Koncert został przygotowany przez Telewizję Polską. Kto żałuje, że nie mógł wysłuchać koncertu na żywo, będzie miał okazję zobaczyć go na ekranie swojego telewizora podczas wigilijnej kolacji (24 grudnia). TVP wyemituje go w programie pierwszym w dwóch częściach – pierwszą ok. godz. 17, drugą wieczorem.
Kolędy i wykonawcy z różnych zakątków świata
Choć za oknem brakowało padającego śniegu, a na Pierwszą Gwiazdkę trzeba jeszcze trochę poczekać, organizatorzy muzycznego wydarzenia zadbali o świąteczną atmosferę. Nie zabrakło pięknie przybranych choinek, a wnętrze majestatycznej świątyni lśniło blaskiem perfekcyjnie dobranych świateł. Nie tylko kolędy pochodziły z różnych zakątków globu, ale także ich wykonawcy. Wystąpili m. in. Eleni, Anna Serafińska, Janusz Szrom, Dorota Osińska, Kostas Dźokas, Marcin Walder-Thomas, Brian Fentress, Ingrid Diem, Jozefa de Andres Galvan, Jerzy Szymaniuk, Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego, Chór Uniwersytetu Zielonogórskiego, Chór Gospel Joy, Młodzieżowy Chór Aksion pod dyr. ks. Aleksandra Łysynkiewicza. Interesująca była także aranżacja muzyczna kolęd – nie były to „sztampowe” (choć przecież najpiękniejsze) tradycyjne wykonania, ale pełno było w nich dźwięków rodem z muzyki soul, czy swingu. Impreza trwała blisko dwie godziny, a zauroczona publiczność nie miała zamiaru „pozwolić” zejść artystom ze sceny, domagając się głośnymi brawami bisu.
Pierwszą kolędę stworzył św. Franciszek z Asyżu
Kolędy (od łacińskiej nazwy pierwszego dnia każdego miesiąca „calendae”) wywodzą się z tradycji ludowej, ale były komponowane również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z codziennego życia nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy nie jest wykorzystywana w nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter. W liturgii kościoła katolickiego kolędy wykonuje się od mszy św. o północy w Święto Bożego Narodzenia (noc 24/25 grudnia) do święta Chrztu Pańskiego (niedziela po 6 stycznia). W polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie ich do święta Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego). Autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego szopce. Najstarsza polska kolęda to „Bądź zdrów, Królu Anielski” z 1424 r. Najsłynniejszą kolędą jest „Cicha noc”, którą przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów. Powstała w 1818 r. w małym austriackim miasteczku w Alpach. Jej autorami byli wikary miejscowego kościoła ks. Józef Mohr oraz jego organista Franz Gruber.
"Kolędy Świata” w pelplińskiej katedrze
PELPLIN. "Kolędy Świata” w pelplińskiej katedrze. Do świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej. W Pelplinie już można było poczuć przedsmak ich wyjątkowej atmosfery. W gotyckich murach katedry zabrzmiały kolędy z całego świata. Pierwszą kolędę stworzył św. Franciszek z Asyżu.
- 04.12.2007 12:35 (aktualizacja 09.08.2023 20:57)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze