Reklama
czwartek, 23 stycznia 2025 23:37
Reklama
Reklama

Wędrówki po Kociewiu: Pelplin - Borkowo

KOCIEWIE. RUSZ SIĘ. Interesująca trasa turystyczna w regionie tczewskim to „Szlak Ziemi Kociewskiej im. Romana Klima” (ok. 85 km). Przedstawiamy trzeci odcinek tej wycieczki, tym razem wędrujemy z Pelplina do Borkowa (19 km).
Wędrówki po Kociewiu: Pelplin - Borkowo

Biskupia Góra i buczynowy las
Wycieczkę rozpoczynamy w Pelplinie na skrzyżowaniu ulic Starogardzkiej i Sambora. Drogą wojewódzką nr 229 idziemy w kierunku Starogardu Gdańskiego. Po wyjściu z miasta, po prawej stronie widać krzyż na Biskupiej Górze. Tutaj papież Jan Paweł II w dniu 6 czerwca 1999 r. odprawił mszę świętą. Na lewo odchodzi droga asfaltowa do Nowej Cerkwi i Rzeżęcina, my wchodzimy do lasku. We wsi Ropuchy, skręcamy w lewo i schodzimy z asfaltu. Poruszamy się drogą wśród buczynowego lasu. Podążamy cały czas głównym traktem aż do skrzyżowania i tutaj skręcamy w prawo. Po 50 m znajdujemy się nad rzeką Węgiermucą.
Ten ciek wodny przekraczamy na mostku i po ok. kilometrze docieramy do dworu myśliwskiego w Mysinku. Stamtąd docieramy do leśnictwa Bielawki. Dalej udajemy się bitą drogą w prawo. Obok biegną druty linii energetycznej. Po następnym kilometrze docieramy do granicy lasu. W oddali widać zabudowania wsi Smoląg.

Grodzisko wyżynne z X wieku
Tu skręcamy w lewo i jakiś czas idziemy wzdłuż ściany lasu, po chwili wchodzimy w głąb. Cały czas podążamy bitą drogą. Ponownie wychodzimy z lasu. Mijamy po prawej stronie krzyż na rozdrożu, schodzimy lekko w dół, by w pierwszą boczną drogę skręcić w prawo. Następnie widać zabudowania. Wtedy skręcamy w lewo, docierając do transformatora i rowu melioracyjnego. Dużym łukiem omijamy pastwiska, by dotrzeć do kolejnego rozdroża. Tutaj udajemy się w prawo, drogą pod górę do osady Olsze. Przy kapliczce schodzimy w prawo z górki do drogi biegnącej do Nowej Cerkwi. Na łuku skręcamy w prawo, wchodząc do lasu, na drogę publiczną z Nowej Cerkwi do Grabowa Bobowskiego.
Po ok. 2 km kierujemy się w lewo drogą prowadzącą do leśnictwa Borkowo. W odległości ok. 500 m od drogi na prawo znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko wyżynne z X wieku. Na asfalcie skręcamy w lewo, na granicy lasu napotykamy zabytkowy okaz drzewa. Jest to Dąb Napoleona. Dalej podążamy drogą wojewódzką nr 234 w kierunku Morzeszczyna. W ten sposób dochodzimy do wsi Borkowo.

Godne uwagi: Dąb Napoleona i kościół z XVIII w.
Węgiermuca - rzeka o długości 34 km, wypływająca z łąk na północny zachód od Skórcza, na obrzeżach Borów Tucholskich. Uchodzi do Wierzycy 4 km na północ od Pelplina.
Grabowo Bobowskie – we wsi znajduje się kościół z XVIII wieku. Posiada konstrukcję szachulcową z ciekawym wyposażeniem, na które składa się późnorenesansowy ołtarz oraz rokokowa ambona i chrzcielnica.
Dąb Napoleona – to dąb szypułkowy o obwodzie 4,5 m, a wysokości 20 m. Wiek drzewa określa się na ok. 350 lat. Jak głosi legenda, odpoczywał pod nim wódz Francuzów, cesarz Napoleon, w czasie swojej wyprawy na Moskwę w 1812 r.
Borkowo – założycielem wsi był prawdopodobnie książę Grzymisław, lokujący tę miejscowość w początkach XIII wieku. Po usadowieniu się cystersów w Pelplinie było to ich miejsce wypoczynku. Warto również zobaczyć ceglaną kapliczkę, która posiada cztery poziomy.

Komunikacja – pociągiem lub autobusem
Do Pelplina można dostać się pociągiem, względnie autobusami PKS lub prywatnymi busami. Kursy są tak częste, że pomijamy tu ich wymienianie. Natomiast z Borkowa do Tczewa można wrócić o godz. 14.52, 16.47 i 18.55. Tylko ostatni kurs jest czynny w soboty i niedziele. Pozostałe – tylko od poniedziałku do piątku. Można również dojść piechotą do stacji kolejowej w Morzeszczynie.
Jeżeli wybierzemy odwrotny kierunek, to do Borkowa można wyjechać z Tczewa autobusami PKS o godz. 6.25 lub 8.30. Pierwszy z kursów realizowany jest od poniedziałku do piątku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama