Reklama
środa, 5 lutego 2025 12:57
Reklama

Wolność to skarb i wyzwanie

TCZEW. - Raz odzyskana niepodległość wymaga zbiorowej troski i pielęgnacji – powiedział podczas uroczystości na „starym” cmentarzu starosta tczewski Witold Sosnowski. Doskonale wiedzieli o tym zwłaszcza ci, którzy 89 lat temu tę niepodległość wywalczyli.
Wolność to skarb i wyzwanie

Podczas Święta Niepodległości wspominamy nie tylko tych, którzy za Polskę ginęli, ale także tych, którzy ją budowali po zgliszczach I i II wojny światowej, czy po odzyskaniu suwerenności w 1989 r. W tym roku tczewskie obchody narodowego święta były wyjątkowo bogate.     

Wiara i miłość do ojczystej ziemi
11 listopada w Tczewie rozpoczął się od Mszy za Ojczyznę w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św.
– Dzisiejsza Msza jest za tych, którzy walczyli i zginęli, ale również za tych, którzy dzisiaj troszczą się o pokój i dobro dla naszej Ojczyzny – powiedział na początku liturgii ks. prałat Piotr Wysga.
– Zaprowadziła nas dzisiaj do najstarszego tczewskiego kościoła miłość do naszej Ojczyzny – usłyszeli w homilii tczewianie. – Jak pisze św. Paweł w liście do Galatów, ku wolności wyswobodził nas Chrystus. Wolność to skarb, który nasi przodkowie okupili najwyższą ceną – swoim życiem. Nieraz nasza Ojczyzna była zniewolona, ale zawsze żyła w sercach rodaków. 89 lat temu opadły z Polski kajdany niewoli. Ci, którzy wracali wtedy do kraju wiedzieli, że wartościami na jakich będą go budować, są wiara w Boga oraz miłość do ojczystej ziemi. 

Patriotyzm naszych czasów
Po Mszy uczestnicy uroczystości udali się pochodem kierowanym przez Harcerską Orkiestrę Dętą na „stary” cmentarz, gdzie tradycyjnie przy tablicy upamiętniającej tczewian, którzy polegli podczas wojny polsko – bolszewickiej w latach 1920-21, odbyły się dalsze obchody Święta. W pochodzie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze z 16 Batalionu Saperów, kombatanci, harcerze, młodzież szkolna wraz z sztandarami oraz zwykli tczewianie, pragnący oddać hołd tym, którzy oddali życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.
- Wolność to nie tylko radość, ale wielkie wyzwanie – zauważył prezydent Tczewa Zenon Odya. - Choć nasi dziadowie nie ustrzegli się błędów, to dorobek 20-lecia międzywojennego godzien jest szacunku. Dziś budujemy naszą przyszłość w europejskiej rodzinie narodów. Dlatego tak jak naszym ojcom przed laty, potrzeba nam dzisiaj poczucia narodowej dumy, miłości do kraju w którym żyjemy, do naszej „Małej Ojczyzny” – naszego miasta. Tylko wtedy wzbogacimy zjednoczoną Europę o wartości niepowtarzalne i jedyne – nasza kulturą, historię, nasze narodowe cechy, które nie są zlepkiem wad, jak niektórzy chcą. Musimy wierzyć w siebie, w to, że należy nam się w wspólnej Europie godne imię. Z całą pewnością jednym z największych osiągnięć ostatnich 18 lat jest budowa samorządności, tak ważnej dla społeczności lokalnej. Samorządność wymaga bowiem osobistego zaangażowania każdego z nas i takie zaangażowanie jest patriotyzmem naszych czasów. Dlatego dziś rozważmy jaki jest nasz udział w budowaniu niepodległej, samorządowej Polski.
– Odzyskanie niepodległości zawdzięczamy wysiłkom kilku pokoleń, których najlepsi przedstawiciele nigdy nie zapomnieli znaczenia takich pojęć jak Ojczyzna, patriotyzm – powiedział starosta tczewski Witold Sosnowski. – Dziś spotykamy się po to, żeby uczcić pamięć bohaterów, którzy swoim wysiłkiem przyczynili się do odrodzenia Polski. Pamiętajmy, że raz odzyskana niepodległość wymaga zbiorowej troski i pielęgnacji.

Świadectwa materialne i ustne
Święto Niepodległości było także powodem przygotowania w Centrum Wystawienniczo – Regionalnym Dolnej Wisły wystawy pt. „Drogi do wolności”.
- Jest ona hołdem złożonym wszystkim walczącym o wolną Polskę – powiedziała dyrektor Centrum Alicja Gajewska. - Aby to dobrze pokazać, trudne zadanie stanęło przed komisarzem wystawy Józefem Ziółkowskim.
„Drogi do wolności” przedstawiono za pomocą trzech tematycznych działów. W pierwszym pokazano eksponaty – materialne świadectwa nowożytnej historii Polski. Zwiedzający zatrzymywali się m. in. przy guziku z munduru wojskowego, podarowanego ks. Wysdze przez jedną z rodzin katyńskich; podziwiano siodło kawaleryjskie wraz z szablą z 1939 r., odznaczenia weterana II wojny światowej por. Bolesława Dembka (w tym medal od Królestwa Holandii za wyzwolenie Bredy), wyposażenie kartografa wojskowego ppłk Mariana Pelca, hełm z 1939 r., koszulę Zdzisława Stachowiaka internowanego w stanie wojennym w więzieniu w Potulicach. Na drugi dział złożyła się prezentacja tczewskich organizacji i stowarzyszeń kombatanckich wraz ze wspomnieniami wojennymi ich członków. Trzecia część ekspozycji to nowa „tradycja” polskiej armii w pigułce – umundurowania żołnierskie oraz film z ćwiczeń tczewskich saperów na poligonie. Z okazji Święta wręczono również medale dla osób zasłużonych dla organizacji kombatanckich w Tczewie, które otrzymali Anna Klaman, Alicja Gajewska, Józef Ziółkowski, Kazimierz Homa oraz Henryk Pomorski.

Z polotem i świeżością
Akcentem muzycznym obchodów narodowego święta był koncert Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod batutą Belga Thanosa Adamopoulosa, światowej sławy skrzypka i dyrygenta. Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki wypełniła się dźwiękami muzycznego pomostu między wiekiem XVIII a XIX. Studenci Akademii wzięli na sceniczny warsztat utwory Ludwiga A. Lebruna (w którym solo na oboju zagrała Marta Różańska), znakomitej skrzypaczki i kompozytorki Grażyny Bacewicz, koncert na fagot Michała Spisaka (solo Radosława Komolki) oraz genialną i energetyzującą „Orawę” Wojciech Kilara, nawiązującą do twórczości ludowej Podhala, zakończoną gromkim „hej” muzyków. Młodzi wykonawcy zagrali z właściwym swojemu wiekowi polotem, świeżością i żywiołowością.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama