Reklama
środa, 5 lutego 2025 23:51
Reklama

W czołówce najlepszych bibliotek w województwie

KOCIEWIE. PELPLIN. 60 lat temu językoznawca i etnograf ks. Bernard Sychta (1907-1982) został proboszczem parafii katedralnej w Pelplinie. Z pewnością nie przypuszczał, że w tym samym roku, w stolicy ówczesnej Diecezji Chełmińskiej, powstała instytucja kulturalna, która będzie nosiła jego imię…
W czołówce najlepszych bibliotek w województwie
- Tak się złożyło, że te oba ważne dla Pelplina fakty wydarzyły się w 1947 r. – powiedział burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch, rozpoczynając uroczystą sesję z okazji 60-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej pt. „Ks. Bernard Sychta – patron roku 2007.” – Dzięki mrówczej pracy ks. Sychty mamy słowniki: kociewski i kaszubski. Dzięki niemu możemy reaktywować obrzędy i tradycje obu regionów. Żywym tego przykładem jest spektakl  „Wesele kociewskie”, wykonywany przez pelplińskie „Modraki”.  

„Wywoływanie” ducha ks. Sychty
Obchody diamentowej rocznicy powstania Biblioteki były jak zawsze okazją do podsumowań, życzeń oraz podziękowań. Te ostatnie, wraz z kwiatami i nagrodami pieniężnymi, powędrowały do byłych i obecnych pracowników placówki oraz jej dyrektor Zofii Kiedrowskiej.
- Obiecuję, że nadal będziemy rozwijać naszą działalność, a przede wszystkim zachęcać mieszkańców do odwiedzania i wypożyczania książek – mówiła pani dyrektor.
Przedstawiciel bibliotecznej „centrali” z Gdańska przyznał, że pelplińska biblioteka jest jedną z najlepiej działających w całym woj. pomorskim. Jubileusz połączono z sesją dotycząca życia i działalności ks. Bernarda Sychty, gdyż kończy się rok, którego był patronem.
- To godne i godziwe wywoływanie ducha ks. Sychty – zauważył biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. – Cieszę się ogromnie, że został on doceniony i zauważony. W każdej bibliotece musi być wszystko co jest mądre. Gdy otwierają się księgi, to ludziom otwierają się serca. Życzę, żeby biblioteka sprostała nowym wyzwaniom i zadaniom.

Zbieracz słownictwa regionalnego  
Część naukową jubileuszu rozpoczął prof. dr hab. Józef Borzyszkowski referatem „Ks. Bernard Sychta – kapłan, pisarz, uczony, budowniczy mostów między Kaszubami i Kociewiakami”.
- W moim referacie najważniejszym określeniem jest „budowniczy mostów” – powiedział historyk z Uniwersytetu Gdańskiego. – Ks. Sychta jest wzorem kapłana, który utożsamia się ze światem i tradycjami swoich parafian.
Biografowie podkreślają skromność patrona pelplińskiej biblioteki, która była równa jego ogromnym zasługom na rzecz Kaszub i Kociewia. Dewizą jego pracy były słowa – „Kto chce innych rozpalać, sam musi płonąć”, a wzorem Sługa Boży bp Konstanty Dominik.
- Czasami przyznawał, że codzienne obowiązki go męczą, że wolałby więcej czasu poświęcić na pracę naukową – opowiadał prof. Borzyszkowski. – Zdarzało się, że prosił swoich wikariuszy o zastępstwo w głoszeniu kazań.
Z kolei dr Marek Cybulski zwrócił uwagę na ks. Sychtę jako zbieracza słownictwa kociewskiego i kaszubskiego. Podczas podróży po tych regionach, które nazywał „zaczarowanym królestwem słów”, zebrał ponad 15 tys. stron rękopisów pełnych słownictwa i legend Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich, wśród nich aż 80 określeń na… biedronkę.
- Chciał pokazać, że Kociewiacy nie gęsi i swój język oraz obyczaje mają – stwierdził dr Cybulski.
Podsumowaniem pracy językoznawcy było trzytomowe „Słownictwo kociewskie na tle kultury ludowej” oraz monumentalne dzieło „Słownik gwar kaszubskich na tle kultury ludowej”.

