niedziela, 24 listopada 2024 22:01
Reklama
Reklama

Uwaga, przyroda atakuje!

WARTO WIEDZIEĆ. Sami często zakłócamy równowagę przyrody, przenosząc jakiś gatunek z jednego kraju do drugiego. Przeprowadzające się do nowego miejsca zwierzęta lub rośliny mogą szybko opanować całe terytorium, zniszczyć inne gatunki i zubożyć środowisko naturalne.
Uwaga, przyroda atakuje!

W Polsce, także w naszym regionie, mamy do czynienia z inwazyjnymi gatunkami obcymi. Wiele z nich znamy, bo rosną w ogrodach, na działkach czy na podmiejskich łąkach. Większość gatunków inwazyjnych, takich jak odporniejsze lub szybciej rosnące drzewa i uprawy, ogrodowe rośliny ozdobne została wprowadzona celowo – informuje Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku na stwojej stronie internetowej ciee-gda.pl. W Polsce do „najgroźniejszych” gatunków inwazyjnych należą: barszcz Sosnowskiego, rdestowiec japoński, czeremcha amerykańska czy klon jesionolistny


Dlaczego to, co zostało posadzone ludzką ręką, nagle zaczyna nam przeszkadzać? Przede wszystkim dlatego, że gatunki inwazyjne, znajdując sprzyjające warunki do rozwoju w nowym miejscu szybko się adaptują i z czasem panoszą się, doprowadzając do zachwiania równowagi w przyrodzie, a nawet wyparcia miejscowych gatunków. Nic dziwnego, że tacy goście nie są mile widziani, bo opanowując nowe tereny, mogą niszczyć rodzime rośliny, a przez to znacząco zubożyć środowisko. To nieuczciwa konkurencja, bo chodzi nie tylko o niszczenie bioróżnorodności. Naukowcy zaobserwowali, że stopniowo rozprzestrzenianie się inwazyjnych gatunków wpływa także na gospodarkę poprzez zmniejszenie plonów w rolnictwie oraz leśnictwie. Kto ma działkę, na którym rośnie na przykład rdestowiec japoński, bo został w spadku po poprzednim właścicielu, ten wie, jak szybko roślina ta opanowuje kolejne grządki. Potężne łodygi wyrastają znienacka, wpływając na inne nasadzenia. Dlatego ważne jest, by dokładnie przemyśleć, co sadzimy w naszym otoczeniu, sprawdzić dostępne bazy roślin, przeczytać, czy kolejny egzotyczny kwiat, krzew czy drzewo nie jest niszczycielskim gatunkiem.

Przydomowy ogród czy działka nie musi być ogrodem botanicznym, z okazami sprowadzonymi z drugiego końca świata. Najbezpieczniejsze, najbardziej ekologiczne i jednocześnie najtańsze, jest sadzenie roślin rodzimych. Są nie tylko odporne na panujące warunki klimatyczne, niewymagające jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, ale kochają je także owady i zwierzęta, które żyją w naszym środowisku.

Kto sadzi drzewa, może sprawdzić, które z nich będą doskonale radzić na Pomorzu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na swojej stronie internetowej www.wfosigw.gda.pl w zakładce „Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna” publikuje listę gatunków drzew i krzewów charakterystycznych dla naszego regionu.
Anna Szade



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama