Ci, którzy żują gumę prawdopodobnie nigdy, choćby przez chwilę, nie zastanawiali się, czy ma ona jakikolwiek wpływ na naturę. Co więcej, zwolennicy „balonówki” czy odświeżających pastylek myślą pewnie, że skoro to środki spożywcze, to pewnie rozłożą się bardzo szybko.
Nic bardziej błędnego. To widać w miastach, gdzie na chodnikach pełno jest charakterystycznych czarnych placków – to właśnie wyplute gumy do żucia, które przyklejają się do nawierzchni i pozostają na niej przez długie lata.
Nawet porzucony papierek po gumie do żucia potrzebuje około czterech tygodni, by ostatecznie się rozłożyć. Sama zżuta guma to prawdziwa zmora – raz wypluta, będzie w naszym otoczeniu nawet pięć lat. Proces jej rozkładania się najbardziej zależy od słońca i światła. Im ich mniej, tym gumowy odpadek istnieje dłużej.
Gumy do żucia wytwarza się z syntetycznego lateksu, który ma silne właściwości przylegania do powierzchni. Któż choć raz w życiu nie natknął się na gumową kulkę przyklejoną do ławki, poręczy czy siedzenia w autobusie albo pociągu. To prawdziwa plaga również w szkołach. To problem nie tylko dla estetów, bo spotkanie z takim odpadkiem może zakończyć się nie tylko zniszczeniem spodni czy torby, ale też chorobą, której źródłem są bakterie ze śliny żującego.
Najbezpieczniejszy dla natury sposób pozbycia się gumy do żucia, to wyplucie jej na papierek, w który została owinięta przez producenta. A jeśli była nieopakowaną drażetką, to najlepiej owinąć ją w chusteczkę. Odpadki należy wyrzucić do kosza.
Zwierzaki nie żują
Jeśli wyrzucimy gumę do żucia byle gdzie, stwarzamy zagrożenie dla różnych zwierząt.
Natura nie nadąża za współczesną cywilizacją, nie wymagajmy więc od dzikich ptaków czy ssaków, by nadążały za naszymi wynalazkami. Dla nich zżuta guma to potencjalne pożywienie, ale spotkanie z nią zwykle źle się kończy.
Słodki aromat lateksowej kulki może zwabić owady. Ale gdy na niej przysiądą i przykleją się, to zginą. Jest to zagrożenie również dla pozostałych zwierząt, bo połknięta, może blokować przewód pokarmowy, wtedy ptaki, gady, płazy, drobne ssaki, takie jak myszy czy nornice, ale nawet większe, jak dziki czy lisy, mogą paść z głodu. Ptakom, dla których guma do żucia kojarzy się większym okruchem, może również skleić dzioby.
Napisz komentarz
Komentarze