Największy problem ma gmina wiejska Tczew. W Dąbrówce wybudowano obiekt z zapleczem sportowym specjalnie pod potrzeby gimnazjum. Teraz w związku z reformą oświatową będzie tam szkoła podstawowa. Piąta w gminie. Nie powinna świecić pustkami. To skutkuje choćby tym, że SP w Miłobądzu ze swojego obwodu szkolnego od września br. traci Mieścin i Szpęgawę na rzecz nowej podstawówki w Dąbrówce. W o wiele lepszej sytuacji jest Pelplin, gdzie funkcjonują zespoły szkół. Łatwiej im będzie spełnić ministerialne warunki. W Subkowach ze względu na warunki lokalowe podstawówki chcą wykorzystać bardziej bazę dotychczasowego gimnazjum. W projektach uchwał rad gmin są podane rejony dla poszczególnych placówek oświatowych.
Małe korekty w szkołach wiejskich
- To będzie jedna z najtrudniejszych uchwał podejmowanych w tym roku – mówi Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, burmistrz miasta i gminy Gniew. – Z uwagi na dwa elementy. Z jednej strony, niebagatelny jest czynnik finansowy, a trzeba pamiętać, że zdecydowaliśmy się na rozbudowę istniejącej Szkoły Podstawowej w Gniewie, na co też przeznaczyliśmy w budżecie duże pieniądze. Z drugiej strony, nie mniej ważny jest czynnik społeczny. Zorganizowaliśmy debatę z udziałem mieszkańców. Po wysłuchaniu ich uwag, zarekomendowałam radzie utworzenie dwóch podstawówek w Gniewie. Kierujemy się dobrem dzieci, jak i nauczycieli.
Małe korekty będą w szkołach na terenach wiejskich, a ZS w Opaleniu stanie się szkołą 8-klasową O zwolnieniach - podobnie jak w innych gminach – głośno się nie mówi, ale wiadomo, że dłuższej perspektywie do nich pójdzie.
W gminie Pelplin, jak napisaliśmy wyżej są zespoły szkół. W placówkach wyraźnie oddzielono strefy dla uczniów młodszych i starszych klas, więc nie będzie potrzeby adaptacji zmian w infrastrukturze. (...)
Napisz komentarz
Komentarze