środa, 25 grudnia 2024 02:26
Reklama
Reklama

[WIDEO] Pomorzanie byli poddawani wielu represjom po wprowadzeniu stanu wojennego. Pamiętamy o ofiarach i uczestnikach tamtych dni

Gdańszczanie, Tczewianie i wielu Pomorzan miało swój znaczący udział w walce z komunizmem. Wielu z nich stanęło do walki jako pierwsi, ale w stanie wojennym płacili za to często najwyższą cenę. Mija 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.
Kliknij aby odtworzyć

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. (zawieszenie 31.12.1983 r.) w celu zdławienia opozycji solidarnościowej, która w sierpniu 1980 r. wywalczyła prawo do organizowania się w niezależne związki zawodowe i respektowanie praw obywatelskich.

 


ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA [WIDEO] Z OBCHODÓW MIEJSKICH W TCZEWIE Z OKAZJI DNIA PAMIĘCI OFIAR STANU WOJENNEGO 13 GRUDNIA 2024. 
W WIDEORELACJI PRZEMÓWIENIE POSŁA KAZIMIERZA SMOLIŃSKIEGO I FRAGMENT BARDA "SOLIDARNOSCI" STEFANA  

 

 

WRON-a orła nie pokona!

Władza, na której czele stał gen. Wojciech Jaruzelski zawiązała nielegalny WRON i ogłosiła stan wojenny. Od tej chwili zaczęły też obowiązywać dekrety Rady Państwa. Wprowadzenie stanu wojennego wywołało szok i oburzenie zachodniej opinii publicznej, a także zróżnicowane reakcje ze strony najważniejszych przywódców demokratycznego świata. Poza granicami kraju zaczęły zawiązywać się akcje pomocowe, wspierające opozycję demokratyczną w PRL.

Nie jest znana dokładna liczba ofiar. Szacuje się, że zginęło od kilkudziesięciu do ponad 100 osób. Nieznana jest również liczba tych, którzy stracili w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy podczas demonstracji ulicznych.


 

Jednym z symboli stanu wojennego stało się przemówienie telewizyjne Wojciecha Jaruzelskiego, informującego o wprowadzenie stanu wojennego oraz wprowadzenie cenzury i maksymalnej kontroli mediów masowych. Nocą z 12 na 13 grudnia służby, w ramach akcji „Azalia”, przejęły kontrolę nad centralami telefonicznymi, rozgłośniami telewizyjnymi i radiowymi. Wyłączono telefony i ocenzurowano korespondencję. Ponadto wstrzymane zostało wydawanie prasy poza oficjalnymi tytułami. Władze ograniczyły swobodę przemieszczania się poprzez wprowadzenie godziny milicyjnej. Zmilitaryzowany został szereg instytucji. Zawieszono m.in. prawo do strajku, a także działalność szkół i uczelni.

W odpowiedzi na delegalizację „Solidarności” i internowanie przywódców związkowych i opozycyjnych robotnicy, stoczniowcy i górnicy rozpoczęli strajki.16 grudnia 1981 r. doszło do tragedii w katowickiej kopalni „Wujek”, gdzie ZOMO zastrzeliło dziewięciu górników, raniło zaś 23. W Gdańsku zaś odbyła się stutysięczna demonstracja, w trakcie której jedna osoba zginęła, a ponad 300 było rannych. Podobne wydarzenia miały miejsce dzień później w Krakowie. Demonstracje powtarzały się w 1982 r.


 

Podziemna Gazeta Tczewska 

Ta rocznica upamiętnia także osoby, które ryzykując życie informowały społeczeństwo o działaniach związkowców „Solidarności”, opozycjonistów oraz nielegalnych, często przestępczych krokach władzy i służb komunistycznych. Na Pomorzu licznie wychodziły podziemne gazetki zwane „bibułą”. Także w Tczewie znalazła się grupa ludzi, którzy postanowili wydawać podziemne pisma „Gazetę Tczewską” i „Wolne Słowo”. Pierwszy nr GT wyszedł 13 grudnia w 1982 r. Gazeta informowała m.in. o internowaniu 17 tczewian, z których 10 było pracownikami FPS „Polmo” oraz wielu innych sprawach, jak np. morderstwa dokonywane przez służby komunistyczne m.in. o zmarłym Franciszku Hennigu (wcześniej pobity).

Grupy podziemne powstawały przy parafii na Suchostrzygach u ks. Stanisława Cieniewicza. Wielu działaczy organizowało się spontanicznie jak: Andrzej Struczyński, Mietek Śliwka, Józef Bielecki czy śp. Józef Wojda.

W tym roku w Tczewie oficjalne miejskie obchody 13 grudnia rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą FPS „Polmo”.


 

(Red.)

WIDEO: W. Mocny


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NERWICA NATRĘCTW. Zaproszenie na zwariowaną komedię w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Artur Barciś Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy pacjenci gabinetu psychiatrycznego zaczną leczyć się nawzajem. Zapraszamy na niezwykłą komedię Teatru Gudejko, który stoi za takimi przebojami jak „Goło i wesoło”, „Między łóżkami” i „Berek, czyli upiór w moherze”.W poczekalni u genialnego psychiatry zawsze jest ciekawie. Jego pacjenci to osoby zmagające się z takimi problemami jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw. Już na co dzień bywa bardzo zabawnie.A co może się wydarzyć, kiedy z powodu absencji lekarza pacjenci zaczynają leczyć się sami? Odpowiedź poznają Państwo w trakcie tego komicznego spektaklu! Obsada:Karolina SawkaJowita BudnikKatarzyna Herman / Katarzyna AnkudowiczArtur Barciś / Maciej WierzbickiZdzisław WardejnKamil Kula / Damian KulecBilety: https://adria-art.pl/repertuar/6/teatr-nerwica-natrectw Komedia „Nerwica Natręctw” 11.01.2025, godz. 16.00 i 18.30 Ul. Kard. St. WyszyńskiegoCentrum Kultury i Sztuki w TczewieUWAGA! Spektakl od 18. roku życia! Agencja Adria ArtData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 11.01.2025 21:00
Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama