Każda wizyta w sklepie kończy się w... śmietniku. Tylko w formie opakowań przynosimy rocznie po kilkanaście kilogramów papieru i szkła, a po kilka - tworzyw sztucznych i metalu. Części z nich nie da się uniknąć, ale można wybierać opakowania, które będzie można wykorzystać powtórnie. Koniecznie noś też własną siatkę. I unikaj wszelkich jednorazówek – długopisów, maszynek do golenia, zapalniczek, torebek i sztućców.
W przyrodzie jednorazowa papierowa chusteczka rozkłada się przez trzy miesiące, zapałka przez sześć miesięcy, guma do żucia przez pięć lat, puszka przez 200 lat, a plastikowa butelka od 100 do 1000 lat. Ale jeśli odzyskamy i przetworzymy plastik, to będzie z niego można zrobić wąż do podlewania, meble ogrodowe, podeszwy do butów, piankę do wypełnienia poduszek czy kurtek. Nawet bluza z polaru powstaje z udziałem odzyskanych butelek po wodzie.
Modny jest także recykling domowy: w słoikach możemy przechowywać sypkie produkty, pojemniki po jogurcie przerobić na doniczki, a z kartonu po butach wyczarować skrzynię na skarby. Wystarczy uruchomić wyobraźnię.
Reklama
Instrukcja do kosza
Cokolwiek kupujesz, będzie miało wpływ na środowisko. I z czasem stanie się zbędnym odpadem.
- 07.02.2015 09:00 (aktualizacja 18.08.2023 22:35)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze