21 lutego, w Urzędzie Miejskim w Tczewie, odbyło się podsumowanie konkursów związanych z selektywną zbiórką odpadów oraz wręczenie nagród.
- Te konkursy nie są tylko zabawą. Oprócz elementu rywalizacji, bardzo ważne jest kształtowanie nawyków u młodych ludzi. Dzisiaj to często oni więcej wiedza o segregowaniu odpadów niż ich rodzice. – powiedział Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. – A przecież – czego się Jaś nie nauczy w młodości, tego Jan nie będzie umiał…
Selektywna zbiórka odpadów komunalnych ma bardzo duże znaczenie w systemie gospodarki odpadami w mieście. Od wielu lat placówki oświatowe Tczewa przyczyniają się do zmniejszenia strumienia odpadów trafiających do pojemników miejskich prowadząc selektywną zbiórkę różnych frakcji „czystych” surowców, które trafiają prosto ze szkół do ZUOS. W 2016 r. w jednostkach oświatowych miasta Tczewa kontynuowano selektywną zbiórkę. Koordynatorem programów edukacyjnych oraz zbiórki była Pracownia Edukacji Ekologicznej Urzędu Miejskiego w Tczewie. Realizowane były wieloletnie programy związane z promowaniem „ u źródła” selektywnej zbiórki odpadów: „Moje miasto bez odpadów”, „Recykling w mojej szkole”, „Zielone zakupy”, „Zakręcone – Odkręcone”, „Lider segreguje odzyskuje”. W realizacji programów uczestniczyły rodziny dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzieży z gimnazjum.
Moje miasto bez odpadów
W XV edycji programu „Moje miasto bez odpadów” odzyskiwano papier, butelki plastikowe po napojach typu PET oraz puszki aluminiowe. Przekazano do recyklingu łącznie 159,38 Mg surowców wtórnych.
Najlepsze wyniki w zbiórce makulatury uzyskała Szkoła Podstawowa nr 12 tj. 37,0 kg na ucznia, co jest wynikiem podobnym do ubiegłorocznego – czyli najwyższym jaki wystąpił we wszystkich 15 edycjach. Bardzo wysokie wyniki osiągnęły również Szkoła Podstawowa nr 8 – 28,2 kg na ucznia oraz Szkoła Podstawowa nr 10 – 26,0 kg na ucznia. (...)
Napisz komentarz
Komentarze