poniedziałek, 25 listopada 2024 06:52
Reklama dotacje rpo
Reklama

Tczewscy uczniowie i przedszkolaki zebrali 225 ton surowców wtórnych!

Ponad 225 ton surowców wtórnych to najlepszy dotychczasowy wynik w tzw. konkursach odpadowych organizowanych dla tczewskich placówek oświatowych.
Tczewscy uczniowie i przedszkolaki zebrali 225 ton surowców wtórnych!

Autor: ABP/UM Tczew

Placówki oświatowe Tczewa przyczyniają się do zmniejszenia strumienia odpadów trafiających do pojemników miejskich prowadząc selektywną zbiórkę różnych frakcji „czystych” surowców, które trafiają ze szkół do Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych. W 2018 r. w szkołach i przedszkolach  kontynuowano selektywną zbiórkę.  

Uczestnikami programów odpadowych były szkoły podstawowe Gminy Miejskiej Tczew, Zespół Szkół Katolickich, Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka”  oraz niektóre przedszkola. Koordynatorem programów edukacyjnych oraz  zbiórki była Pracownia Edukacji Ekologicznej  Urzędu Miejskiego w Tczewie we współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów Stałych.  Tradycyjnie realizowane  były wieloletnie programy związane z promowaniem selektywnej zbiórki odpadów: „Moje miasto bez odpadów”, „Recykling w mojej szkole”, „Zielone zakupy”, „Zakręcona – Odkręcona”, „Lider segreguje i odzyskuje”.
Podsumowanie konkursów odbyło się 12 marca w czytelni Szkoły Podstawowej nr 12. Czytelnia została wyposażona m.in. dzięki  środkom uzyskanym ze zbiórki surowców wtórnych. Nagrody wręczali Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa oraz Marcin Cejer, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie.

Wyniki szkolnej i przedszkolnej rywalizacji przedstawiła Anna Peichert z Pracowni Edukacji Ekologicznej w Tczewie.

Moje miasto bez odpadów

W XVII edycji programu „Moje miasto bez odpadów” odzyskiwano papier oraz butelki plastikowe po napojach typu PET.  Przekazano do recyklingu łącznie 209,153 Mg surowców wtórnych.

Najlepsze wyniki w zbiórce makulatury uzyskały Szkoła Podstawowa nr 11  tj.  51,56 kg na ucznia, z czego w ZUOS szkoła ta osiągnęła  wynik – 22,66 kg,  a wg danych przekazanych przez prywatnego odbiorcę – 28,90 kg na 1 ucznia. Bardzo wysokie wyniki osiągnęły również Szkoła Podstawowa nr 12 – 44,08  kg na ucznia, Zespół Szkół Katolickich – 37,59 kg na ucznia oraz Szkoła Podstawowa nr 10  – 35,71 kg na ucznia.  

W samej zbiórce plastiku (butelek typu PET) najwięcej udało się zebrać Szkole Podstawowej nr 7 (1,44 kg na ucznia) oraz Szkole Podstawowej nr 8 (1,19 kg na ucznia). Pomimo, że zbieranie butelek jest bardzo pracochłonne, a ich waga bez nakrętek jest niewielka, to jednak takie działania przyczyniają się do ograniczenia potencjalnego spalania plastiku w piecach - na osiedlach, gdzie dominuje ogrzewanie indywidualne. Butelki typu PET na większą skalę zbierają tylko niektóre placówki, bo większość z nich trafia do miejskich pojemników na plastik.

Najwięcej surowców wtórnych w programie „Moje miasto bez odpadów” zebrała w sumie Szkoła Podstawowa nr 12. Najaktywniejszymi przedszkolami w tym programie były:  Przedszkole „Chatka Puchatka”, „Jarzębinka” i „Fantazja”.  W  2018 roku w programie „Moje miasto bez odpadów wzięło udział w tylko 5 przedszkoli, a ich udział w całkowitej sumie zebranych surowców wyniósł 6 %. 

Zakręcone – Odkręcone

W XVI edycji  „Zakręcone – Odkręcone” w szkołach i przedszkolach pozyskano prawie 4,82 mln szt.nakrętek z opakowań plastikowych. Najlepszy wynik w statystykach szkół osiągnęła Szkoła Podstawowa nr 8 – 2,61 kg na 1 ucznia. W czołówce znalazły się również Szkoła Podstawowa nr 10 z wynikiem 2,41 kg na 1 ucznia oraz Szkoła Podstawowa nr 11 i nr 12  – obie z jednakowym wynikiem 2,08 kg na ucznia.

Dużo wyższe średnie uzyskały przedszkola. Wśród nich najwięcej nakrętek w przeliczeniu na 1 dziecko przekazały do recyklingu Przedszkole nr 8 – 10,22 kg/dziecko, Przedszkole „Pan Słonik”- 8,40 kg/dziecko oraz  Przedszkole Sióstr Miłosierdzia tj. 6,83 kg/ dziecko. W 2018 roku odzyskano w sumie 13,77  Mg plastikowych nakrętek. Czyli o pół tony więcej niż w roku ubiegłym.

Recykling w mojej szkole

W ramach XVI edycji programu „Recykling w mojej szkole” niektóre szkoły zbierały odpady niebezpieczne dla środowiska tj. baterie. Zebrano w sumie 2242 kg baterii czyli o ponad 400 kg więcej niż w roku ubiegłym. Baterie były zbierane przez 8 szkół i 2 przedszkola. W tej kategorii niekwestionowanym liderem nadal pozostała Szkoła Podstawowa nr 10, w której  przeliczeniu na 1 ucznia  zebrano  aż  1,88 kg  baterii (znów więcej niż w roku ubiegłym). Duże ilości baterii tradycyjnie zbierane są również w Szkole Podstawowej nr 4  – 0,56 kg na ucznia.

Podsumowanie

Najlepsze wyniki we wszystkich wyżej wymienionych programach i konkursach (po zsumowaniu i uśrednieniu wyników na 1 ucznia) oraz doliczeniu odpadów, które trafiły do prywatnych odbiorców (zbiórki charytatywne etc.) uzyskały:

Szkoła Podstawowa nr 11, Szkoła Podstawowa nr 12,  Zespół Szkół Katolickich  oraz Szkoła Podstawowa nr 10 . Wśród przedszkoli najlepsze wyniki w selektywnej zbiórce odpadów uzyskały:Przedszkole „Chatka Puchatka”, „Jarzębinka”, „Fantazja”, Przedszkole Sióstr Miłosierdzia.
Wszystkie jednostki oświatowe z terenu miasta Tczewa, w sposób selektywny zebrały 225,161 Mg surowców wtórnych, z czego 94 % zebrały szkoły, a  6% przedszkola.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

225 ton 13.03.2019 14:51
ciekawe ile jest warta tona surowca w punkcie skupu ?

on 13.03.2019 14:43
ciekawe czy to jest po ilosci nakretek?

Szkoła Podstawowa nr 11 13.03.2019 11:42
Od zawsze najlepsza szkoła podstawowa w Tczewie! Brawo dla uczniów, nauczycieli, personelu, dyrekcji i rodziców! hip hip - hurrrrra!

Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama