Prąd elektryczny, jego przesyłanie oraz bezpieczeństwo energetyczne, to motywy przewodnie konkursu filmowego, do udziału w którym stanęły zespoły filmowe z 12 szkół z gmin na trasie linii elektroenergetycznej 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń. Konkurs łączył elementy zabawy i edukacji. Gimnazjaliści pod opieką i przy wsparciu nauczycieli i opiekunów, przekładali trudny język nauki na prosty i zrozumiały dla wszystkich przekaz filmowy. Ostatecznie powstało dziewięć unikalnych prac. Wśród zespołów filmowych, które znalazły się na konkursowym podium trzecie miejsce zajął zespół z Gimnazjum przy Zespole Szkół w Morzeszczynie, drugie miejsce przypadło zespołowi z Gimnazjum przy Zespole Szkół w Grucie, pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Pelplinie.
Dowiedzieć się czym jest bezpieczeństwo energetyczne. Nakręcić film
Organizatorzy konkursu filmowego „Z energią bezpiecznie w przyszłość” za podstawowy cel postawili sobie podniesienie wiedzy młodzieży na temat bezpieczeństwa energetycznego. Choć wielu uczniów codziennie mija sieci przesyłowe najwyższych napięć, to z reguły nie zadają sobie pytań o ich znaczenie oraz sposób funkcjonowania. Konkurs miał zachęcić młodzież do poszukania informacji i pogłębienia wiedzy na temat znaczenia prądu w jej codziennym życiu. Zastanowienia się jak wielkie znaczenie ma energia elektryczna dla codziennego funkcjonowania każdego z nich. Pomagali nauczyciele przedmiotów przyrodniczych i ścisłych, którzy opiekowali się zespołami filmowymi. Uczniowie pisali potem scenariusze dla tematu „Z energią bezpiecznie w przyszłość”, który był motywem przewodnim konkursu. Dalej przy zastosowaniu dowolnych urządzeń nagrywali krótki film. Przy pomocy amatorskich kamer i telefonów komórkowych powstały bardzo ciekawe i pouczające produkcje filmowe. To właśnie spośród nich jury wybierało laureatów.
– Jestem przekonana, że udział w konkursie filmowym, przygotowania do scenariusza i jego realizacji zwiększyły wiedzę uczniów na temat dość trudnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Mam też nadzieję, że zaproponowana, filmowa forma konkursu stanowiła dla uczniów pretekst do fajnej zabawy – komentowała konkurs dyr. zadania Monika Szymczuk z firmy SAG Elbud Gdańsk S.A. głównego wykonawcy linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń.
Linia ważna dla regionu
Konkurs towarzyszył budowie jednej z najważniejszych dla regionów Kujaw i Pomorza inwestycji elektroenergetycznych, czyli liczącej ponad 100 kilometrów linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń. Nazywana „energetyczną autostradą” linia służy do przesyłania prądu na znaczne odległości. Ma zagwarantować dostawy prądu dla północnej Polski. Inwestycja jest tym ważniejsza, że region konsumuje znacznie więcej energii niż wytwarza. Inwestycję zleciły Polskie Sieci Elektroenergetyczne – państwowa spółka odpowiedzialna za to, żeby w żadnym regionie kraju nie zabrakło energii elektrycznej.
Linia Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń będzie przebiegać przez teren 15 gmin: Grudziądz Miasto, Grudziądz, Gruta, Rogóźno, Nowe, Smętowo Graniczne, Gniew, Morzeszczyn, Pelplin, Starogard Gdański, Skarszewy, Trąbki Wielkie, Kolbudy, Przywidz, Żukowo. Docelowo inwestycja ma zostać zakończona w 2019 roku. Po zakończeniu budowy nowej linii zdemontowana ma zostać dotychczas istniejąca linia 220 kV Jasiniec – Gdańsk, która jest wykorzystywana nieprzerwanie od ponad pół wieku. Inwestorem zlecającym budowę nowej linii są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. – spółka Skarbu Państwa odpowiedzialna za bezpieczny przesył energii elektrycznej do wszystkich regionów Polski. PSE S.A. są właścicielem przeszło 14 tys. km linii najwyższych napięć oraz ponad 100 stacji elektroenergetycznych.
Napisz komentarz
Komentarze