piątek, 29 listopada 2024 20:37
Reklama
Reklama

Klasyka na scenie, armia na sali

TCZEW. Po raz drugi w ciągu trzech tygodni na scenie Centrum Kultury i Sztuki wystąpili młodzi muzycy z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Tym razem dyrygował nimi Rosjanin Juri Gilbo.
Klasyka na scenie, armia na sali
- W odróżnieniu od ostatniego koncertu Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej przedstawi zupełnie inny program, inny jest jej skład, dyrygent oraz solistka – zapowiedział przed występem prof. Andrzej Zawilski z Akademii Muzycznej.

Zagadkowy Mozart, mroczny Hartmann
Muzycy wzięli na „warsztat” trzy utwory. Tczewska publiczność jako pierwszy usłyszała „Divertimento D-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwór lekki, radosny, w XVIII w. traktowany tak, jak dzisiaj muzyka rozrywkowa, ponieważ podobne mu kompozycje wykonywano zwykle na koncertach plenerowych, czy ogrodowych.
- Mamy w nim to, co w talencie Mozarta najlepsze i zagadkowe – przyjemna melodia, ale o wysokim poziomie artystycznym – wyjaśniał prof. Zawilski.
Autorem drugiej wykonanej kompozycji jest Karl Amadeusz Hartmann, symfonik niemiecki tworzący w I poł. XX w. w Monachium. Na początku kariery tworzył muzykę lekką i  kabaretową, ale po dojściu w 1933 r. do władzy partii nazistowskiej NSDAP, zaczął komponować muzykę poważną, wręcz elegijną. Utwór „Concerto funebre” (Koncert Żałobny) na skrzypce i orkiestrę kameralną, który usłyszeliśmy na scenie CKiS, powstał w 1939 r. jako wyraz obawy o to, co właśnie zaczyna się dziać w Europie wstrzymującej oddech przed wybuchem wojny. Koncert Hartmanna nie jest muzyką łatwą w odbiorze, wymagającą skupienia, dość mroczną z małą dozą melodyjności. Jako solistka wystąpiła w nim szwajcarska skrzypaczka Brigitte Lang.

Saperzy melomani
Ostatnim aktem sobotniego koncertu była „Serenada C-dur” na orkiestrę smyczkową Piotra Czajkowskiego.
- Jest to jeden z popularniejszych utworów rosyjskiego kompozytora – mówił prof. Zawilski. – Grywany często, bo jest utworem melodyjnym i pogodnym, pełnym elegancji oraz umiaru, choć zabarwiony melancholią.  
Po zakończeniu ostatniego utworu publiczność długo biła brawo młodym muzykom kierowanym przez rosyjskiego dyrygenta. Wśród melomanów aż trzy rzędy na sali zajęli… żołnierze z tczewskiej jednostki. Okazuje się, że także saperzy lubią muzykę klasyczną, chyba, że jedynym powodem ich licznego przybycia był tylko i wyłącznie... rozkaz dowódcy.

Dyrygent i skrzypaczka
Juri Gilbo, ur. w 1968 r. w St. Petersburgu. Jako czterolatek rozpoczął naukę gry na skrzypcach. Studiował w Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, a następnie w Wyższej Szkole Muzycznej we Frankfurcie n. Menem, gdzie obecnie mieszka. W roli dyrygenta zadebiutował w 1997 r. i od tego momentu z wielkim powodzeniem koncertował z wieloma orkiestrami w Rosji, USA, Brazylii, Japonii, Chinach i krajach Europy. W 1998 r. objął kierownictwo Rosyjskiej Filharmonii Kameralnej w St. Petersburgu. Pod jego batutą zespół koncertował we wszystkich znaczniejszych salach Europy.

Brigitte Lang, pochodzi ze szwajcarskiej Lucerny. Tam też początkowo kształciła się w Wyższej Szkole Muzycznej. Studia wiolinistyczne kontynuowała w Bazylei i Londynie. Wraz z siostrą pianistką Yvonne Lang, za liczne nagrania płytowe, została uhonorowana w 2005 r. nagrodą artystyczną miasta Lucerny. Jest laureatką konkursu „Premio Trio di Trieste”. Współpracuje z zespołem Luzerner Kammermusiker. Obecnie pracuje na stanowisku zastępcy koncertmistrza w Orkiestrze Symfonicznej NDR w Hamburgu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama