poniedziałek, 6 stycznia 2025 12:44
Reklama
Reklama

Coraz bogatsza infrastruktura

RUDNO. Otoczenie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie w ciągu roku zmieniło się nie do poznania. Wyremontowana droga prowadząca do placówki, z nową nawierzchnią, rondo. Solidne ogrodzenie i odnowiona fasada szkoły z elementami kociewskimi. To wszystko robi wrażenie.

Dariusz Jakubowski, dyrektor szkoły 
- Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego w naszej placówce z udziałem minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej to szczęśliwy dla nas zbieg okoliczności. 2016 ogłoszono Rokiem Sienkiewicza, a nasza szkoła podstawowa na 50 lat otrzymała imię Henryka Sienkiewicza. Przy wsparciu burmistrza Patryka Demskiego wystąpiliśmy z zaproszeniem do władz państwowych. Premier Beata Szydło zaszczyciła nas listem. Dzięki rodzicom, mieszkańcom, absolwentom, pracownikom, lokalnym biznesmenom udało się ufundować sztandar dla Zespołu Szkół. Rok temu otworzyliśmy boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią. Teraz, dzięki wsparciu gminy i Fundacji Lotos, wzbogaciliśmy się o boisko trawiaste. Dostaliśmy też teleskop od minister. Będziemy uczestniczyć w projekcie „Edukacyjny Pelplin – równamy do najlepszych”. Dla nas problemem jest dostęp do szerokopasmowego internetu. Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi uda się go uzyskać. To program 2-letni. Z doświadczenia wiemy, że wieloletnie projekty przynoszą lepsze efekty. Pod względem infrastruktury jesteśmy przygotowani do reformy oświatowej – mamy drugie skrzydło dedykowane szkole podstawowej. Placówka jest przyjazna dzieciom pod względem wielu rozwiązań. W Zespole Szkół, jakim jesteśmy, łatwiej jest się przeorganizować. Natomiast wszystko tkwi w szczegółach. 
 


 

Martyna Truszkowska, kl. V Rudno
W szkole najbardziej lubię historię i język polski. Teraz na lekcjach poznaliśmy pierwszych władców Polski. Startuję w konkursach Pięknego czytania i rozumienia tekstu – właśnie zajęłam II miejsce na szczeblu powiatu -  i plastycznych. Lubię malować w ciepłych barwach... zachody słońca. W wolnym czasie czytam książki z gatunku fantasy. Ostatnio podobały mi się „Baśniobór” Brandona Mulla i „Osobliwy dom pani Peregrine” Ransoma Riggsa. W przyszłości chciałabym zostać zawodowym żołnierzem. Tak trochę na przekór, bo wszyscy mówią, że to nie zawód dla dziewczyn.

Oliwia Morawska, kl. IV Rudno
Moje ulubione przedmioty to język polski, matematyka i informatyka, na której mogę dowiedzieć dużo ciekawych wiadomości, np. o internecie, i poznajemy programy graficzne. Bardzo podobała mi się książka „Pinokio”. Dużo w niej się dzieje. Biorę udział w konkursach plastycznych, czytałam bajki. Lubię malować przyrodę, np. lasy pełne drzew, jeżdżę na rowerze. Biorę udział w zawodach wędkarskich z rodziną - tatą, kuzynką i dziadkiem. Wyciągam z wody np. płotki czy karpie. Do tego hobby zachęcił mnie tata, który pomaga mi przygotować zanętę. To bardzo uspokajające zajęcie. 

Wiktor Smoczyński, kl. V, Rudno  
W szkole nie mam problemów z nauką i mam dobre wyniki. Najbardziej lubię zajęcia z WF-u, języka polskiego i historii, która jest bardzo ciekawa. Niedługo będziemy się uczyć o Krzyżakach i wojnach z Polską. Często startuję w zawodach sportowych w unihokeju, piłce nożnej oraz biegach (np. w Biegu papieskim). Podobała mi się lektura „Przygody Tomka Sawyera”. W wolnych chwilach siadam za komputerem, gram z kolegami w piłkę nożną. Chciałbym grać w klubie, ale to wiąże się z dojazdami na treningi. Jeszcze nie wiem kim chciałbym być w przyszłości, ale może policjantem.

Weronika Majcherczyk, kl. V, Rudno
Plastyka i WF to moje ulubione przedmioty. Chętnie gram w koszykówkę, siatkówkę i unihokeja. Uczestniczę w zawodach w grach zespołowych i biegach. Maluję krajobrazy, podobało mi się rysowanie węglem. Jeżdżę na lekcje tańca nowoczesnego do Subków. Na początku przyszłego roku czeka mnie pierwszy występ. Poza tym, jak moja siostra, bardzo lubię śpiewać. Wolny czas wypełnia mi jazda na rolkach, spotkania z przyjaciółmi, zabawy z bratem i gry komputerowe. W przyszłości chciałabym założyć z koleżanką salon kosmetyczno-fryzjerski lub być instruktorką tańca.  

Zuzanna Zelka, kl. VI, Rudno
Moim ulubionym przedmiotem jest matematyka, ale lubię też WF i język angielski. Często jeżdżę na zawody sportowe w unihokeju (ostatnio drugie miejsce w gminie), siatkówce oraz biegam. Brałam udział w konkursie Pięknego czytania i rozumienia tekstu. Chodzę szósty rok do szkoły muzycznej w Pelplinie. Gram na wiolonczeli, a od tego roku też na gitarze i pianinie. W wolnym czasie spotykam się z przyjaciółmi, jeżdżę na rowerze, rolkach. W dorosłym życiu chciałabym uprawiać zawód, w którym można wykorzystać wiedzę z matematyki, którą rozumiem i osiągam bardzo dobre wyniki. 

Wiktoria Gerowska, kl. VI, Rudno
Najbardziej w szkole lubię język angielski, bo chciałabym zostać w przyszłości nauczycielką. Znajomość tego języka przyda mi się też za granicą, bo chcę pojechać do Paryża, by zobaczyć m.in. wieżę Eiffla. Startuję w zawodach, w Biegu Cysterskim zajęłam III miejsce. Jestem w poczcie sztandarowym szkoły. Biorę udział w konkursach plastycznych, np. Kiedy myślę Polska. Podobała mi się książka „Bądź swoją siłą” Lovato Demi. Jeżdżę na rolkach, deskorolce, gram w tenisa stołowego. Pingpong to bardzo szybka gra, która wymaga koordynacji ruchowej. 

