sobota, 30 listopada 2024 01:34
Reklama
Reklama

Przedstawić świat pędzlem

TCZEW. Podczas kolejnego wernisażu w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły zaprezentowano prace nie „sygnowane” dyplomem Akademii Sztuk Pięknych, ale autorstwa artystki – amatorki Urszuli Przewoźniak. Prace pełne subtelności, ale i zdecydowania.
Przedstawić świat pędzlem
- Właśnie dzisiaj rozpoczynamy drugi rok działalności Centrum Wystawienniczego – przypomniała jego dyrektor Alicja Gajewska. - Tak się składa, że inaugurujemy go wystawą Urszuli Przewoźniak.

Trzeba dać się zainspirować
Postać bohaterki poniedziałkowej wystawy przedstawiła jej komisarz Kamila Gillmeister.
- Urszula Przewoźniak jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Pracowała jako nauczycielka w-f z metodyką, była dyrektorem ds. pedagogicznych w Studium Nauczycielskim oraz doradcą metodycznym nauczycieli w-f w Warszawskim Ośrodku Metodycznym. Jest autorką poradników metodycznych - serii książek dla dzieci na poziomie kształcenia elementarnego. Od 2004 r. maluje w pracowni prof. Jacka Bukowskiego, jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.
– Patrzę na moje obrazy i z ogromną przyjemnością przekazuję je państwa spojrzeniom -  mówiła Urszula Przewoźniak. – Bywało, że zastanawiałam się czy nie odłożyć pędzla i po prostu zrobić fotografię, uchwycić dany moment. Jednak wolę malować, świat przedstawiać pędzlem.
Jak to się stało, że absolwentka AWF została malarką – pytamy artystkę.
- W duszy byłam malarką przez wszystkie lata studiów, ale nie mogłam tego w sobie odkryć – odpowiada pani Urszula. - Byłam pochłonięta zupełnie innymi zainteresowaniami, gdzie widziałam swoje szanse rozwoju. Wydawało mi się, że w momencie, w którym zechce mi się coś namalować, to po prostu tak zrobię. Ale nie można aż tak bardzo sobie zaufać, trzeba kilka razy przymierzyć się do danego tematu, włożyć w to wiele siły, dać się zainspirować i przede wszystkim trafić na swojego mistrza.

Zdecydowanie, gest i ruch
Z pozoru sport, czyli czysta fizyczność, wydaje się mieć mało wspólnego z subtelnym malarstwem Urszuli Przewoźniak.
– Ale byłam też wykładowcą metodyki i uczyłam jak uczyć, jak robić krok po kroku – oponuje artystka. - Znając ogólne zasady powstawania dzieła ruchowego czy malarskiego umiałam je przełożyć na własne potrzeby. Cała reszta to intuicja, bo nigdy nie wiadomo, czy to, co się robi, idzie ku dobremu, czy wręcz przeciwnie.
Niektóre z wystawionych prac nosiły tegoroczna datę, choć powstawały już od minionego roku, by w ostatnich dwóch miesiącach nabrać ostatecznego blasku. Jak tłumaczy nasza rozmówczyni obraz powstaje długo, dwie godziny nie wystarczą na stworzenie satysfakcjonującego dzieła.
- Czasami tak bywa, ale to tylko momenty – dodaje.
Obrazy Urszuli Przewoźniak trudno akademicko zaszufladkować pod względem stylu. Malarka ceni sobie słowa swojego mistrza prof. Jacka Bukowskiego, który porównuje jej prace do obrazów francuskiego pejzażysty Jean-Baptiste Camille Corot (1796-1875).
- Prof. Bukowski uważa, że widać w nich zdecydowanie, gest, ruch. Nie mam aż takiej próżności w sobie, by porównywać się do francuskiego mistrza, ale w jego obrazach również to widać. Cieszę się, że tak to jest interpretowane.
Wystawa będzie czynna do 23 marca.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama