Osobny rozdział stanowią filmy, które pokazują tczewskie mosty. W serialu „Pan na Żuławach” z 1985 r. występują one w 15-sekundowej sekwencji, kiedy pociąg z osadnikami przejeżdża na prawy brzeg Wisły. Kamera jest zwrócona na rzekę, a w tle dochodzi do krótkiej rozmowy: „Patrzcie to, to chyba Wisła” - „Nie pierwszy raz widzę tę naszą wodę”. Wprawne oko dojrzy jednak, że ujęcie rzeki jest kręcone z pociągu jadącego w odwrotną stronę. Znany wszystkim doskonale „Sztos” z 1997 r. pokazuje mosty tczewskie dwukrotnie. Pierwsze ujęcie rozpoczyna się od wjazdu samochodu, którym główni bohaterowie Eryk (Jan Nowicki) i Synek (Cezary Pazura) jadą na Mazury, na most drogowy. W tle widzimy niewielki fragment panoramy miasta. Eryk prowadzi, Synek patrzy na mapę. Między bohaterami odbywa się krótka rozmowa:
Eryk: „Co się tak patrzysz, na Mazury jedziemy”
Synek: „Dużo Niemców na Mazurach?”
Eryk: „Dla Niemca Mazury najlepsze, autochtonów dużo”
Synek: „Czego”?
Kiedy wyjeżdżają z mostu, po raz kolejny widać panoramę miasta. Druga scena z Tczewem w tle rozgrywa się podczas ich powrotu z „roboty”. Przejeżdżając przez most odbywają dłuższą rozmowę:
Synek: „Widziałem w telewizji taki film o oszustach, nie pamiętam tytułu, Fellini reżyserował. O takich drobnych naciągaczach. Jeden się starzeje i chce zdobyć większą sumę, żeby się wycofać z zawodu
Eryk: Starzeje się powiadasz...
Synek: Mam! Niebieski ptak. Nie widziałeś tego?
Eryk: Drobni oszuści.. A my to co? Kozacy? O, tacy jesteśmy!
Synek: Ciekawe.. a zarabiamy majątek.
E: Złodzieje kumasz? Złodziejaszki. Oczywiście zarabiamy, ale to są tylko pieniądze..
Na zakończenie sceny auto wyjeżdża z mostu, widzimy panoramę miasta, a w tle biją dzwony. Z kolei w „Ile waży koń trojański?” z 2008 r. (Ilona Ostrowska, Maciej Marczewski), most pojawia się na dwie sekundy, kiedy główna bohaterka wraca z Sopotu do Warszawy.
Zgorszenie na widok swastyk
Tczew był również tłem dla polskich seriali, których akcja rozgrywa się w trakcie wojny. W odcinku 17. serialu „Pogranicze w ogniu” (1992/93 r.), opowiadającym o zmaganiach polskiego i niemieckiego wywiadu przed IIWŚ, mamy do czynienia z akcją „Wózek”. (...)
Napisz komentarz
Komentarze