Ważnym elementem jest prowadzenie działań profilaktyczno-edukacyjnych w tym zakresie, dlatego z początkiem października rozpoczęto na osiedlach Górki oraz Staszica akcję informacyjną dotyczącą szkodliwości spalania odpadów.
- Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze pozostawiali ulotki w skrzynkach pocztowych, placówkach handlowo usługowych prowadzących działalność w tym rejonie oraz rozmawiali z mieszkańcami – mówi Monika Fabich ze Straży Miejskiej w Tczewie. - W większości przypadków kontrolowani chętnie wpuszczali nas do swoich domów i mieszkań, a z każdej tego typu interwencji sporządzany był protokół.
Niestety, pomimo nieustannych apeli i prowadzonych akcji, wciąż zdarzają się osoby, które skłonne są wrzucać do domowych pieców plastikowe butelki, stare ubrania czy buty. Każdy, kto nie stosuje się do obowiązujących przepisów, musi liczyć się z konsekwencjami. Artykuł 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach mówi, że kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.
Strażnik miejski może wypisać mandat od 20 do 500 zł. Mundurowi, na podstawie upoważnienia prezydenta Tczewa, w oparciu o art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska, uprawnieni są do wstępu przez całą dobę na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, oraz od 6.00 – 22.00 na pozostały teren w celu przeprowadzenia kontroli. Ponadto próba niewpuszczenia upoważnionych do kontroli strażników na teren posesji też może skutkować sankcjami. Artykuł 225 § 1 Kodeksu karnego mówi, że kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Zwracamy się również z prośbą do wszystkich mieszkańców o zgłaszanie do Straży Miejskiej pod bezpłatny numer tel: 986 przypadków spalania odpadów w domowych piecach.
Należy podkreślić, że z roku na rok wzrasta świadomość mieszkańców odnośnie szkodliwości spalania śmieci i ochrony środowiska , a prowadzone działania przynoszą pozytywne efekty.
Napisz komentarz
Komentarze