Reklama
środa, 5 lutego 2025 19:07
Reklama

Chciałby sfotografować stary dworzec

TCZEW. Znany fotograf Iwo Dylkiewicz ogłosił, że szuka sponsora na zorganizowanie wystawy zdjęć Tczewa swojego autorstwa. Obiecał także, że zainteresowany ofiarodawca otrzyma prawo do własności wszystkich stu zdjęć, które mieszkańcy miasta będą mogli obejrzeć niedługo na zapowiadanej wystawie.
Chciałby sfotografować stary dworzec

Chętna osoba zgłosiła się zanim jeszcze zapoznała się z zawartością kolekcji tczewskiego pasjonata fotografii. Iwo Dylkiewicz nie chce zdradzać jeszcze kim jest tajemniczy sponsor. Bardzo chętnie opowiedział nam za to o przygotowywanej ekspozycji, o swoim internetowym projekcie oraz pasji.

- Z którego z wybranej na zapowiadaną wystawę setki zdjęć jest Pan najbardziej zadowolony? Dlaczego jest ono takie wyjątkowe? W jakich okolicznościach je Pan zrobił?
- Pajęczyna mostu południowego, sfotografowana we mgle i wczesnym rankiem. Pajęczyna ta wygląda niczym kolia złożona z tysięcy kropelek rosy. Podobnych zdjęć zrobiłem kilkanaście. W całym moim dorobku najbardziej zadowolony jestem z pięciu zdjęć tworzących mini reportaż o demontażu pajęczyny. Prowadzi tam taki oto link: http://www.tczew-w-obrazach.pl/osuszanie_pajeczej_sieci.htm.
W komentarzu do zdjęć napisałem: „Od dłuższego czasu rozglądałem się po wszystkich kątach za idealnie skonstruowaną pajęczą siecią. Wreszcie w połowie lipca 2005 roku natrafiłem na fenomenalny egzemplarz. Pajęczyna została rozpięta w wiejskiej szopie na wprost okna. Aby mogła lepiej wypaść na fotografiach delikatnie spryskałem ją pyłem wodnym. Tym samym zirytowałem gospodarza sieci. To, co zrobił solidnie wkurzony pająk, przedstawiają zdjęcia”.

- Kto podsunął Panu pomysł, aby przenieść galerię internetową na ściany rzeczywistej galerii, aby zorganizować wystawę?
- Osoby nie posiadające komputerów, przy których - mówiąc o mojej internetowej kompozycji - czułem się nieco głupio. Bo to było tak, jakbym niewidomych namawiał do oglądania kolorowych obrazków. Postanowiłem więc, aby wszystkim moim znajomym i przyjaciołom bez komputerów stworzyć możliwość obejrzenia tego, z czego jestem zadowolony. 

- W Pana kompozycji internetowej znalazło się także miejsce dla gości? Dostał Pan od mieszkańców miasta jakieś ciekawe fotografie? Któraś szczególnie się Panu spodobała? Może po wystawie Pana prac - wystawa prac, które Pan otrzymał?
- Na razie otrzymałem zdjęcia od sześciu osób. Zbyt mało jest jeszcze fotografii, aby je wyeksponować na wystawie. Zaprosiłem kilka innych osób robiących zdjęcia i ciągle czekam. Bardzo ciekawe jest zdjęcie pana Stefana Mrozka, które przez autora zostało zatytułowane „Lunau, Luna i Wenus”. Lunau to dawna nazwa Suchostrzyg. Na zdjęciu tym, wykonanym krótko po zachodzie Słońca, pan Mrozek uchwycił sierp Księżyca i Wenus ponad Suchostrzygami. Bardzo interesująca jest seria zdjęć nadesłanych zwykłą pocztą przez tczewianina z Niemiec. Autorem jest Adam Welber, który na sześciu artystycznych czarno-białych fotosach odsłania piękno nadwiślańskiego mostu południowego.

- „Dzięki jego pasji i jego zdjęciom, my - tczewianie - zauważyliśmy jakie nasze miasto jest piękne” - to słowa Alicji Gajewskiej, dyrektor Centrum Wystawienniczo - Regionalnego Dolnej Wisły. A kiedy Pan zauważył piękno naszego miasta?
- Napisałem o tym we wprowadzeniu do mojej internetowej kompozycji. Przy kilku okazjach wspominałem, iż urok nadwiślańskiego miasta odnalazłem dopiero po okresie prawie 40-letniego zlekceważenia. Kiedyś nie lubiłem Tczewa. Patrząc w przeszłość widziałem miasto jedynie w kolorach szaro-burych. Pomiędzy latami 1964 - 1987 przyjeżdżałem tutaj, bo tu mieszkali moi rodzice i siostra. Jednak podczas spotkań rodzinnych nigdy nie wychodziłem na spacery do miasta. Oglądałem ulice spoza okien taksówek lub autobusów. W 1987 r. na 11 lat opuściłem Polskę. Do Tczewa przyjechałem latem 1998 r. Wtedy właśnie spojrzałem innym okiem na to miasto, w którym od tego właśnie momentu zacząłem dostrzegać pierwsze elementy piękna.

- Dlaczego fotografuje Pan akurat Tczew? Dlatego, że nie spotkał Pan piękniejszego miasta, czy po prostu dlatego, że Pan tu mieszka i ma wszędzie blisko?
- Przypuśćmy iż fotografuję z takiego powodu, iż przed paru laty ktoś, kto podsumowując dorobek mojego życia powiedział do mnie mniej więcej tak: „Chłopie, miałeś przecież zbudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna. Dałeś światu synów aż dwóch, a poza tym nic więcej. Dysponując czasem oraz przeciętnym sprzętem  fotograficznym ukażesz urok miasta nadwiślańskiego w północnej Polsce”.

- Zakładając, że miałby Pan możliwość cofnięcia się w czasie - któremu miejscu w Tczewie, którego dziś już nie ma, chciałby Pan zrobić zdjęcie?
- Brakuje mi widoków starego nadwiślańskiego dworca. Obiekt ten fotografowany był niezwykle rzadko i zawsze od frontu. Nie widziałem jeszcze zdjęcia, na którym pokazana byłaby owa fenomenalna strona wschodnia dworca z neogotyckimi oknami luksusowej poczekalni i peronem spacerowo-widokowym, z którego oglądano most i nadwiślańską panoramę. Chciałbym też zobaczyć, jak wyglądała okolica przed wzniesieniem gmachu starego dworca. Ponoć widok był malowniczy. Było prastare wzgórze Zamayte, był średniowieczny młyn wodny, był staw młyński...

- Sławomir Gawroński, jeden z tczewskich fotografów, powiedział mi niedawno, że nie zna osoby interesującej się fotografią, która nie odwiedziłaby z aparatem okolic tczewskich mostów. Jakie jeszcze miejsca wdzięczne dla fotografa, poza mostami, możemy znaleźć w Tczewie? A może w okolicach Tczewa?
- Przyznaję panu Gawrońskiemu rację, gdyż żaden z nadwiślańskich mostów, na całej długości Wisły, nie jest tak usytuowany, jak ten nasz. Mówię o tym w moim opowiadaniu „Strażnik wzgórza”, gdzie w jednym z rozdziałów tak napisałem: „W roku 1857 powstał w Tczewie unikalny kompleks kolejowy. Dla inżynierów: Karola Lentze i Fryderyka Stülera, głównych konstruktorów nadwiślańskiego kompleksu kolejowego przejętych duchem technicznego postępu, dworzec łączący się z długim mostem kratownicowym stanowił symbol piękna, ładu, harmonii i solidności. Twórcy budowli z wielkim pietyzmem, zamierzali wkomponować swoje dzieło w otaczające je, okoliczne i naturalne elementy piękna”.
Okolice Tczewa są dla mnie bardzo interesujące. Bardzo podobają mi się okolice Śliwin i Rokitek. W Śliwinach jednak uważać trzeba na liczne słupy i linie energetyczne, aby nie właziły w kadr obiektywu. Jednak najbardziej malowniczymi są okolice Gorzędzieja. Szczególnie widoki z wysokiej skarpy wiślanej w kierunku południowo-wschodnim. Nie byłem tam od kilku lat. Wybiorę się tam z aparatem na wiosnę przyszłego roku.

Wystawa za pół roku
W przeddzień oddania tekstu do druku Iwo Dylkiewicz poinformował nas o terminie zorganizowania wystawy, który uzgodnił z dyrektor Centrum Wystawienniczo - Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie Alicją Gajewską.
- Zorganizowana zostanie dokładnie za sześć miesięcy. Otwarcie nastąpi (zupełny przypadek!) w pierwszą rocznicę uruchomienia kompozycji „Tczew w obrazach” - na pierwszym piętrze mniejszego budynku w Centrum (w sali trójdzielnej) i trwać będzie przez trzy tygodnie - od 20 maja do 7 czerwca 2008.
Autor zdjęć poszukuje pomocy przy dalszej organizacji wystawy.
- Pani Alicja Gajewska poinformowała, iż Centrum dysponuje odpowiednią ilością antyram i wszelkiego sprzętu niezbędnego do ekspozycji. Potrzebni jednak będą sponsorzy, którzy pokryją niewielkie koszta reklam (plakaty formatu A4) oraz kilkudziesięciu kartonów (arkuszy kolorowego brystolu) do wypełnienia antyram. Będę bardzo wdzięczny, jeżeli już teraz, będę mieć informacje o osobach lub instytucjach gotowych uczestniczyć w przygotowaniu wystawy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jolanta 08.07.2008 00:02
nie będę komentowała! Jesteś Super!!!!!!!!!!!!!!!

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama