowań gruntowo – wodnych i dużego ryzyka zalania, odstąpiono od pomysłu utworzenia plaży z kąpieliskiem pomiędzy ul. Starogardzką a śluzą. Rezygnacja z trudnego do utrzymania miejsca do rekreacji nie oznacza, że w najbliższym czasie przy Wierzycy nie będzie się nic działo. Wręcz przeciwnie. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku, tylko na terenie miasta, zagospodarowane zostaną dwa tereny nad rzeką o łącznej powierzchni 0,65 ha. Przyszedł czas, by odsłonić szczegóły planowanych inwestycji.
- Celem całego zadania przewidzianego dla powiatu tczewskiego oraz starogardzkiego jest poprawa standardów infrastruktury turystycznej, zapewnienie dostępu do naszego dziedzictwa naturalnego i kulturowego oraz promowanie turystyki kajakowej. Liczymy, że ten projekt przyczyni się do promocji walorów Pelplina oraz całej gminy – mówi Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina. – W ramach projektu przewidziano zagospodarowanie czterech miejsc przystankowych na terenie naszej gminy. Będą to Rajkowski Młyn, przenoska w Pelplinie, przystań w Pelplinie oraz Stocki Młyn. Każde z tych miejsc postoju dla kajakarzy zostanie wyposażone w teren rekreacyjny.
Najpierw przeprawa, później rekreacja
Pierwszym przystankiem na trasie spływu będzie Rajkowski Młyn. Położony w zaciszu, tuż przy lesie teren stanowić będzie miły zakątek dla osób ceniących obcowanie z naturą. Powstanie tu pomost (z dwoma miejscami na kajaki) oraz slip, urządzony zostanie brzeg, w planach jest montaż stojaków na rowery oraz kajaki, stołów, wiat, koszy na śmieci oraz zagospodarowanie miejsca na ognisko. Następnie, podążający na południe kajakarze zmuszeni będą zatrzymać się w Pelplinie, w miejscu przenoski przez śluzę cysterską zlokalizowanej po północnej stronie ul. Starogardzkiej, a później, jeśli wystarczy im czasu, przy sporym terenie rekreacyjnym, który znajdzie się po drugiej stronie ulicy i zachodniej stronie katedry. Śluza to miejsce trudno dostępne pod względem komunikacyjnym, dlatego nie przewiduje się przy niej miejsc parkingowych dla aut z przyczepami. Przy przystani ma być ich pięć.
- W przypadku przenoski powstaną slipy, ciąg pieszy na trasie przenoski, zejście i zjazd z ul. Podgórnej, ale także sześć suszarek na kajaki, duża wiata czy pięć ławostołów – mówi burmistrz Chyła. (...)
Napisz komentarz
Komentarze