piątek, 29 listopada 2024 18:35
Reklama
Reklama

Jazzowy pierdziel, egzotyka instrumentalna i nie tylko...

TCZEW. Lokalnym świętem jazzu okazała się miniona sobota. Tego dnia popisowy koncert dał kwartet Zbigniewa Wrombla. Wcześniej muzycy poprowadzili warsztaty dla młodych adeptów sztuki. Fotoreportaż z festiwalu.
Jazzowy pierdziel, egzotyka instrumentalna i nie tylko...

Hendrix na kontrabasie
Zbigniew Wrombel Quartet, bo pod taką banderą przybyli do nas muzycy, to w zasadzie Trio Zbigniewa Wrombla plus Adam Wendt. Nasz tczewski saksofonista zagrał z zespołem gościnnie. Panowie zaprezentowali zarówno własne kompozycje, jak i nieśmiertelne standardy. W pewnym momencie lider kapeli zaskoczył wszystkich zapowiedzią trybutu dla Jimiego Hendrixa. Dlaczego zaskoczył? Dlatego, że żaden z członków zespołu… nie jest gitarzystą.
Jednak nie bez przyczyny o Przybyłowiczu, Wromblu i Wendtcie  pisze się jako o tych, którzy stoją na samym szczycie tortu polskiej sceny jazzowej. Z rozpisaniem gitarowych kompozycji na saksofon i bas poradzili sobie - choć bez wokalu - wręcz śpiewająco.

Gdzie tu można grać?
Zanim na scenie rozsiadł się kwartet poznańskiego muzyka, publiczność rozgrzał inny gość jazzowego wieczoru - zespół Stilo. Afiszowany jako grupa etno-jazz-rockowa, dokładnie taką muzykę nam sprezentował. Kapela iście to egzotyczna, tak brzmieniowo jak i pod względem instrumentarium: jej członkowie grają na takich instrumentach jak fidel płocka, nay, darabuka, bendir czy też… pierdziel (jakie wydaje z siebie dźwięki, możemy się tylko domyślać).
Występy Stilo oraz formacji poznańskiego basisty zaspokoiły pragnienia muzycznych malkontentów. Pytanie na jak długo? Jeden z widzów poprosił nas, abyśmy na łamach gazety zaapelowali do ambasadorów muzycznej kultury, aby częściej zapraszali do Tczewa takie kapele - nie tylko jazzowe, ale i bluesowe czy rockowe.
- Dlaczego w naszym mieście odbywa się tak mało dobrych rozrywkowych koncertów? - pyta. Odpowiadamy słowami Adama Wendta, którego spytaliśmy o to samo: - A gdzie tu można grać?
 
Pobrali naukę u mistrzów

Wcześniej, także w ramach festiwalu, odbyły się warsztaty muzyczne poprowadzone przez Zbigniewa Wrombla, Krzysztofa  Przybyłowicza i Adama Wendta. Młodzi uczestnicy mogli porozmawiać z mistrzami o sprzęcie (jaki ustnik do saksofonu lepszy - metalowy czy plastikowy), o historii muzyki, nauczyć się wybranego stylu czy nawet zagrać w duecie z nauczycielem. Warsztaty były także okazją, aby pochwalić się swoimi zdolnościami. Na muzykach nie zrobiły one jednak wrażenia.
- Była w tym masa niepotrzebnych dźwięków - podsumował popis jednego ze swoich adeptów Krzysztof  Przybyłowicz. Kubeł, a przynajmniej filiżankę zimnej wody wylał na głowy młodych basistów także Zbigniew Wrombel:
- Sztuczki bardziej kojarzą się z cyrkiem. W zespole będą od was wymagali słuchu i zgrania z pozostałymi instrumentami - tłumaczy.

W najbliższym wydaniu Gazety Tczewskiej wywiad ze Zbigniewem Wromblem.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama