W pracach nad dostosowaniem tczewskich szkół podstawowych i gimnazjalnych do wymogów reformy oświatowej brali udział: dyrektorzy placówek oświatowych, naczelnik Wydziału Edukacji Sylwia Olek, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Tomasz Tobiański oraz zastępca prezydenta Tczewa Adam Urban.
- W pracach nad zmianami w systemie edukacji brano pod uwagę przede wszystkim dobro dzieci, a także kadry nauczycielskiej w naszym mieście oraz czynniki ekonomiczne związane z funkcjonowaniem określonej sieci szkół – tłumaczył radny Tomasz Tobiański podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej. - Istotne znaczenie miało ponadto zapewnienie w szkołach niskiej zmianowości, bardzo istotnej z punktu widzenia podnoszenia jakości edukacji i tworzenia jak najlepszych warunków uczenia się dla dzieci oraz pracy nauczycieli.
Zmiany w strukturze szkół
Kierując się powyższymi czynnikami za najkorzystniejsze rozwiązanie uznano przeniesienie klas VII (w całości) z dotychczasowych szkół podstawowych do nowych szkół podstawowych, które będą funkcjonowały w budynkach obecnych gimnazjów (z wyjątkiem Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2), przez trzy kolejne lata szkolne. Dzięki przenoszeniu całych oddziałów dzieci nadal pozostają w swoim środowisku rówieśniczym.
W roku szkolnym 2017/18 będzie to przebiegało w sposób następujący:
- do nowej Szkoły Podstawowej Nr 1 (obecne Gimnazjum Nr 1) przechodzą:
- 3 oddziały z Szkoły Podstawowej nr 5,
- 4 z 5 oddziałów z Szkoły Podstawowej nr 10 (oddział integracyjny pozostaje w SP10) oraz- 3 oddziały z Szkoły Podstawowej nr 11;
- do nowej Szkoły Podstawowej Nr 4 (obecne Gimnazjum Nr 3) przechodzą:
- 2 oddziały z Szkoły Podstawowej nr 8,
- 7 oddziałów z Szkoły Podstawowej 12 oraz
- 2 oddziały z Szkoły Podstawowej nr 11 (mowa tu o klasie usportowionej oraz klasie, w której największa liczba dzieci pochodzi z Osiedla Suchostrzygi i Bajkowego).
Jednocześnie planuje się włączenie dotychczasowego Gimnazjum nr 2 do Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, która będzie funkcjonować w dwóch budynkach, co najmniej do czasu wygaszenia gimnazjum.
Warto w tym miejscu zauważyć, iż zgodnie ze stanem na 30.09.2016 r. liczba uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych wynosi łącznie 5 762. Natomiast prognozowana liczba uczniów w szkołach samorządowych miasta Tczewa na rok 2023 wynosi 4 043. Związane jest to zarówno z wprowadzaną reformą edukacji, na skutek której w szkołach podstawowych podległych miastu będzie uczyć się osiem roczników dzieci, (obecnie uczy się dziewięć; 6 roczników klas podstawowych i 3 roczniki w gimnazjach), wyjściem ze szkół dwóch 1,5 roczników, w których uczą się obecnie razem dzieci sześcio- i siedmio- letnie, a także czynnikami demograficznymi.
- Szkoły podstawowe z dniem 1 września 2017 r. zostaną przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe.
- W gimnazjach z dniem 1 września 2017 r. nastąpi zaprzestanie naboru. Natomiast z dniem 31 sierpnia 2019 r. nastąpi zakończenie ich działalności.
Napisz komentarz
Komentarze