- Dane o zagrożeniach związanych z czadem i pożarami są alarmujące. W sezonie grzewczym od września 2015 r. do końca marca 2016 r. ponad 2229 osób w Polsce uległo podtruciu tlenkiem węgla i wymagało długiej hospitalizacji.
- Kampania społeczna „Czad i ogień. Obudź czujność, w poprzednich latach pod nazwą „Nie dla czadu” przynosi efekt w postaci zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych, które zmarły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. W sezonie 2010/2011 było 111 takich ofiar czadu. W 2015 r. 7414 osób trafiło do szpitala przez pożary i czad. 512 osób poniosło śmierć w pożarach, natomiast 50 osób zmarło od zatrucia tlenkiem węgla. W bieżącym sezonie grzewczym do końca lutego były już 52 ofiary śmiertelne zatrucia czadem. Na szczęście w naszym powiecie ofiar w ostatnich latach nie odnotowaliśmy. Wykorzystujemy każdą okazję, by na ten temat rozmawiać, prowadzimy działania prewencyjne związane informowaniem społeczeństwa, jeździmy do szkół na prelekcje, rozesłaliśmy informacje do spółdzielni mieszkaniowej.
- Mimo prowadzonych kampanii wiedza wśród społeczeństwa nadal kuleje...
- Badania pokazują, że mimo prowadzonych akcji prewencyjnych co czwarty Polak myśli, że czad... może poznać po zapachu, smaku lub barwie. Oczywiście jest to nieprawdziwe przekonanie, ponieważ tlenek węgla jest bezbarwny, bezwonny. Czad powstaje w wyniku niepełnego procesu spalania. 70 proc. przyczyn śmierci związane jest z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. (...)
Napisz komentarz
Komentarze