Problem narastającej liczby pożarów został odnotowany przez gniewskich urzędników, którzy w gminnym serwisie informacyjnym zamieścili komunikat z apelem o czyszczenie przewodów kominowych.
„Strażacy apelują o ostrożność. Tylko w przeciągu ostatnich dwóch dni doszło do dwóch pożarów na terenie gminy Gniew. Paliła się sadza w kominie w Cierzpicach i Jeleniu. Przyczyną tego typu zdarzeń jest brak usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.”
Bezpośrednią przyczyną pożarów są zaniedbania, których dopuszczają się właściciele. Pośrednio przyczynia się do tego także niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, np. wrzucanie do pieca materiałów o złożonym składzie chemicznym, np. śmieci. Nie powinno się ich palić nie tylko ze względów ekologicznych. Wytwarzają one wiele sadzy, która osiada na wewnętrznych ściankach komina i niewyczyszczona stanowi poważne zagrożenie dla mieszkańców domu.
- W minionym tygodniu strażacy czterokrotnie interweniowali przy pożarach sadzy w kominie na terenie powiatu tczewskiego – informuje st. kpt. Mariusz Stawicki, rzecznik prasowy KP PSP w Tczewie. - Łącznie do czterech zdarzeń wyjechało 17 zastępów i aż 71 strażaków. Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej, w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym, co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych. Co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Napisz komentarz
Komentarze