Kto klaftuje, a kto robi szaszor?
Ciekawy referat, o tym „Co słyszy gdańszczanka w Tczewie”, przedstawiła dr Aneta Lewińska z Uniwersytetu Gdańskiego oraz polonistka w Zespole Szkół Katolickich w Tczewie. W największym mieście Kociewia mieszka od 8 lat i początkowo dziwiła się, gdy mąż prosił ją o sznekę z glancem (drożdżówkę z lukrem) do herbaty. Rozpoczęła badania nad językiem regionalnym Tczewa (a tym samym Kociewia), które wykazały, że słownictwo kociewskie jest wciąż żywe zwłaszcza w nazewnictwie kulinarnym (zylc, szturane ziemniaki, pulki, ruchani) i dotyczącym gospodarstwa domowego. Uczniowie tczewskich szkół robią na przerwach szaszor (hałas) i chodzą na pachtę, ich mamy lubią klaftować i feflonić (plotkować), wszyscy na pyty (stopy) zakładają szlory (kapcie), a nocą karują się (wchodzą) do łóżek.
- Zachowanie języka regionalnego jest bardzo ważne, dlatego cieszmy się, gdy uczeń kupuje w sklepie sznekę, a nauczyciel prosi o nie robienie na korytarzu szaszoru – stwierdziła dr Lewińska.
Sesję naukową zakończył wykład dr Lucyny Wardy-Radys o zawołaniach na zwierzęta na Kociewiu oraz występ Gzubów z Pelplińskiej Dwójki pod opieką Katarzyny Bembenek i Marii Sikory. Występ oparty był na podstawie „Drobnej Twórczości Ludowej na Kociewiu” (zagadki i łamigłówki) ks. Bernarda Sychty. W ramach obchodów jubileuszu zorganizowano także wystawę „Biblioteka wczoraj i dziś”.

Czytelnictwo nie rośnie, ale mamy więcej wypożyczeń  

Rozmowa z Zofią Kiedrowską, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Bernarda Sychty w Pelplinie

- 60 lat to szmat czasu. Proszę o przedstawienie początku i ostatnich lat działalności biblioteki.  
- 2 lipca 1947 r. powstał komitet, który miał na celu jej zorganizowanie. Pierwsze ślady dotyczące działalności biblioteki datują się na 22 września 1947 r. Pierwszymi kierowniczkami były panie Narożna i Przybylska. Od połowy lat 50. kierownictwo sprawował Eugeniusz Kwiatkowski. W tym czasie liczba czytelników zaskakująco rosła. Biblioteka rozpoczęła działalność od 160 tomów, a w 1956 r. miała już 4750 woluminów i 1350 czytelników. Pan Kwiatkowski działał bardzo efektywnie i dynamicznie, głównie dzięki niemu w latach 50. i 60. biblioteka była centrum oświatowo-kulturalnym całej gminy.  
Dyrektorką zostałam 1 kwietnia 2005 r., akurat w Prima Aprilis. Niestety, wnętrze biblioteki wyglądało wtedy tragicznie - dwa zagrzybione pomieszczenia i opłakany stan sanitariatów. Szybko przystąpiliśmy do remontów – w maju wymieniliśmy okna, zadbaliśmy o sanitariaty i pomalowaliśmy pomieszczeń. Niestety, lokatorzy mieszkający nad biblioteką zalali nas. Ucierpiało ponad 5 tys. książek, komputery, nawet strop się lekko oberwał. Była to dla nas wielka tragedia, ale zbiory szybko ewakuowaliśmy do sali kinowej. Udało nam się przeprowadzić do Gimnazjum. Napisaliśmy prośbę o pomoc finansową do Ministerstwa Kultury, dołożyło się od województwo oraz gmina i już 2 lutego 2006 r. otwieraliśmy nową siedzibę biblioteki.

- Jakie są najbliższe plany biblioteki?
- Jak najszerzej docierać do czytelnika, promować czytelnictwo, a w dobie informatyzacji -  rozwijać się pod tym kątem. Przygotowujemy się do otwarcia strony internetowej, mamy już przygotowaną atrakcyjną witrynę. Szeroko prowadzimy działalność edukacyjno-oświatową -  działa przy nas koło recytatorsko-teatralne ATMA (Alternatywna Twórczość Młodzieży Aktywnej). Przygotowujemy Pelplińskie Spotkania z Poezją, przedstawienia, mamy czytelnię dla młodego czytelnika „Bajkolandię”, ferie w bibliotece, kursy, zabawy – ostatnio odbył się Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.

- Jak działalność biblioteki wygląda w liczbach?
- Czytelników jest ok. 2100. Woluminów – po zalaniu wycofaliśmy przez wilgoć 6 tys., a podejrzewam, że jeszcze trochę ich wycofamy – mamy w tej chwili ok. 14 tys.; drugie tyle w naszych filiach w Rudnie i Rajkowach. Mamy dużo nowości, bo w ub. roku z programu operacyjnego „Rozwój czytelnictwa” dostaliśmy dotację, a w tym roku kolejną. Znaleźliśmy się również w Bibliotece Newsweeka, skąd otrzymaliśmy książki z najpopularniejszych wydawnictw.

- Czy czytelnictwo w gminie Pelplin rośnie, czy raczej maleje?
- Trudno powiedzieć, że czytelnictwo w Pelplinie rośnie. Jest na stabilnym poziomie, mamy za to więcej wypożyczeń. W wielu bibliotekach spada liczba członków, a u nas utrzymuje się. Korzystając z okazji chciałabym podziękować sponsorom naszego jubileuszu – Bankowi Spółdzielczemu w Skórczu oddział w Pelplinie, firmie Dagbud, firmie Pelkom, firmie - Usługi Transportowe Marek Ligmanowski, piekarni Meller i firmie Pelbud.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama