wtorek, 24 grudnia 2024 19:58

Maść na trądzik różowaty - jaka najlepsza?

Maść na trądzik różowaty stosuje się po to, aby przyśpieszyć redukcję różnych niedoskonałości, które pojawiają się na twarzy - przede wszystkim rumienia, ale również różnego rodzaju wyprysków. Dobra maść może również pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji cery. W poniższym artykule podpowiemy, jaka maść na trądzik różowaty będzie najlepsza oraz czym warto kierować się podczas jej zakupu. Zapraszamy do lektury.
  • 10.11.2024 07:00
  • Autor: Verdelove
Maść na trądzik różowaty - jaka najlepsza?

Maść na trądzik różowaty - jak ją wybrać?

Tym, co najbardziej powinno nas interesować przy wyborze maści na trądzik różowaty, jest jej skład. Powinny się w nim znaleźć odpowiednio dopasowane składniki aktywne, które nadadzą maści pożądane właściwości. Jakie mogą to być składniki? Poniższa tabela zawiera kilka przykładów.

Składnik

Działanie

Olejek drzewa różanego
  • antyseptyczne i kojące,
  • nawilżające, regenerujące i uelastyczniające skórę,
  • przeciwzmarszczkowe
Betaina
  • intensywnie nawilżające,
  • redukujące podrażnienia i zaczerwienienia,
  • ujędrniające
Kwas azelainowy
  • przeciwzapalne,
  • delikatnie złuszczające,
  • obkurczające naczynka,
  • stymulujące regenerację skóry,
  • antybakteryjne,
  • rozjaśniające przebarwienia
Witamina E
  • usprawniające gojenie,
  • wzmacniające naczynka,
  • zmniejszające rumień

Podstawowym problemem w trądziku różowatym jest rumień, który może przybrać nawet formę utrwaloną. W zależności od postaci choroby, możemy mieć też do czynienia z wykwitami o charakterze grudkowo-krostkowym. Ze zmianami tymi należy walczyć nie tylko przez leczenie, ale również przez stosowanie właściwej pielęgnacji czy unikanie czynników drażniących – mówi Justyna Masal – Ochotny, kosmetolog 

Maść oparta na składnikach wymienionych w tabeli bez wątpienia zadba kompleksowo o cerę z trądzikiem różowatym. Używana z odpowiednią regularnością, uzupełni leczenie trądziku różowatego. Czytaj więcej na temat najlepszych składników w maści na trądzik różowaty – kliknij.

Trądzik różowaty – maść. Co jeszcze może pomóc?

Maść na trądzik różowaty jest ważna, ale nie zapewni całej pielęgnacji. Z innych, podstawowych dermokosmetyków, które zaleca się stosować, można wymienić kremy do twarzy oraz preparaty oczyszczające. Powinny być dostosowane do problemu i lepiej ich nie zastępować zwykłymi kosmetykami, gdyż te mogą podrażniać naruszoną przez chorobę cerę. 

Należy też unikać wszelkich czynników, które mogłyby wyzwalać powstawanie zmian skórnych. Wskazane jest więc:

  • stosowanie przez cały rok kremów ochronnych z wysokimi filtrami UVA i UVB,
  • zrezygnowanie z korzystania z sauny, gorących kąpieli, terapii ciepłem,
  • unikanie ostrych i pikantnych potraw.

Trądzik różowaty - maść bez recepty. Jaką wybrać?

Maść na trądzik różowaty można bez problemu kupić bez recepty. Powinna mieć dobry skład i być bezpieczna dla skóry, która jest wrażliwa i osłabiona chorobą. Poniżej przedstawiamy ranking produktów wartych uwagi.

1. Zestaw kosmetyków Acnerose

Pierwszą pozycję w rankingu zajmuje zestaw kosmetyków Acnerose do skóry z trądzikiem różowatym. Produkty, które zawiera to: maść na trądzik różowaty, krem na dzień, płyn oczyszczający oraz pasta na noc. Wybór całego zestawu to postawienie na kompleksowe działanie, które gwarantuje szybsze i bardziej efektywne zwalczanie trądziku różowatego. Kompleksowość jest największą zaletą zestawu, ale nie jedyną. Warto zauważyć, że poszczególne preparaty posiadają naturalne i starannie dobrane składniki aktywne:

  • w maści znajdziemy olejek drzewa różanego, kwas azelainowy, betainę i witaminę E,
  • w kremie na dzień zawarto wiele ekstraktów roślinnych, np. z lukrecji, kasztanowca oraz olejek z glistnika,
  • pasta na noc to unikalne połączenie ichtiolu, olejku kokosowego, tlenku cynku i lanoliny,
  • płyn oczyszczający opiera swoje działanie m.in. na glukonolaktonie, ekstrakcie z aloesu, kwasie laktobionowym.

Maść Acnerose działa kojąco, przeciwzapalnie, nawilżająco. Delikatnie złuszcza naskórek. Przyśpiesza redukcję zmian skórnych – zaczerwienień, wyprysków, podrażnień, przebarwień. Krem na dzień wzmacnia naczynka, zmniejsza rumień oraz działa ochronnie. Pasta na noc wspomaga regenerację skóry, oczyszcza ją z niedoskonałości i zmiękcza. Płyn delikatnie oczyszcza, jednocześnie wzmacnia barierę naskórka i łagodzi podrażnienia.

Stosuję zestaw Acnerose na trądzik różowaty od miesiąca i już widzę poprawę. Jestem bardzo zadowolona. W końcu znalazłam kosmetyki, które działają i sprawiają, że moja skóra wygląda lepiej. To jest to, czego szukałam – pisze pani Elżbieta z Katowic

Mam 36 lat i choruję na trądzik różowaty. Na początku nie mogłem przekonać się do stosowania jakichś kosmetyków specjalnych, ale okazało się, że to bardzo pomaga. Kupiłem cały zestaw Acnerose, bo to prawie 100 zł mniej, niż gdybym kupował każdy kosmetyk osobno. Polecam, naprawdę warto – pisze pan Zbigniew z Warszawy

2. Maść ZZ na nużeńca i trądzik różowaty

Maść siarkowo-cynkowa, przeznaczona jest do walki z różnymi problemami skórnymi, w tym z trądzikiem różowatym. Działa zmiękczająco na naskórek, przyspiesza jego złuszczanie i reguluje odnowę. Produkt ten cechuje skuteczne działanie, jednak posiada także kilka minusów:

  • należy uważnie aplikować maść (nie zaleca się wsmarowywania, a delikatne wklepywanie, ponieważ siarka może rozgrzewać skórę),
  • brak kompleksowego działania, 
  • cena produktu jest wysoka, jak na tak małą pojemność opakowania (180 zł za 20 g).

3. Snailmed Maść ze śluzem ślimaka

Maść ze śluzem ślimaka posiada skuteczną formułę, która powstała poprzez połączenie śluzu ślimaka z totarolem, czyli związkiem rozjaśniającym, przeciwzapalnym i przeciwtrądzikowym. Dzięki temu ma zdolność do wyciszania niedoskonałości. Po 4 tygodniach od rozpoczęcia stosowania widoczna jest wyraźna redukcja stanów trądzikowych. Dodatkowo maść spowalnia proces starzenia się skóry. Do minusów produktu zalicza się:

  • małą pojemność i wysoka cenę,
  • brak działania na wielu płaszczyznach.

Podsumowanie

Gdy regularnie stosuje się dermokosmetyki, takie jak maść, trądzik różowaty jest pod większą kontrolą. Kondycja skóry ulega poprawie, a jej niedoskonałości przestają być widoczne. Wrażliwa skóra, która jest pielęgnowana w odpowiedni sposób, z czasem zyskuje też większą odporność i czerwony rumień na twarzy oraz wypryski nie pojawiają się na niej już tak często. Zniwelowaniu ulegają również szpecące przebarwienia po zmianach skórnych. Aby mieć pewność, że maść na trądzik różowaty będzie skuteczna, zaleca się wybór produktu o naturalnym składzie i wielotorowym działaniu.

FAQ

1. Jak długo można stosować maść na trądzik różowaty?

Maść na trądzik różowaty można stosować tak długo, jak jest to potrzebne. Korzystne może się okazać wprowadzenie jej do stałej pielęgnacji, ze względu na przewlekły charakter trądziku różowatego. Aby mieć pewność, że maść nie będzie wywoływała podrażnień lub innych powikłań w długofalowej perspektywie, warto wybrać taką, która bazuje na bezpiecznych, naturalnych składnikach – jak np. maść z serii Acnerose.

2. Jak wybrać dobrą maść na trądzik różowaty?

Należy sprawdzić, jakie dokładnie składniki zawiera interesująca nas maść, czy są odpowiednie do cery z trądzikiem różowatym. Najprościej jest wybrać maść dedykowaną temu schorzeniu.

3. Co oprócz maści na trądzik różowaty warto kupić?

Do kompleksowego zadbania o stan cery z trądzikiem różowatym wystarczy tak naprawdę minimalistyczna pielęgnacja. Oprócz maści, warto stosować też kremy – odpowiednio na dzień i na noc, oraz preparat, który łagodnie oczyści skórę.

Bibliografia

  1. Kulwikowska A., Lewandowska S., Imko-Walczuk B., Rola roślinnych surowców kosmetycznych w leczeniu schorzeń dermatologicznych wywołanych hiperandrogenizmem, 2011
  2. Jabłońska S, Chorzelski T., Choroby gruczołów łojowych i potowych. Choroby skóry, 1997
  3. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
  4. Steinhoff M., Schmelz M., Schauber J., Facial erythema of rosacea – aetiology, different pathophysiologies and treatment options, 2016
  5. Czarnecka A., Tymicka J., Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie, 2005

Materiał partnera