Nikodem Cyrczak, kl. V, Rudno
Język polski i przyroda są moimi ulubionymi przedmiotami. Oglądam filmy o tematyce przyrodniczej. Ze zwierząt najbardziej interesują mnie psy. Należę do chóru szkolnego, lubię tańczyć. Jestem w poczcie sztandarowym i sekretarzem samorządu uczniowskiego. Uczestniczę w konkursach plastycznych. Najchętniej maluję krajobrazy. Startowałem w biegach przełajowych. Wolny czas najchętniej spędzam na wolnym powietrzu, spotykam się z przyjaciółmi. Z książek ostatnio podobały mi się „Opowieści z Narni”. Film też mi się podobał. W przyszłości chciałbym zostać policjantem.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zapraszamy na Orszak Trzech Króli w Gniewie! PODAJEMY PROGRAM Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie wraz z Gminą Gniew serdecznie zapraszają wszystkich Mieszkańców Miasta i Gminy Gniew na obchody Święta Trzech Króli, które odbędą się, 6 stycznia 2025 roku. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 11:00 w Kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie. Po mszy wyruszy kolorowy orszak, który przejdzie ulicami miasta, niosąc radość i śpiew. Dla wszystkich uczestników przygotowano wiele atrakcji. Po orszaku, w Sali Kameralnej, odbędzie się wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy strój orszakowy oraz wyjątkowy Koncert Kolęd zespołu „De Colores”, który wprowadzi zebranych w świąteczny nastrój. „De Colores” to gniewski zespół w którym grają: Piotr Schulz, Marek Kaffka oraz Wiesław Igielski. Muzycy często zajmują się oprawą muzyczną mszy świętych, a także licznych wydarzeń organizowanych na terenie gminy oraz poza nią. Ponadto podczas koncertu będzie można ogrzać się wyjątkową, zimową herbatą. Uczestnicy obchodów Święta Trzech Króli obdarowani zostaną koronami, które nawiązują do królewskiej wędrówki mędrców ze Wschodu. Przed koncertem rozdane zostaną także śpiewniki, dzięki którym uczestnicy wydarzenia głośno i wesoło oznajmią dobrą nowinę. Dla uczestników orszaku przewidziane są konkursy. Zachęcamy do uczestnictwa nie tylko rodziny z dziećmi, choć te mają duże pole do popisu, biorąc udział w konkursie na najlepiej przebraną rodzinę. Ciekawymi i kolorowymi strojami, nawiązującymi do jasełkowej tradycji, pochwalić się będą mogły także grupy zorganizowane. Za udział w konkursie przewidywane są ciekawe nagrody.Przebierajcie się i przybywajcie! Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Gmina Gniew, Parafia pw. Św. Mikołaja w Gniewie oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.ATRAKCJE PO ORSZAKU: Sala Kameralna Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie:Wręczenie nagród dla uczestników orszakuPoczęstunek ciepłą herbatą 12:15 – Wyjątkowy koncert zespołu De ColoresKONKURS Z NAGRODAMIZapraszamy do udziału w konkursie na najciekawsze stroje! Zainspirujcie się jasełkową tradycją.Zachęcamy do udziału zarówno rodziny, jak i grupy zorganizowane.Nagrody czekają! Organizatorzy:Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w GniewieGmina GniewParafia pw. Św. Mikołaja w GniewieFundacja Orszak Trzech KróliPrzebierzcie się, dołączcie do wspólnego świętowania i przeżyjcie ten wyjątkowy dzień razem z nami!Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.01.2025 11:03 – Data zakończenia wydarzenia: 06.01.2025 14:00
26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
Olka Szczęśniak w nowym programie ''Ola z Zielonego Wzgórza" - stand-up Dalsze losy paranoiczki z Częstochowy. Kupiłam wymarzony dom na wzgórzu! Wiem, jakie pytanie Wam się teraz nasuwa: Jak ona to ogrzeje?! I czy kupiła za 10% wartości? Czy ktoś tam umarł? Dowiecie się jak przyjdziecie! Będzie dużo nawiązań do poprzednich programów.  Dlaczego żart o goleniu krocza był tak ważny? Jak dzieci wpływają na relacje przyjaciółek? Nie zabraknie dylematów moralnych, tragicznych wypadków i tematów dla przedsiębiorców. Zapraszam. - Olka Szczęśniak Wraz ze stand-uperką na scenie pojawi się pojawi się support. Organizatorzy wydarzenia zwrócili się z apelem: Występ tylko dla widzów pełnoletnich.Prosimy o wyciszenie telefonów na czas występu.Całkowity zakaz nagrywania występu w formie audio i video. Osoby nagrywające, będą wypraszane z sali i zostaną wobec nich wyciągane konsekwencje prawne za naruszanie praw autorskich.Bilet nie daje prawa do przeszkadzania występującym.Ze względu na komfort widowni : Organizator zastrzega sobie prawo do wyproszenia osoby zakłócającej przebieg wydarzenia, bez możliwości zwrotu za bilety.Kupując bilet akceptujesz powyższe warunki.  Olka Szczęśniak w nowym programie „Ola z Zielonego Wzgórza” - stand-up10.01.2025, godz. 19:00Sala widowiskowa CkiSTczew, ul. kard. St. WyszyńskiegoBilety: 100 zł dostępne TYLKO na kupbilecik.pl  Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.01.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 10.01.2025 21:35
Reklama
Reklama