W miniony piątek (18.01.) odbyła się czwarta w tej kadencji sesja Rady Powiatu Tczewskiego. Wśród uchwał przygotowanych do przegłosowania znalazły się tzw. zamiarowe, dotyczące zmian w powiatowej oświacie. Głosowania nie przebiegły jednomyślnie.
„Nie planowaliśmy rewolucji”
Zażarta dyskusja na temat organizacji szkolnictwa ponadpodstawowego trwa od 31 grudnia. Konflikt pomiędzy nauczycielami a zarządem powiatu rozgorzał w sylwestra, gdy przeciwko proponowanym zmianom łączenia placówek zaprotestowało m.in. środowisko Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Pelplinie. W miniony piątek samorządowcom udało się przegłosować propozycje zmian wypracowanych po rozmowach z przedstawicielami szkół i jak wynika z pierwszych komentarzy, ugasić niepotrzebne emocje.
- Nigdy nie planowaliśmy rewolucji, ale na pewno przygotowaliśmy złe uzasadnienia do wcześniejszych uchwał. Poza tym mieliśmy mało czasu na wprowadzenie zmian - komentował zamieszanie z ostatnich tygodni starosta Mirosław Augustyn. - Szkoły branżowe I i II stopnia, plus liceum dla pracujących będą działać w Zespole Szkół Branżowych przy ul. Czyżykowskiej w Tczewie (obecnie ZSRiK). Zmian nie będzie w stosunku do I i II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Technicznych. W ZSBiO pozostają technika z możliwością kontynuowana i dokończenia przez uczniów obecnej I i II klasy nauki branżówki.
Ta ostatnia kwestia wzbudziła najwięcej wątpliwości radnych. Pierwotnie planowano wraz z 1 września likwidację dwóch szkół branżowych przy ul. Bałdowskiej oraz Parkowej z jednoczesnym przeniesieniem uczniów do obecnego ZSRiK. Pomysł ten jednak zweryfikowano. (...)
Napisz komentarz
Komentarze