Reklama
środa, 5 lutego 2025 15:55
Reklama

Anoreksja nastolatki - blisko tragedii

TCZEW. Justyna z Tczewa pochodzi ze szczęśliwej do niedawna rodziny. Przestała się sobie podobać. Chciała „skończyć z tym raz na zawsze”. Widziałem kilka miesięcy po tych wydarzeniach. Wygląda strasznie...
Anoreksja nastolatki - blisko tragedii

Słynny włoski fotograf Oliviero Toscani zaszokował ostatnio świat zdjęciem nagiej anorektyczki na wielkich billboardach. Swoją drogę do sławy okupiła straszną chorobą, która  sprawia, że wiele dziewcząt w pogoni za sukcesem, umiera na naszych oczach z głodu. Czasem tu i teraz, za ścianą naszego mieszkania lub za płotem u sąsiadów.

Z dobrego domu
Jedna z dzielnic Tczewa. Ładny stylowy dom, wokół duży ogród – z daleka widać porządek i dostatek. O mieszkańcach takich miejsc mówi się, że są „z dobrego domu”.
Ojciec inżynier, matka nauczycielka, troje dorodnych dzieci – do niedawna szczęśliwa rodzina. Aż stało się to...
- Nie będę z nikim o tym rozmawiała – stanowczo oświadcza matka Justyny. – To nasza prywatna sprawa i nikomu nic do tego.
Spokojnie tłumaczę, że być może taki artykuł komuś innemu pomoże zrozumieć tę chorobę i ustrzec się przed niebezpieczeństwem. Zapewniam o pełnej dyskrecji. To ją przekonuje.

Co najważniejsze dla Justyny?
Jednym z trojga dzieci państwa M. jest nastoletnia Justyna. Kiedyś urodziwa, ambitna, mądra. Dobrze się uczyła i miała plany na dorosłe życie: studia, kariera, rodzina (w tej kolejności).
- Trochę mnie niepokoił ten pęd Justyny do kariery – mówi matka. – Ale wiedziałam, że jest ambitna i miałam nadzieję, że to tylko środek do osiągnięcia sukcesu, jakim dla mnie jest przede wszystkim szczęście rodzinne. Tymczasem ona nabiła sobie głowę tym, że liczy się kariera, pieniądze, pozycja. To jest ten osławiony sukces, o którym zresztą teraz wszędzie słychać.

Przestała się sobie podobać
Rozmowie przysłuchuje się ojciec dziewczyny. Postawny mężczyzna, z tych, co to zawsze są pewni siebie i wiedzą co mówią. Teraz jednak sprawia wrażenie zgaszonego i zagubionego. Widać, że nieszczęście córki całkowicie go przybiło.
- Widzi pan, Justyna za wszelką cenę chciała być kimś, chciała się wyróżniać i należeć do młodzieżowej elity – relacjonuje spokojnie, ale z rezygnacją. - Tej elity, która dba głównie o blichtr i wizerunek zewnętrzny. Należą do niej osoby, które widujemy w mediach, w reklamach i na okładkach  kolorowych magazynów. To one stają się idolami młodych. Robią im pranie mózgu i nabijają głowy szokiem wolności opartej głównie na zdobywaniu „kasy”. Pieniądz stał się bożyszczem, a uczucia są tylko zbędnym balastem. Krótko mówiąc, z tym co dobre, spłynęło do nas również całe plugastwo zachodniego świata. A młodych to kręci, chcą im dorównać.
Nie wystarczyło, że nasza Justyna była ładna, dobrze się uczyła – ona musiała być ładniejsza od innych, atrakcyjniejsza i szczuplejsza. Lepiej od nich się uczyć, mieć wszystkiego więcej i być pod każdym względem naj... Bo tylko najlepsi się liczą. Taką bzdurną rywalizację wpaja się im na każdym kroku i zmusza do udziału w „wyścigu szczurów”. I jak od tego nie dostać bzika? Młody człowiek z ambicjami, jeśli nie chce sięgnąć po narkotyki, by spłynęło z niego to napięcie i by – jak to oni mówią – wyluzować się, musi zacząć się zadręczać. I nagle ni stąd ni zowąd, przestaje się sobie podobać. Ma żal do siebie i do całego świata, że wygląda tak, a nie inaczej, że jest taki, a nie inny. Staje się nieznośny i agresywny. Tak się stało z naszą Justyną. Dosięgło ją spustoszenie duchowe.

Wzajemne oskarżenia
- Dziwne zachowanie Justyny po raz pierwszy zauważyłam w jej 16. urodziny – dodaje mama dziewczyny. – Prawie nic nie jadła, była rozdrażniona, unikała towarzystwa, choć byli to przecież jej znajomi. Pytania o takie zachowanie zbywała pyskówkami w rodzaju: „Co to mamę obchodzi”. Wzbudziło to mój niepokój, ale wtedy nie dopuszczałam jeszcze myśli, że wykluwa się choroba, która tak boleśnie dotknie naszą rodzinę. Z czasem jednak rzecz stawała się coraz bardziej oczywista; córka była jeszcze bardziej zamknięta
w sobie, a przy tym harda, oschła i opryskliwa. Coraz mniej jadła i chudła w oczach.
Zrozumiałam wszystko i zmusiłam, by poszła ze mną do lekarza. Diagnoza mogła być tylko jedna – anoreksja! Powoli, acz nieubłaganie choroba zaczęła toczyć Justynę, a wraz z nią całą rodzinę. Nie pomagały prośby i błagania, by się przemogła i spróbowała jeść. Nie pomagały wizyty u psychologów i psychiatry. Coraz szczelniej zamykała się w swoim świecie i coraz mniej – w jej mniemaniu – byliśmy jej potrzebni. Płakałam całymi nocami, widziałam jak się męczy i byłam bezsilna. Choroba ją pożerała, a myśmy ją tracili. Kiedy już żadna perswazja nie skutkowała, kiedy nie chciała słuchać naszych argumentów i próśb, coraz częściej w swej bezsilności posuwaliśmy się do kłótni. Zaczął się koszmar wzajemnych oskarżeń i pomówień – już nie tylko na linii Justyna – reszta rodziny. Mąż oskarżał mnie, ja męża, a nawet wprzęgliśmy w to pozostałe dzieci.

Bezsilność i wybuch
Napięcie w rodzinie było tak wielkie, że musiało się to skończyć wybuchem. Podczas którejś z niezliczonych kłótni, rodzice widząc jak ich córka niechybnie wpędza się do grobu, zdesperowani i nie panujący nad sobą, zaczęli na nią krzyczeć, oskarżając o całe zło w rodzinie. To tylko spotęgowało agresję Justyny. W niewybrednych słowach odwzajemniła się im krzykiem. Krzyczała też, że się zabije. W końcu ojciec nie wytrzymał i z całej siły, jakby chciał przetrącić chorobę, która zniszczyła jego córkę, począł bić ją po twarzy, po głowie, gdzie popadnie. Nie mógł się pogodzić, że tę nie tak dawno jeszcze mądrą, ukochaną córkę owładnął szał buntu przeciw sobie, rodzinie, światu. Patrzyli jak córka usycha, jak zostają z niej tylko skóra i kości. Byli bezsilni. Ta bezsilność prowadzi do desperacji – bijąc ojciec odreagował swoją rozpacz.

Skończyć raz na zawsze?
Jak stała, boso i bez odzienia, Justyna wybiegła z domu. Pędziła na oślep byle dalej od ludzi i od tej udręki. Nic nie czuła i nic nie widziała. W jej głowie kotłowały się dziesiątki myśli, ale jedna brała górę nad innymi: „Skończyć z tym raz na zawsze”. Nie wie, jak długo to trwało. Ocknęła się dopiero, gdy usłyszała szum fal i zobaczyła kotłujące się lustro wody. Była nad Wisłą. Choć nie pamięta, jak tu dotarła, wiedziała po co tu przyszła. Była zimna, wiosenna noc. Ona boso, bez wierzchniego ubrania, nie czuła ani przenikliwego chłodu, ani zmarzniętych stóp. Podeszła do wody zdecydowana to zrobić. Wtedy ocknęła się po raz pierwszy: „A jak mi się nie uda?”. Targana lękiem, chciała odwlec tę chwilę. Zobaczyła most lisewski – już wiedziała jak to zrobi. Ta przeprawa na drugi brzeg Wisły miała się stać jej przeprawą na tamten świat. I znowu nie pamięta, jak znalazła się na moście. Pamięta za to, jak w kilka chwil musiała zdecydować, czy bardziej nienawidzi siebie, czy bardziej kocha matkę. Wiedziała, że mama strasznie cierpi z powodu jej choroby i że jeśli skoczy, zabije też i ją. Coś ją zatrzymało, w ostatniej chwili...

Czy wygra z chorobą?
Justynę widziałem kilka miesięcy po tych wydarzeniach. Wygląda strasznie, ale żyje. Tamten zamiar targnięcia się na życie obudził w niej dawne uczucia. Miłość i dobro. Człowiek tego nie wymyślił i człowiek nie obali. Wartości były i są zawsze te same. Chodzi o to, żeby w życiu Justyny zajęły swoje dawne miejsce. Wciąż walczy z chorobą. Czy wygra?
Imiona i inicjały bohaterów tekstu zostały zmienione.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama