Przez ponad 1,5 roku CIK funkcjonował w dwóch małych pomieszczeniach, ale gdy okazało się że taka instytucja odpowiada na wiele społecznych potrzeb zdecydowano się na jej powiększenie.
Nowe w starym
Centrum będzie się teraz mieściło w pomieszczeniach po Poradni Zdrowia Psychicznego. Ta z kolei znajduje się obecnie w budynku dawnego pogotowia ratunkowego.
- Aktualnie mamy do dyspozycji pięć pomieszczeń – mówi Dorota Kaczmarek, psycholog CIK. - Są to gabinety do terapii indywidualnej, pomieszczenia w których odbywają się spotkania grupowe oraz pokój pierwszego kontaktu z klientem.
Działalność CIK związana jest nie tylko z pomocą psychologiczną, chociaż ta udzielana jest najczęściej w pierwszej kolejności. Ośrodek oferuje też wsparcie prawne. Obecnie w Centrum pracuje: dwóch pracowników pierwszego kontaktu, trzech psychologów, pedagog, prawnik, terapeuta ds. uzależnień oraz czterech wolontariuszy. Pomoc w tej placówce można uzyskać nieodpłatnie. Nie są potrzebne książeczki RUM.
Wsparcie wolontariuszy
Podczas uroczystego otwarcia nowych pomieszczeń Dorota Kaczmarek podkreślała jak bardzo ważne dla działalności Centrum jest pozyskiwanie wolontariuszy. Z niektórych z nich wyłaniani są późniejsi pracownicy. Wolontariusze muszą zostać wcześniej odpowiednio przeszkoleni, zanim zostanie przydzielone im konkretne zadanie udzielenia pomocy potrzebującym. Takie szkolenia odbywają się w ramach CIK.
Spotkanie było okazją do podziękowania za współpracę samorządom - miasta, powiatu i gmin, a także służbom: policji, straży pożarnej i prokuraturze.
Przypomnijmy, że jeszcze pod koniec ub. roku Centrum Interwencji Kryzysowej groziło skrócenie godzin działalności. Jednak przy dużej pomocy wicestarosty tczewskiego Adama Kucharka udało się podpisać porozumienie z gminami. Jeszcze w grudniu 2006 r. dyr. Edward Dembiński wraz z Dorotą Kaczmarek odbywali spotkania z wójtami i burmistrzami powiatu tczewskiego.
Uznanie samorządowców i policji
Podczas piątkowego otwarcia na zaproszenie odpowiedzieli przedstawiciele wszystkich gmin powiatu tczewskiego.
- Rozmowa nad sprawą przydzielenia wsparcia CIK przez gminę Tczew była krótka – stwierdził Henryk Łucki, wicewójt gm. Tczew. – Mamy już przewidziane środki na wspieranie waszej placówki.
W podobnym tonie wyrażali się inni samorządowcy. Wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa powiedział, że na pomoc miasta CIK może zawsze liczyć.
Starosta Witold Sosnowski podzielił się z zebranymi informacją, że opiekę nad CIK przejmie członek zarządu powiatu tczewskiego Henryk Nowicki. Dotychczas zajmował się tym wicestarosta Adam Kucharek.
- Z nieukrywaną przyjemnością odebrałem zaproszenie na tę uroczystość – przyznał Robert Sudenis, komendant Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. – Dobra współpraca pomiędzy nami była i jest. Bez tego ośrodka nasza praca byłaby utrudniona. Dziękuję za dotychczasowe współdziałanie i deklaruję przyszłe. Chciałbym też korzystając z okazji zaapelować o wspieranie i pomoc dla Centrum. Jeżeli kiedyś dojdzie do próby zlikwidowania CIK, będę pierwszą osobą, która wyjdzie z transparentem, by tego nie robić.
Nagrodzeni za działalność
Podczas spotkania nagrodzono kilku zasłużonych pracowników CIK. Gratulację i nagrody odebrali z rąk dyrektora Edwarda Dembińskiego:
● Dorota Kaczmarek - pedagog, koordynator zespołu, ● Anna Janaszek – księgowa, ●Anna Neumann - pracownik pierwszego kontaktu, ● Marta Rzezak - psycholog.
Co to jest interwencja kryzysowa?
Interwencja kryzysowa to zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Celem jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej.
(art.47, ust.1 ustawy o pomocy społecznej)
Napisz komentarz
Komentarze