poniedziałek, 2 grudnia 2024 23:41
Reklama
Reklama

Wymalują świętych na ścianach świątyni - tak w przyszłości będzie wyglądać wnętrze kościoła

W sierpniu pisaliśmy, że nie wszystkim podobają się renowacje wewnątrz XIX-wiecznego kościoła w Swarożynie. Podawali w wątpliwość zlecone przez ks. proboszcza Piotra Malinowskiego, zamalowanie zdobionych ścian świątyni. Jak się okazało, proboszcz miał wszystkie wymagane pozwolenia, a ściany na których były malowidła wymagały gruntownego odnowienia. Dobra wiadomość: duszpasterz nie poprzestał na zabieleniu polichromii i są już gotowe projekty nowych malowideł, które wkrótce otrzyma do zatwierdzenia Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zła wiadomość – nawet jeśli projekty zostaną zatwierdzone, wśród ogromu innych, ważniejszych remontów, na ich realizację będzie trzeba poczekać parę lat.
Wymalują świętych na ścianach świątyni - tak w przyszłości będzie wyglądać wnętrze kościoła

Autor: Wiz. Paweł Domaszewicz

- Budowę kościoła w Swarożynie rozpoczęto w 1894 r. Do końca II wojny światowej był kościołem ewangelickim. Do czasów obecnych w kościele przeprowadzono niezliczoną wręcz liczbę remontów. Z pewnością wygląd wnętrza kościoła bardzo się zmieniał.

- Nim zostałem tutaj proboszczem spotkałem się z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i razem z Elżbietą Dembek, która ma nadzór nad tymi terenami zarysowaliśmy plan prac, które mają być wykonane – mówi ks. proboszcz Piotr Malinowski. - Moim głównym celem z polecenia księdza biskupa jest nie tylko renowacja kościoła, ale przywrócenie go do pierwotnego wyglądu – był to kościół poewangelicki. Kościoły te były bardzo skromne w swojej dekoracji - ewangeliści nie uznawali obrazów i innych symboli. Z dokumentów wynika, że kiedy parafia odzyskała na własność kościół, był on praktycznie pusty. Większość uzupełnianego przez lata wystroju i elementów pochodziła najprawdopodobniej z kościoła św. Józefa w Tczewie. Nie wiadomo, skąd pochodzą obrazy drogi krzyżowej, prawdopodobnie były dostosowane do wystroju kościoła, z których prędzej pochodziły, ale nie są to ewangelickie dzieła. Podczas remontów odkryto wiele nowych informacji dotyczących pierwotnego wyglądu kościoła, np. okazało się, że pierwsze drzwi zakrystii i bocznych chórów miały łuki, które wkomponowały się w dawny wystrój kościoła.

- Niektórzy byli lekko zawiedzeni tym, że usunięto malowidła na ścianach i w kościele zrobiło się pusto.

- Bardzo ważnym wyzwaniem była odnowa ścian kościoła, ponieważ były bardzo zniszczone i zawilgocone. Ściany pokryte były różnymi warstwami farb - nie miały, czym „oddychać”. (...)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Parafianin? 12.02.2017 23:36
Moze źle sie wyraziłem pisząc "rozdysponować" ale pomoc w jakiś sposób tak jak to robili poprzedni ksieza... Zainteresowac sie sytuacja ludzi ktorzy maja na prawde ciężko,i nie mam tu na myśli bezrobotnych ale ta grupę "10% którzy potrzebują pomocy a boja sie o tym mówić" i nie pisze tu o sobie,lecz pisze to co widze patrzac z boku na poczynania obecnego Proboszcza.No ale Dawajcie jak najwięcej środków,przecież Ksiądz musi w dogodnych warunkach mieszkać,i przygotowywać dla was puste koperty.

Kowal wlasnego losu 10.02.2017 21:11
Rozdysponowac dla ludzi z parafii...????a co ma jedno z drugim wspolnego?Jestem z tej parafii wokol swarozyna jest mnustwo pracy. Jak ktos nie ma co do garnka wlozyc to niech idzie do pracy... jak kogos nie stac na ofiarę na remont to jej nie daje i tyle ale co to za pomysł w ogole zeby zamiast remontowac kosciol dac pieniądze ludziom. Mieszkam w Swarozynie i takich rodzin wiele nie znam. Chyba ze nie pracuja i nic nie robia aby sobie polepszyc życie.

Parafianin? 09.02.2017 23:44
Bardzo fajnie to wszystko wygląda tylko moje pytanie brzmi czy remont plebani tez jest wzorowany na styl po ewangelicki? "bardzo skromny...?" Dlaczego o tym nie ma słowa w tym artykule? Te wszystkie zbiorki funduszy na remont wyżej wymienionego budynku mozna byłoby rozdysponować wśród najuboższych rodzin parafi swarozyn,rodzin ktore nie maja co do garnka wlozyc...

skompiec 10.02.2017 12:16
Tak i pewnie 90% z nich nie pracuje i chleje

koss 10.02.2017 23:23
Nie masz pasożycie co do gara włożyć? Toś nieuk, nierób i szkodnik społeczny...Pracy jest w bród, nikogo nie zamierzam wspomagać, Flex czeka....Dam Księdzu na remont z zakazem ,,rozdysponowania" MOICH pieniędzy na nierobów...

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama